R e k l a m a

List otwarty do Mieszkańców Miasta i Gminy Działoszyn

Pajęczno Forum Forum mieszkańców powiatu pajęczańskiego List otwarty do Mieszkańców Miasta i Gminy Działoszyn

Ten temat zawiera 11 odpowiedzi. Ostatnia wypowiedź udzielona przez  Tadeusz 2 dni, 7 godziny temu.

Przeglądajasz 12 wpisów - od 1 do 12 (z 12)
 • Autor
  Wpisy
 • #91354 Odpowiedz

  Janusz Mordalski

  List otwarty do Mieszkańców Miasta i Gminy
  W świetle ostatnich wydarzeń w gminie Działoszyn, kiedy to po raz pierwszy w historii mieszkańcy miasta i kilku wsi z powodu zaniedbań swojego burmistrza zostali pozbawieni wody pitnej, poczułem się w obowiązku naświetlić sposób, w jaki gmina jest zarządzana przez obecnego włodarza.
  Burmistrz Drab nie zdał egzaminu jako zarządzający Miastem i Gminą Działoszyn. Przed wyborami na mój wniosek do Państwowej Komisji Wyborczej został za kłamstwo wyborcze decyzją PKW odsunięty od ostatnich wyborów, ale po wyborach został wybrany przez radnych i rządzi dalej.
  Wniosek jednego z mieszkańców do Komendy Powiatowej Policji w Pajęcznie o ukaranie Draba za kłamstwo wyborcze jest rozpatrywany od 21.12.2018, a skarga na przewlekłość policji nic nie dała. Na skargę złożoną do policji w Pajęcznie odpowiedziała Komenda Powiatowa Policji w Łasku, gdzie pajęczańska policja przekazała sprawę. To przewlekanie sprawiło, że Drab rządzi dalej i wyniszcza miasto i gminę Działoszyn, spychając je w kierunku zarządu komisarycznego. Gdyby przestrzegano prawa, to prokuratura postawiłaby wniosek do sądu o ukaranie. Choćby ukarano go najłagodniej jak się da, to dzięki temu Drab już dawno byłby odsunięty od władzy. Trzeba być mistrzem złego zarządzania, żeby tak bogatą gminę jak Działoszyn doprowadzić do zadłużenia wynoszącego ponad 19 milionów. Przy tak wysokim zadłużeniu niewiele trzeba, aby gmina upadła na dno. Obecnie, gdy gminie grożą zwroty dotacji unijnych, których wartość może wynosić nawet kilkanaście milionów, dla ratowania sytuacji należy jak najszybciej odsunąć tego człowieka od zarządzania. Dodatkowo Gmina może stanąć przed koniecznością zwrotu ponad 5 milionów złotych z pomocy unijnej za prowadzenie najnowszej inwestycji przez kilka miesięcy bez wymaganego zezwolenia na budowę. Łącznie zwroty mogą przekroczyć 20 milionów. Takich rządów i takiego dyletanctwa w zarządzaniu miastem i gminą jeszcze nigdy nie było. Burmistrz nie ma żadnych kwalifikacji do zarządzania, ale ma przyjaciół, którzy przedłużają jego rządy.
  Przypomnę Państwu, od jakich inwestycji grozi zwrot dotacji unijnych:
  1. Na modernizację oczyszczalni w Działoszynie pobrano ponad 10 milionów kredytu z umorzeniem 50%. Gdy ucichł skandal związany z modernizacją, po 6 latach Burmistrz Drab poświadczając nieprawdę pobrał umorzenie kredytu, za co powinien odpowiadać karnie. Inwestycji tej nie udało się wykonać zgodnie z zalecaną w projekcie technologią, a mimo tego odebrano ją jako wykonaną zgodnie z projektem i sprawną. Całkowicie nie udało się wykonać saturatora i oddać go do użytku. Po próbach zaniechano tematu, ale koszty poszły w całości. Po zaniechaniu przez prawie rok zmieniano rurociągi i inne dostosowania, lecz i tak nie uzyskano właściwych efektów. Bez pracy saturatora zaprojektowana technologia okazała się nieefektywna, w dodatku bardzo trudna w prowadzeniu. Olbrzymia awaryjność oczyszczalni zmuszała obsługę do zrzutów nieoczyszczonych ścieków nocami do rzeki. Jeszcze przez prawie rok trwały przeróbki i dostosowania rur do istniejącej sytuacji. Kiedy Drab pobierał umorzenie 5 milionów, kierownik oczyszczalni prosił burmistrza i Radę Miasta i Gminy o kilka milionów na doprowadzenie oczyszczalni do pełnej funkcjonalności. Już wtedy Drab powinien zdawać sobie sprawę, że oczyszczalnia nigdy nie była w pełni sprawna, bo w tym samym czasie starał się o kolejną modernizację. Starał się jednak tak nieudolnie, że ta niezbędna modernizacja do dziś nie została rozpoczęta.
