R e k l a m a

Starosta Ryś i jego urlop

Pajęczno Forum Forum mieszkańców powiatu pajęczańskiego Starosta Ryś i jego urlop

  • This topic has 105 odpowiedzi, 2 głosy, and was last updated 6 years temu by Marek.
Przeglądajasz 15 wpisów - od 91 do 105 (z 106)
  • Autor
    Wpisy
  • #32933 Reply
    baca
    Gość

    >https://www.biurokarier.umk.pl/prawo-do-ekwiwalentu-pienieznego-za-niewykorzystany-urlop-wypoczynkowy

    Kiedy przysługuje prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?

    Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i odpłatnego urlopu wypoczynkowego, którego celem jest stworzenie możliwości dłuższego odpoczynku oraz regeneracja sił. Biorąc pod uwagę cel, jakiemu służy urlop wypoczynkowy, zasadą jest udzielanie urlopu w naturze tj. zwolnienie pracownika od obowiązku świadczenia pracy przez określony czas. Nie można jednak wykluczyć sytuacji, w których wykorzystanie urlopu w naturze nie jest możliwe. Dlatego też przepisy kodeksu pracy przewidują instytucję ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop jako wyjątek od zasady udzielania urlopu wypoczynkowego w naturze.
    Podstawa prawna

    Regulacja ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop została zawarta w przepisie art. 171 kp. Instytucja ta z uwagi na jej wyjątkowy charakter znajduje zastosowanie wyłącznie w okolicznościach wskazanych w tym przepisie. W świetle art. 171§1 kp ekwiwalent pieniężny przysługuje jedynie w razie niewykorzystania przysługującego pracownikowi urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Warto podkreślić, że ekwiwalent przysługuje nie tylko za niewykorzystany urlop bieżący (ustalany proporcjonalnie do przepracowanej części roku), ale również za urlop zaległy (wyrok z 24.01.1974 r. III PRN 41/73).

    Podsumowując, rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę powoduje przekształcenie prawa do urlopu wypoczynkowego w roszczenie o wypłatę ekwiwalentu pieniężnego (skutek ten następuje niezależnie od woli stron). W innych okolicznościach zastąpienie urlopu wypoczynkowego ekwiwalentem jest niedopuszczalne, choćby wyrażał na to zgodę zainteresowany pracownik. Nie jest zatem możliwe wypłacenie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy w trakcie trwania stosunku pracy, co można by obrazowo określić jako ’’wykupienie urlopu przez pracodawcę’’.

    #32935 Reply
    faja
    Gość

    Baca jaki sens jest z dochodzeniem się z forumowiczami w tej sprawie. Jeśli jesteś pewien że masz rację zgłoś to odpowiednim instytucjom i po sprawie.

    #32940 Reply
    Iga
    Gość

    Baca nie masz racji. Rok 2015 był rokiem wyborczym i kończyła się kadencja starosty jak i wicestarosty a co za tym idzie stosunek pracy wygasł samoczynnie, dlatego wypłacono im ekwiwalent za niewykorzystany urlop. A to że Ryś został wybrany na kolejną kadencję to już inna para kaloszy, gdyż został przywrócony na poprzednie stanowisko z nowym stosunkiem pracy.

    #32955 Reply
    baca
    Gość

    Każdy kto uważnie śledzi temat bez cienia wątpliwości wie iż w swoją wypowiedź skierowałem do @kaka, który pisze:”Ja pracuję u prywaciarza i mogę 🙂 mając kredyt na karku często korzystam z tego prawa :/ Tzn że jest to niemoralne?”. Moja odpowiedź:” Nie jest zatem możliwe wypłacenie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy w trakcie trwania stosunku pracy, co można by obrazowo określić jako ’’wykupienie urlopu przez pracodawcę’’.

    #32958 Reply
    baca
    Gość

    Natomiast Tobie @Igo bardzo dziękuję za obszerne wyjaśnienie kwestii @Iga pisze:”Rok 2015 był rokiem wyborczym i kończyła się kadencja starosty jak i wicestarosty a co za tym idzie stosunek pracy wygasł samoczynnie, dlatego wypłacono im ekwiwalent za niewykorzystany urlop. A to że Ryś został wybrany na kolejną kadencję to już inna para kaloszy, gdyż został przywrócony na poprzednie stanowisko z nowym stosunkiem pracy.” – dotyczy mojej wypowiedzi @baca:”No i ok masz prawo do pochwalania ich postępowania ale pozwól mieć innym swoje zdanie czy to co nie jest łamaniem prawa jest etyczne.Czy ty możesz pobrać ekwiwalent za urlop?

    #32961 Reply
    Iga
    Gość

    Do innych forumowiczów. Kto wie o co chodzi bacy??

    #32962 Reply
    baca
    Gość

    Bardzo dobrze @Igo wiesz o kasę, myślisz, że inni forumowicze tego nie wiedzą?

    #32967 Reply
    Iga
    Gość

    Ale daj się innym wypowiedzieć. Zapytałam innych forumowiczów czy wiedzą o co ci chodzi! Uszanuj to.

    #32968 Reply
    magik
    Gość

    Ja z przyjemnoscia czytam wypowiedzi bacy 😉 brawo dla chlopaka czekam na inne nowiny z naszej gminy czy starostwa.

    #33025 Reply
    magik
    Gość

    odnosze wrazenie ze ktos specjalnie wymysla inne tematy by ten ze starosta wyparowal we wszechswiecie. Niewygodny temat ?

    #33029 Reply
    edw
    Gość

    Działają prawie jak rosyjskie opłacane trole internetowe. „Panują” nad forum, ale prawdy do końca nie wyciszą. Dziadek bierze sobie ekwiwalent, podróżuje za free po Turcji i wszyscy wokół udają, że nic się nie stało …

    #50866 Reply
    Szymon
    Gość

    Ciekawe czy w tym roku starosta był na urlopie?

    #50867 Reply
    wiedzacy
    Gość

    Zapracowany… Nie no żartuje dawno to dziadzie powinno być na emeryturze a nie doić nas wszystkich

    #52466 Reply
    cqqccqc
    Gość

    To był już na tym urlopie ?

    #69608 Reply
    Wiewcok
    Gość

    Nasz starosta to ideał, przez 4 lata nawet jednego dnia urlopu nie wykorzystał

Przeglądajasz 15 wpisów - od 91 do 105 (z 106)
Odpowiedz do: Reply #52466 in Starosta Ryś i jego urlop
Twoje informacje