Państwowa Inspekcja Pracy. Mobbing, nieówności płacowe.
Pajęczno › Forum › Forum mieszkańców powiatu pajęczańskiego › Państwowa Inspekcja Pracy. Mobbing, nieówności płacowe.
- This topic has 28 odpowiedzi, 1 głos, and was last updated 1 years, 2 months temu by Kelnerka z Wodnika.
-
AutorWpisy
-
pracownikGość
Proszę o odpowiedź. W jaki sposób zgłosić temat do PIP lub Sądu Pracy. Jakimi aktami prawnymi się posługiwać w dochodzeniu roszczeń u pracodawcy.
Cześć pamięci p. LepperowiGość. Mobbing w pracy — przykłady
Mobbing w miejscu pracy może przyjmować różne oblicza — od jawnej dyskryminacji po bardziej subtelne formy przemocy psychicznej. Ich specyfika zależy m.in. od charakteru danej pracy, metod zarządzania i kultury organizacyjnej firmy, a nawet temperamentów sprawcy i osoby doświadczającej mobbingu.
Oto najpopularniejsze przykłady zachowań mobbingowych, które mogą dotknąć pracownika:
nieuzasadnione grożenie utratą pracy
nieuzasadniona krytyka, szukanie na siłę błędów
wyśmiewanie
ograniczenie możliwości wypowiadania się (ciągłe przerywanie, niedopuszczanie do głosu)
wydawanie absurdalnych poleceń
bierna agresja
używanie aluzji, unikanie wypowiadania się wprost
reagowanie na uwagi podniesionym głosem, krzykiem, groźbami i wyzwiskami
rozsiewanie plotek na temat pracownika
sugerowanie choroby psychicznej
wypowiadanie negatywnych uwag o życiu osobistym pracownika
aluzje o charakterze seksualnym
molestowanie
uniemożliwienie korzystania z przysługującej przerwy
przydzielanie zbyt trudnych zadań z nierealnym terminem ich wykonania
ukrywanie istotnych informacji
poniżanie
zmuszanie do wykonywania prac naruszających godność osobistą
wykluczanie z imprez i wyjazdów firmowych
pomijanie podczas rozdzielania obowiązków służbowych
uniemożliwienie załatwiania potrzeb fizjologicznych
nękanie telefonami, SMS-ami i mailami (również po godzinach)
prowokowanie pracownika, by zwolnił się z pracy.Jeśli powyższe działania są długotrwałe, uporczywe, systematyczne i celowe, to bardzo możliwe, że masz do czynienia z mobbingiem.
MieszkaniecGośćJeśli nie odpowiada ci praca i warunki to ją zmień, a nie rób problemów pracodawcy lub przełożonemu!
ComplianceGośćNaczelnym mobingowcem i dyskryminatorem w powiecie jest znany nauczyciel języka polskiego. To wyjątkowo złośliwy człowiek.
W pracy jeśli są powody to kierujcie sprawę w stronę dyskryminacji, wtedy ciężar dowodowy jest po stronie pracodawcy a w mobbingu po stronie pracownika. To ważna różnica.ZainteresowanyGośćNo to jest ciekawy temat się stworzył. Wiele ” prywatnych folwarków ” porobiło się. Pracownik ma nie tylko obowiązki wobec pracodawcy. Ma również prawa które pracodawcy powinni szanować.
Mobbing w pracy — co za to grozi?Kodeks pracy stwierdza, że ofiara mobbingu, u której doszło do rozstroju zdrowia, może domagać się od pracodawcy odszkodowania za doznaną krzywdę — także wtedy, gdy oprawcą był inny współpracownik, a pracodawca nie usiłował przeciwdziałać mobbingowi.
Również Kodeks karny w art. 218 wskazuje, że złośliwie lub uporczywie naruszanie praw pracownika, wynikające m.in. ze stosunku pracy, jest przestępstwem. Za mobbing grozi oprawcy kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 2 lat.Do pracownikaGośćNajlepiej zrobisz jak znajdziesz dobrego prawnika który specjalizuje się w temacie mobbingu itp. Zglosić do Państwowej Inspekcji Pracy. Wzór znajdziesz w internecie.
Może ona skontrolować miejsce pracy. Jeśli stwierdzi naruszanie praw pracowników, nałoży kary na pracodawcę. Sprawozdanie z kontroli PIP może również posłużyć pracownikowi, jako dowód, w ewentualnym sporze sądowym z pracodawcą, jeśli pracownik się na to zdecyduje.Pracownik może również zwrócić się o pomoc do Rzecznika Praw Obywatelskich, czy też do antymobbingowych stowarzyszeń regionalnych,
Pan ciekawyGośćart. 18(3c) kodeksu pracy
§ 1. Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.
§ 2. Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie niż pieniężna.
§ 3. Pracami o jednakowej wartości są prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.
art. 78 par. 1 kodeksu pracy
Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.WojtekGośćCo na to posłanka stąd jak pracownicy spółek są traktowani znacząco gorzej jak pracownicy kopalni czy elektrowni,? Czy posłanka stąd zna kodeks pracy?
Kelnerka z wodnikaGośćPip powinien się wziąść za złośliwego nauczyciela polskiego. To wyjątkowy złośliwy h.j.
YaroGośćZgodnie z art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy inspektor pracy jest zobowiązany do nieujawniania informacji, że kontrola przeprowadzana jest w następstwie skargi, chyba że zgłaszający skargę wyrazi na to pisemną zgodę – informuje Państwowa Inspekcja Pracy.
ObrońcaGośćPodstawa prawna:
Mobbing jest uregulowany w art. 94(3) Kodeksu Pracy.
Zasady odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy nie zostały określone w Kodeksie Pracy, a więc na podstawie art. 300 Kodeksu Pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu Cywilnego, dotyczące zasad ogólnych odpowiedzialności kontraktowej, w szczególności w ramach art. 445 Kodeksu Cywilnego oraz art. 444 Kodeksu Cywilnego.SzpadaGośćTen pisowski h.j od języka polskiego to dyskryminator pierwszego sortu. Mówił że dostawał zlecenia od tej stąd.
Stop zlodziejomGośćTo patologia pisowska aby gnębić ludzi i doić kasę. Beata, Marek, Marcin, Karol, Marzena, Krzysztof, Agnieszka, Marta, Aneta, Paweł, Zbigniew itd.
FilipGośćTakich ludzi powinno się zamykać i oddzielać od społeczeństwa. To trutka co psuje całą zbiorowość. Bereza czeka.
TakrGośćDużo do zrobienia jest w spółkach pge, gdzie dyskryminacja płacowa jest ogromna. Np. taka nowo nabyta w elektrowni Marzena, czy nowo nabyty „gornik” w kopalni Mariusz dostają dziesiątki tysięcy na miesiąc, ja nie wiem za co, a w spółkach tyrają za grosze. I co na to największa w powiecie prawa i sprawiedliwa, poseł Pielucha? Jak się to ma do w/w przepisów? Czyli jest prawo i sprawiedliwość czy tylko pic? Pytanie retoryczne, prawda?
-
AutorWpisy