  2. Następna inwestycja, na którą za Draba pobrano dotacje to budowa kanalizacji w Koloni Lisowice. Położono tam 11 km rurociągów, w tym 2,5 km bezsensownej kanalizacji w szczerym polu bez drogi i zabudowań gdyż był tam wtedy tylko 1 dom. Inwestycję podzielono na 2 etapy, ale wszystkich podłączonych do kanalizacji domów nie wystarczyło nawet na oddanie jednego etapu. Kolejny raz Drab poświadczył nieprawdę i doprowadził do pobrania nienależnej w tej sytuacji dotacji za pierwszy etap budowy kłamiąc, że podłączono do niej ponad 120 domów. To wszystkie domy istniejące we wsi, również te niezamieszkałe. W rzeczywistości podłączono do kanalizacji tylko 70% domów. Łatwo można udowodnić to poświadczenie nieprawdy sprawdzając, ile gospodarstw płaciło w poszczególnych miesiącach za korzystanie z kanalizacji (za wodę płaciło dużo więcej gospodarstw). Szczytem kłamstwa i absurdu okazał się drugi etap inwestycji, za który miał również czelność pobrać dotację, kłamiąc i podając z sufitu kilkadziesiąt podłączeń. W całej wsi było 125 domów, z czego tylko około 80 było podłączonych i płaciło za korzystanie z kanalizacji. Posługując się kłamstwem Drab pobrał nienależne dotacje na oba etapy budowy.
  3. Następna całkowicie nieudana inwestycja to Budowa Regionalnego Ośrodka Turystyki i Rekreacji w Działoszynie. Wybudowano dwa obiekty: budynek przy rzece i hotel. Aby wybudować budynek do spływów kajakowych trzeba było zakupić garaże stojące na tym miejscu, wyburzyć je i ponieść koszty prawie 200 tys. zł. Wybudowano budynek, który miał służyć kajakarzom spływającym w dół rzeki w kierunku wielkiego łuku Warty. Absurd tej inwestycji polega na tym, że spod tego budynku przez kilka lat nie wypłynął ani jeden kajak, który płynąłby w dół rzeki, bo po 200 metrach drogę spływu zagradza tama nie do przepłynięcia, która służy młynowi i nie ma żadnej możliwości aby ją ominąć. Wybudowana inwestycja okazała się prawie całkowicie nieprzydatna i nie nadaje się do wykorzystania. Następny budynek tej inwestycji to hotel wybudowany na uboczu od centrum. Ten budynek to ogromny kłopot dla gminy. Według informacji podanych przez burmistrza do jego utrzymania gmina dopłaca 400 tys. rocznie. Mimo tego inwestycyjnego absurdu, Burmistrz i jego ludzie pobrali dotację na tę inwestycję w wysokości około 5 milionów, podając w sprawozdaniu kłamstwa i zatajając, że ta inwestycja nie spełnia żadnego warunku, który miała spełniać. Kłamstwami i poświadczeniem nieprawdy pobrano nienależną w tej sytuacji dotację unijną. Za te wszystkie kłamstwa powinni również odpowiedzieć przed sądem. Burmistrz Drab nie przejął się tym, że jest to nieudana inwestycja i że zmarnowano tyle milionów. Powtarzał, że jak dostanie następną dotacje na drugi etap budowy to zrobi wszystko jak należy. Na drugi etap budowy, który miał kosztować 9 milionów załatwił 5,5 miliona dotacji. Mówił, że wybuduje nowe miejsce spływu dla kajakarzy, które na pewno będzie im dobrze służyć. Szkopuł w tym, że dotacja do tego drugiego etapu w wysokości 5,5 miliona również stoi pod znakiem zapytania. Gmina dopuściła się samowoli budowlanej, realizując II etap przez kilka miesięcy bez pozwolenia na budowę, co zgodnie z przepisami może skutkować utratą dotacji.
  4. Kolejną inwestycją, jaką wykonał Drab było dostosowanie na żłobek istniejącego parterowego budynku przedszkola na osiedlu w Działoszynie. Na tę inwestycję również dostał dotacje. Skandal z tą inwestycją polega na wydaniu na nią blisko 4 milionów złotych. Za podobny skandal w Pułtusku do więzienia trafiły 4 osoby wraz z burmistrzem. Skala tamtej sprawy była mniejsza, bo w Pułtusku wybudowano nowy budynek żłobka, a nie tylko dostosowywano stary. Ja mogę stwierdzić z pełną odpowiedzialnością, że chętnie za te pieniądze wybudowałbym Działoszynowi 2 nowe takie żłobki z pełnym wyposażeniem, a i tak zrobiłbym dobry interes. Na tą skandaliczną rozrzutność, jak i inne, zrobiłem doniesienie do CBA i czekałem na wynik kontroli, bo podałem im również wiele innych przykładów marnotrawienia publicznych pieniędzy. Doniesienie nie przyniosło efektów, bo po raz kolejny przesłali jedynie dokumenty do prokuratury w Wieluniu. Prokuratura w Wieluniu tym razem nie przesłała dokumentów do Komendy Powiatowej Policji w Pajęcznie ale do Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie, i umorzyli sprawę. Powiadomienie o umorzeniu dostałem na piśmie bez prawa do odwołania. Było to jedno zdanie, podpisane przez asystenta.
  Chociaż mógłbym podać jeszcze kilka przykładów na niekompetencję burmistrza, to uważam, że podane wyżej w zupełności wystarczą, aby przekonać Państwa o konieczności ratowania Gminy i odsunięciu Draba od władzy.

