R e k l a m a

Historia Pajęczna ta nieznana i zapomniana

Pajęczno Forum Forum mieszkańców powiatu pajęczańskiego Historia Pajęczna ta nieznana i zapomniana

Przeglądajasz 15 wpisów - od 256 do 270 (z 485)
  • Autor
    Wpisy
  • #30865 Reply
    Maniek
    Gość

    zakładając ten temat nie sądziłem ze się tak rozwinie i ze dowiem się życzy których nikt nie poruszył w tylu książkach

    #30928 Reply
    zbigniew
    Participant

    Do Janek. Ksiądz Józef Paulicki, proboszcz parafii Pajęczno zmarł 14.12.1824r. w wieku 60 lat. Pochowany został na cmentarzu w Pajęcznie (…in Coemeterio Communi. Taki zapis jest w łacińskim akcie zejścia. Co można byłoby przetłumaczyć na wspólnym cmentarzu). O tym, gdzie prawdopodobnie są pochowani proboszczowie napisałem 18 lutego. Ja nie znalazłem grobu (może grobowca) żadnego księdza tego okresu. Dnia 9.12.1832r. umiera następny proboszcz ksiądz Michał Zagalski i jest adnotacja, że pochowany na cmentarzu parafialnym. Może księża mieli jakiś grobowiec i jest on niewidoczny, bo to miejsce, o którym napisałem jest porośnięte chwastami i trawą. Trzeba byłoby teren uporządkować, a wtedy może odkryją się groby.

    #30929 Reply
    zbigniew
    Participant

    Do Marek. O epitafium Sławianowskich napisałem 12 lutego. Ja dokładnie pamiętam, gdzie się znajdowało, bo tam je widziałem. Było to już trochę lat wstecz.

    #30930 Reply
    Marek
    Participant

    Do Zbigniewa.Mój dziadek Ignacy Lewera pochowany jest w Pajęcznie,wchodząc bramą skręcamy w lewo i pierwsza poprzeczna alejka w prawo na rogu.Krok dalej, idąc prosto z lewej strony przy murze spoczywa partyzant żołnierz AK-KWP Żołnierz wyklęty, więzień stalinowski Stefan Iskra „Ryś”.
    Ignacy Lewera uczestniczył w Kampanii wrześniowej w kompani dozorowania przy Brygadzie pościgowej w Zielonce k/W-wy.W czasie ewakuacji do Rumuni ranny w czasie nalotu,później internowany w Comicani k/Targoviste.Po ucieczce przez Jugosławię dostał się do Francji i został przydział do wojsk lotniczych w Coetquedan i Matha.Po kapitulacji Francji przedostał się statkiem „Andorra Star” z portu St Jean de Lois do Anglii.Na początku wcielony do zgrupowania RAF,później przeniesiony do 11 komp. łączności(pisarz-kreślarz przy dowództwie) I korpusu Pancerno-motorowego.Do Polski powrócił w 1947 r.

    #30933 Reply
    Marek
    Participant

    Załącznik 2 L/CPL Ignacy Lewera

    #30937 Reply
    ajwaj
    Gość

    Na pewno wiele osób słyszało historię o tym, że mieszkańcy Pajęczna nie chcieli żeby kolej przechodziła przez teren miejscowości. Dlatego budowana przed wojną Magistrala Węglowa miała (nieczynną od kilku lat) stację pomiędzy Trębaczewem i Działoszynem, a linia Częstochowa-Chorzew (zbudowana w 1939 r.) stację w Białej (również nieczynna od kilku lat).

    Jako ciekawostkę przytoczę inwestycje, które władze Pajęczna odrzuciły, bo ,,po co robić sobie kłopot” [oczywiście mowa o PRL]:
    – szpital, który jest w Łasku,
    – fabryka mebli, która jest w Łasku,
    – duże osiedle mieszkaniowe z Wielunia,
    – oddział gliwickiego Bumaru, trafił do Szczekocin
    – odlewnia aluminium (miała być między Kurzną/Baranami a Siedlcem).

