R e k l a m a

Kobiety w ciąży.

 • This topic is empty.
Przeglądajasz 11 wpisów - od 1 do 11 (z 11)
 • Autor
  Wpisy
 • #105872 Reply
  Ciężarna
  Gość

  Dlaczego nie ustępujemy miejsca ciężarnym kobietom? Będąc w ciąży jestem zaskoczona ludzką ignorancją, obojętnością i brakiem empatii. Czy ludzie nie widzą kobiety w 8 miesiącu ciąży, która ma jedną rzecz stoi w kolejce gdzie ludzie mają koszyki wypełnione po brzegi? Każdy niech się zastanowi czy ta 1 minuta więcej w kolejce kogoś zbawi? W aptekach, laboratoriach jest to obowiązek! A i tak każdy ma to daleko w tyle…
  Zapewne wyleje się w tym momencie fala hejtu ale może do kogoś cokolwiek dotrze.

  #105883 Reply
  xtreme
  Gość

  Kultura wymaga ustąpienia miejsca kobiecie w ciąży, natomiast prawo tyczy się przychodni NFZ-tu lub takich, które same wprowadzą taką zasadę. Często bywa, że prywatnie ludzie wyznają zasadę ,,róbta co chceta”.

  #105884 Reply
  Ołówek
  Gość

  To może lepiej byłoby pójść do tego najbliższego, osiedlowego sklepu po tą jedną rzecz, a nie dreptać (będąc w 8 miesiącu ciąży) przez pół miasta do supermarketu po słoiczek przecieru pomidorowego.
  Proszę oszczędzać nogi.

  #105885 Reply
  Ciężarna
  Gość

  Tak myślałam Ołówek że będą takie komentarza uwierz jakby ta rzecz była w małym sklepie osiedlowym nie poszłabym do marketu 😉 mam nadzieję, że nie będziesz miał nigdy kobiety w podobnej sytuacji a jeśli już to, że trafi na kogoś z większą kulturą osobistą niż jej partner 😊 napisałam temat aby otworzyć ludziom trochę oczy na innych bo patrząc tylko na siebie całe życie ten świat zejdzie na psy.

  #105887 Reply
  Ołówek
  Gość

  Moja żona, mama dwójki dzieci, twierdzi że ciąża to nie choroba. Jeżeli kobieta czuje się na siłach aby pójść do tego sklepu i chodzić ileś tam czasu między alejkami szukając interesującego ją towaru, to chyba też się nic nie stanie jeśli w kolejce spędzi te 5 minut. Bynajmniej moja żona nie oczekiwała specjalnych przywilejów kolejkowych.
  Ale wracając do pani przypadku. Może, mając tylko jedną rzecz, warto było poprosić osoby przed panią, aby przepuściły. Gdyby czuła się pani źle, z pewnością by to uczynili. Równie dobrze można wysłać męża/partnera na zakupy. Proszę nie trzymać smyka (to taki mały żart 🙂 )
  A czy zastanowiła się pani również, kto przed panią stoi w tej kolejce?? Może to samotny ojciec albo samotna matka?? Albo zmęczony ratownik medyczny po 12godzinnym dyżurze, który też chciałby być już w domu ze swoimi dziećmi.
  Może warto samemu otworzyć oczy i nie widzieć wszystkiego przez pryzmat własnego brzucha. Fajnie, że będzie pani miała dzidziusia, ale skoro czuje się pani nadal dobrze, to po co inni mają wkoło pani nadskakiwać. To nie ma nic wspólnego z kulturą lub jej brakiem.

  #105890 Reply
  Ciężarna
  Gość

  Nie patrze tylko przez pryzmat brzucha i nie chodzi tylko o mnie a ogólną znieczulice w ludziach. Proszę przeczytać o przesłankach medycznych(poniżej przykłady zaczerpnięte od mamaginekolog.pl)
  medycznych przesłanek.