  #91355 Odpowiedz

  Baraniorz

  To Panie wychodzi na to że Drab nic nie zrobil skoro CBA i policja oddalily czy umorzyly sprawy. 70% tych zarzutów to Pan pisal na Piekarza. Z Pana zakładu nie śmierdzi? Bo jak się stoi na parkingu biedronki to oddychać nie można?!! Tyle lat Pan wspierał Draba i teraz nagle co? Nie wynajmowal Pan hotelu od gminy? Przecież o żłobek to chyba dbal byly wiceburnistrz? Coś pan odpowiedzialność rozmywa?!?

  #91356 Odpowiedz

  Realista

  Dziadoszyn to stan umysłu

  #91358 Odpowiedz

  Ziomek

  Raper Kucia na stanowisko burmistrza Działoszyna?!;)

  #91361 Odpowiedz

  Aaaaaaa

  Przystan kajakowa i hotel powstala za burmistrza Piekarza. Cos sie Panu Mordalskiemu pomylilo

  #91372 Odpowiedz

  Mieszkanka gminy

  Do CBA to się raczej nadaje to, że Wody Polskie nie zabrały firmie Ania pozwolenia na wywożenie ścieków na pola i jeszcze do tego pochwaliły tą firmę za to, że jest proekologiczna. Coś tu nie gra…

  #91377 Odpowiedz

  Mieszkanka gminy

  * firmie Anita

  #91393 Odpowiedz

  Ona

  Panie Mordalski, przeczytałam uważnie ten list otwarty. Chciałabym się dowiedzieć o jakiej inwestycji bez pozwolenia na budowę pan pisze? Sprawdziłam też BIP gminy. Wynika z niego ze umowa na modernizację oczyszczalni była podpisana w 2010 roku, na kanalizację w Kolonii Lisowice niedługo potem. Projekty i pozwolenia na budowę były już zatwierdzane wcześniej. Czy wtedy burmistrzem był pan Drab czy pan Piekarz? I chciałabym jeszcze zapytać czy te zarzuty o złe zarządzanie odnoszą się do pani Poseł, która przecież była od początku kadencji Draba jego zastępcą czy asystentem (już nie pamiętam) oraz pana, który w tym samym czasie był kierownikiem od wodociągów i kanalizacji?

  #91397 Odpowiedz

  zły

  wzruszające, że pomiędzy wylewaniem kolejnych beczkowozów ścieków (tzw: “wody deszczowej”) znalazł pan czas na wbicie szpilki burmistrzowi. może znajdzie pan też czas żeby odpowiedzieć dlaczego “woda deszczowa” pieni się i cuchnie? i skąd brał pan tyle “wody deszczowej” podczas najbardziej suchego lata od dziesięcioleci?

  #91477 Odpowiedz

  Ona

  Jak widać nie doczekamy się odpowiedzi. I jak tu wierzyć w taki “list otwarty”? 😕

  #91479 Odpowiedz

  Dziołosok

  Panie Mordalski jeśli pan pisze to prosze pisać prawdę nie bajki starego 80 letniego dziada. Za środki unijne za czasow p. Draba w latach 2010-2015 odpowiadała p .Mateusiakowa .Ona bez wykształcenia po maturze . Tego człowieku nie wiesz .

  #91481 Odpowiedz

  Tadeusz

  Do Działosoka. Mam wrażenie Działosok, że coś ci się pomyliło? Z tego co widać to nie znasz dobrze struktury organizacyjnej Gminy Działoszyn. Za dofinansowania i ich rozliczanie odpowiedzialna była obecna pani sekretarz wraz ze swoim wydziałem. Działosok jak coś już piszesz, to pisz zgodnie z rzeczywistością i prawdą. Nie wprowadzaj ludzi w błąd i nie przypisuj komuś zadań, którymi nigdy w życiu się nimi nie zajmowali.

Przeglądajasz 12 wpisów - od 1 do 12 (z 12)
Odpowiedz do: List otwarty do Mieszkańców Miasta i Gminy Działoszyn
Twoje informacje