    Może ktoś wie coś więcej na ten temat?

    #30938 Reply
    pajęczak
    Gość

    Plany obwodnicy Pajęczna-Dylowa-Trębaczewa-Działoszyna-Szczytów:
    Obwodnica Pajęczna

    #30944 Reply
    Mieszkaniec Pajęczna
    Gość

    Czy ktoś wie coś na temat rodu Wieczorkiewiczów, którzy podobno posiadali jakieś duże obszary ziemi w Pajęcznie
    ? Podobno był to ród szlachecki, a ktoś z tego rodu przeznaczył dużą sumę na Kościół N.M.P. w Pajęcznie . Z tego co mi wiadomo to mogło mieć miejsce przed I wojną światową, w trakcie i po I wojnie światowej . Ale dokładnego okresu czasu, kiedy to było, nie jestem w stanie podać, ponieważ słyszałem o tym z rodzinnych opowiadań . Chciałbym się dowiedzieć, czy ktoś coś na ten temat wie ? Z góry dziękuję 🙂

    #30945 Reply
    zbigniew
    Participant

    Dostępne (przynajmniej dla mnie) wiadomości nic wspominają o szlacheckim rodzie Wieczorkiewiczów w Pajęcznie. To,że ktoś miał dużo ziemi, nie było przepustką do szlachectwa. A jakim herbem posługiwać się mogła ta rodzina? Gdyby było to wiadomo, to potwierdzenie takich wiadomości nie stanowi poważniejszego problemu. Rodziny szlacheckie (herbowe) miały w okolicach Pajęczna majątki ziemskie. Pajęczno było miastem królewskim, a później dobra ziemskie (królewskie) stanowiły folwark rządowy. Ten folwark został na mocy postanowień carskich nadany osobom, które car wynagradzał za zasługi.

    #30946 Reply
    Krzysiek
    Gość

    Zbigniew ludzi szlachetnych nie poznaje się po nazwisku, które można nabyć czy też po rodzie, lecz po czynach człowieka i jego nabytej szlachetności. Pozdro. Ma ktoś może zdjęcia dawnej kopalni wapiennej?

    #30947 Reply
    Zbigniew
    Gość

    Do Krzysiek. Mylisz znaczenie słowa szlachetny z pochodzeniem szlacheckim. To są dwa różne określenia. Jedno określa cechy charakteru (postępowania) człowieka, a drugie jego pochodzenie, co miało znaczenie w odpowiednich czasach historycznych.
    Dostępne słowniki wyjaśnia ten problem.

    #30948 Reply
    Marek
    Gość

    Do Krzysiek.Zdjęcia kopalni wapienia, (przypuszczam ,że chodzi o Pajęczno)są w posiadaniu domu kultury,były ostatnio na wystawie.

    #30950 Reply
    Tomasz
    Gość

    @Zbigniew

    A to nie było tak, że dobra szlacheckie to np. Dylów Szlachecki, a dobra znacjonalizowane w czasach Cesarstwa Rosyjskiego albo II RP to Dylów Rządowy?
    Na podstawie ocalałych w okolicy dworów można tylko domniemywać, gdzie swoje dobra posiadała szlachta.
    Kiedyś gdzieś czytałem, że samo Pajęczno było miastem kościelnym, tzn. podatki szły na utrzymanie paulinów z Cz-wy albo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szkoda, że nie dysponuję książką o historii Pajęczna napisaną przez Państwa Pachów.

    #30985 Reply
    Marek
    Gość

    Dawne mapy, na których możemy odnaleźć Pajęczno i okolice:

    Ciekawostka – jeszcze przed wojną Trębaczew nazywał się Trębaczów 😉

    #30986 Reply
    Marek
    Gość
Przeglądajasz 15 wpisów - od 256 do 270 (z 485)
Odpowiedz do: Reply #30930 in Historia Pajęczna ta nieznana i zapomniana
Twoje informacje