  Oto one:

  1.Serce kobiety już od około 8 tygodnia ciąży – pracuje z obciążeniem o 60% większym.
  Co za tym idzie? Kobietom w ciąży jest trudniej ustać, szybciej robi im się słabo, mdli je oraz robi im się czarno przed oczami w bezruchu – co innego wysiłek, chociażby spacer a co innego stanie w kolejce kiedy mięśnie (nazywa się to pompą mięśniową) nie pomagają pracy serca.
  Na pewno słyszeliście teksty „niewykształconych w temacie” osób – „po sklepie to ma siłę latać a postać 5 minut w kolejce już nie”.

  No więc chodzenie a stanie to w pojęciu funkcjonowania naszego układu krwionośnego dwie zupełnie różne sprawy. Nasz organizm a w szczególności układ żylny działa lepiej w ruchu! U każdego a u kobiet w ciąży, które mają więcej krwi zalegającej na tak zwanym obwodzie – czyli w układzie żylnym – tym bardziej!
  Wiem, że to jest coś czego wiele osób ma prawo nie wiedzieć, jeżeli nie studiowało kierunku medycznego – same kobiety w ciąży mi często zgłaszają „Pani doktor to jest nienormalne, mogę normalnie iść na spacer a stojąc dziś 5 minuty do recepcji zrobiło mi się słabo” – na szczęście to normalne, nie każda kobieta w ciąży tak ma… Ale ma tak bardzo wiele kobiet.

  2.Nerki kobiet w ciąży filtrują ponad półtora raza tyle krwi co kobiety, która nie jest w ciąży. Statystycznie kobieta w ciąży chodzi dwukrotnie częściej do toalety w ciągu dnia. Co więcej, powiększająca się macica uciska pęcherz moczowy utrudniając kobietom dłuższe utrzymanie moczu.
  Dodatkowo, główny hormon ciąży – progesteron – działa rozluźniająco na komórki mięśni gładkich (takie mięśnie mamy w pęcherzu moczowym) i kobieta w ciąży nie dość, że produkuje więcej moczu, to jeszcze na domiar tego ma słabsze mięśnie do utrzymania moczu. Dlatego gdy kobieta w ciąży musi siku … to musi siku… TERAZ.

  3. Ciąża jest w pewnym sensie stanem obniżonej odporności – nasz organizm jest nieco inaczej nastawiony na obce antygeny. Natura to tak wymyśliła, abyśmy naszego potomka (który w 50% jest dla nas obcy – po tacie) nie zwalczały. Dlatego też, nasz organizm w ciąży ma nieco pokręcony układ immunologiczny i jest bardziej podatny na infekcje bo gorzej czyta antygeny patogenów (czyli zarazków).
  Chyba jasne dla wszystkich jest, że kobiety w ciąży powinny unikać zakażeń, dlatego dłuższe przebywanie w miejscach typu apteka, przychodnia czy laboratorium – gdzie są inni chorzy powinno być ograniczone do minimum.
  Jest to zresztą unormowane prawnie – i w 2017 roku wyszła ustawa, która mówi o konieczności przepuszczania kobiet w ciąży w placówkach medycznych i aptekach!
  Kobieta w ciąży w aptece i przychodni bez dwóch zdań powinna być obsłużona bez kolejki! Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy w kolejce są same ciężarne np. czekając na wizytę do lekarza.

  Więcej na ten temat znajdziesz na blogu Kasi – Matka Prawnik

  Uprawnienia kobiet w ciąży do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej

  4. U kobiet w ciąży, ze względu na wzrost obwodu brzucha ale nie tylko, bo głównie ze względu na zaburzenia błędnika związane z mdłościami oraz zwiększony przepływ krwi żylnej – zachwiane jest poczucie równowagi. Kobiety w ciąży są po prostu dużo bardziej podatne na upadek – punkt! I to upadek, który może uszkodzić nie jedno życie a kilka… Bo gdy kobieta w ciąży upada to upada na brzuch.
  Nie ma dwóch dni na izbie przyjęć, aby nie pojawiła się kobieta w ciąży po upadku w komunikacji miejskiej – dlaczego nie usiadła? „Pani doktor, myślałam, że nie ma sensu siadać na dwa przystanki”.
  Nagłe hamowanie autobusu, metra czy tramwaju może się wydarzyć nawet jak jedziecie jeden przystanek. I ten upadek nie będzie wynikał z tego czy „czujecie się dobrze czy nie”, on będzie mimo tego.

