R e k l a m a

Odpowiedz do: Historia Pajęczna ta nieznana i zapomniana

Pajęczno Forum Forum mieszkańców powiatu pajęczańskiego Historia Pajęczna ta nieznana i zapomniana Odpowiedz do: Historia Pajęczna ta nieznana i zapomniana

#30032
zbigniew
Participant

W poprzednich postach napisałem, że nasz obecny cmentarz powstał około roku 1811, kiedy to po raz pierwszy w aktach zgonu pojawia się słowa „nowy cmentarz w kierunku Siedlec”. Ta pajęczańska nekropolia liczy więc ponad 200lat. Wcześniej grzebano naszych przodków na ternie wokół kościoła. W przypadkach epidemii, które co jakiś czas wybuchały, zmarłych chowano we wspólnych mogiłach poza granicami miejscowości.
Dziś kiedy wchodzimy na teren cmentarza furtą od strony parkingu (urządzonego w miejscu dawnych Glinianek), to nasze kroki stawiamy najprawdopodobniej w najstarszej części cmentarza. Obecnie wyróżnia się tam miejsce, na którym nie ma grobów, a przynajmniej ich nie widać. Miejsce to porastają jakieś chwasty i trawy, a obecnie staje śmietnikiem. A tak być nie powinno. Bo tam są groby, co prawda niewidoczne, ale są. Znajdują się tam groby, grobowce księży (głównie proboszczów), którzy zmarli w trakcie posługi w pajęczańskiej parafii. A to także jest nasza historia. W tej części cmentarza widoczny jest tylko grobowiec małżeństwa Sławianowskich (zdjęcie Grobowiec Sławianowskich_Pajęczno), bardzo łatwo go znaleźć. W poprzednim poście pisałem o nagrobku Sławinowskich, znajdującym się na terenie kościoła. Ten nagrobek rodzicom ufundowali synowie. Jednym z nich był Stefan Bonin Saryusz Sławianowski. I właśnie w tym grobowcu spoczywa on wraz ze swoją żoną. Dziedzic dóbr Dworszowice Pakoszowe, Ostrołęki a także Dworszowic Kościelnych z przyległościami Stefan Bonin na Sławianowie herbu Jelita Sławianowski zmarł w Dworszowicach Pakoszowych dnia 07.06.1858r., a jego małżonka Antonina z Wzdulskich herbu Jastrzębiec zmarła dnia 04.02.1860r. Jest to jeden z najstarszych widocznych grobowców. Niestety widać na nim ślady upływającego czasu. Warto byłoby te najstarsze mogiły uchronić przed dewastacją jaką niesie czas i warunki klimatyczne oraz dewastacją tych, którzy w tym miejscu robią śmietnik.