  Sama w okresie kiedy dobrze się czułam (do 7 miesiąca ciąży) przepuszczałam inne kobiety w ciąży , starszych, rodziców z małymi dziećmi czy przysłowiowego żula z czteropakiem piwa na kaca. Jednak z Pana postu wynika, że jestem po prostu głupia i naiwna i trzeba patrzeć na czubek swojego nosa 😊

  #105990 Reply
  to nic nie da
  Gość

  Szanowna Pani „Cieżarna”, proszę nie przejmować się niejakim ołówkiem bo jego przekaz jest jednoznaczny (po coś tam babo lazła). Jego wyjątkowość i pokazania klasy można skwitować tekstem piosenki Zielone żabki
  „A kultura tu podobno jest
  Świadczy o tym nasz wspaniały dom kultury
  Nawet z jego okien płynie nieraz jazz
  To dlaczego jest jak jestnie rozumiem

  Życzę zdrowia.

  #105992 Reply
  Wojtek
  Gość

  taa, znowu swoją opinią podzielił się z nami najmądrzejszy w całym powiecie (a może i województwie?) Ołówek 😀 chłopie nie szkoda Ci czasu żeby się tu prodkukować? zamiast pisać swoje mądrości w poszczególnych wątkach zacznij pisać książkę, będzie tak mądra, że nie będzie wiadomo od której strony zacząć ją czytać 😀

  #106004 Reply
  Ołówek
  Gość

  Cieszę się Wojciechu, że chciałbyś czytać moje publikacje. Tak właśnie zdobywa się autorytet. Przed Tobą niestety jeszcze długa droga.
  PS Nie trać czasu i nie odpisuj:)

  #106021 Reply
  Monika
  Gość

  Wystarczyłoby po prostu 'poprosić’ lub 'zwrócić uwagę’ o przepuszczenie w kolejce. Nikt by Pani nie odmówił. Mam ponad 40 lat i pamiętam jak mnie uczono że kobiety w ciąży przepuszcza się wszędzie. Przecież nie widzę kto za moimi plecami stoi. Można też poprosić obsługę sklepu by otworzyli następną kasę. To są proste rzeczy. Wystarczy się odezwać. Skoro Pani się nie odezwała: znaczy mogła z przyjemnością stać i czekać 😉

  #106030 Reply
  Ciężarna
  Gość

  Pani Moniko owszem widzieli😉kiedyś się dziwiłam jak jedna kobieta w ciąży mi dziękowała za przepuszczenie w kolejce co dla mnie było takie oczywiste i to dziękuję powtórzone 2 razy było dla mnie aż do przesady dziwne ale teraz wiem dlaczego tak się dzieje. Nikt nie zwraca uwagi na innych. Na szczęście w tym przypadku powyżej opisanym Pani kasjerka wykazała się znacznie większą odwagą niż ja. Widząc znienawidzony wzrok ludzi(nie tylko młodych ale i tych starszych) bo ktoś mnie wezwał przed nich tłumaczy wszystko. Kiedyś prosząc o przepuszczenie w kolejce nawet usłyszałam, że skoro miała siłę uprawiać seks to mogę też postać. Nie będę szła na wojne z ludźmi bo kobietom w ciąży raczej nie wskazane😉chciałam tylko zauważyć problem, że będąc obojętnym na innych świat nie będzie miał żadnych wartości a udając, że nie widzi się osoby starszej, ciężarnej czy z małym bobaskiem, który płaczę przy kasie wychowamy kolejne pokolenie, które widzi czubek własnego nosa.

Przeglądajasz 11 wpisów - od 1 do 11 (z 11)
Odpowiedz do: Kobiety w ciąży.
Twoje informacje