R e k l a m a

W Polsce wzrosło ubóstwo. 2 mln osób nie stać na zaspokojenie podstawowych potrz

Pajęczno Forum Forum mieszkańców powiatu pajęczańskiego W Polsce wzrosło ubóstwo. 2 mln osób nie stać na zaspokojenie podstawowych potrz

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 35)
 • Autor
  Wpisy
 • #88208 Reply
  Janek
  Gość

  Dlaczego w szczycie koniunktury w Polsce wzrosło ubóstwo? Eksperci Polityki Insight mają swoje typy.
  W Polsce w szczycie koniunktury wzrosło w Polsce ubóstwo. Pomimo bezprecedensowych wydatków socjalnych rządu Zjednoczonej Prawicy 761 tys. gospodarstw domowych (ok. 2 mln osób) w Polsce nie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Skąd taki wynik? Swoje badania przeprowadzili analitycy Polityki Insight.

  Przypomnijmy, że w ostatnim czasie dowiedzieliśmy się, że wzrosła liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie, czyli na poziomie minimum egzystencji. W 2018 r. było to 5,4 proc. mieszkańców Polski – rok wcześniej 4,3 proc. Z kolei ubóstwo relatywne, czyli odsetek gospodarstw domowych wydających mniej niż 50 proc. średniej wydatków, wzrosło z 13,4 do 14,2 proc. Ubóstwo ustawowe zaś – grono osób uprawnionych do świadczeń z pomocy społecznej – z 10,7 do 10,9 proc.

  Wzrost ubóstwa w Polsce. Przyczyny wg Polityka Insight

  Dlaczego w szczycie koniunktury przybyło osób skrajnie biednych? Odpowiedzi dostarczają Leszek Baj i Hanna Cichy, analitycy gospodarczy Polityki Insight. Oddajmy im głos:

  1. Wzrost cen produktów podstawowych

  Jak piszą Baj i Cichy, inflacja w ubiegłym roku wyniosła 1,6 proc. Najbardziej zdrożały jednak produkty podstawowego użytku takie jak żywność. „Średnie ceny żywności wzrosły o 2,7 proc., a ceny ziemniaków – o prawie 20 proc. Koszty najmu mieszkań i opału zwiększyły się odpowiednio o 3,8 i 6,8 proc.” – wyliczają. A to właśnie najbiedniejsi przeznaczają większą część wydatków na żywność i utrzymanie mieszkania, a mniej na odzież, dobra trwałego użytku czy rekreację.

  2. Spadek siły nabywczej 500 plus

  Eksperci Polityki Insight piszą również o spadku realnej wartości świadczenia 500 plus.

  Zasięg skrajnego ubóstwa wśród gospodarstw domowych z dziećmi wzrósł z 4,9 proc. w 2017 r. do 6,4 proc. w 2018 r. W rodzinach z co najmniej trójką dzieci z 7,6 do 9,7 proc., a w gospodarstwach utrzymujących się z niezarobkowych źródeł dochodu, m.in. ze świadczeń i zasiłków innych niż emerytury i renty, z 10,4 do aż 14,1 proc. Wysokość świadczenia 500 plus nie uległa zmianie, więc przy rosnącej inflacji siła nabywcza 500 plus spadła.
  Jak przypominają, w 2018 r. nie zmieniły się też kwoty zasiłku rodzinnego. – Co prawda jesienią 2018 r. wzrosły zasiłek pielęgnacyjny, kryteria dochodowe uprawniające do zasiłków z pomocy społecznej i maksymalna kwota zasiłku stałego (z 604 do 645 zł), ale poprawiło to sytuację beneficjentów dopiero w ostatnim kwartale – przekonują.

  3. Spadek dochodów rolników

  „Dość znaczny wzrost skrajnego ubóstwa – z 9,7 do 11 proc. – nastąpił w 2018 r. wśród rolników” – piszą i dodają:

  Jest to jedna z najbardziej rozwarstwionych grup społecznych w Polsce – współczynnik Giniego dla gospodarstw domowych rolników przekracza 0,5, podczas gdy średnio w kraju wynosi ok. 0,3. W 2018 r. realne dochody (uwzględniające inflację) na osobę w gospodarstwach domowych rolników spadły o 1,5 proc.

  Dochód rozporządzalny rolników zmniejszył się głównie ze względu na realny spadek dochodów z indywidualnego gospodarstwa rolnego o 5,3 proc. w stosunku do roku 2017. Może to wynikać m.in. z zeszłorocznej suszy i problemów z ASF.
  4. Rynek pracownika nie dla wszystkich

  – Zasięg ubóstwa skrajnego wśród gospodarstw domowych pracowników wzrósł z 3,3 do 4,7 proc. Zatrudnienie w miastach rosło trzykrotnie szybciej niż na wsiach. W mniejszych miejscowościach i na wsiach utrzymuje się też wyższe bezrobocie, więc nacisk na wzrost wynagrodzeń jest mniejszy. W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców ubóstwo spadło, a w tych między 200 a 500 tys. mieszkańców pozostało na prawie niezmienionym poziomie. Ubóstwo znów rosło najszybciej na wsiach – z 7,3 do 9,4 proc. i w małych miastach – z 4,1 do 5,1 proc. – tłumaczą Baj i Cichy.

  5. Co z tego wynika?

  Podsumowując, zdaniem analityków są więc w Polsce grupy, które nie korzystają ani z dobrej sytuacji gospodarczej, ani z dotychczasowych programów socjalnych.

  – To głównie ludzie gorzej wykształceni, mieszkający na wsi oraz w małych miastach, a także rodziny wielodzietne i dotknięte niepełnosprawnością. Trwała poprawa ich sytuacji wymaga głębokich reform strukturalnych. Nowe propozycje rządu pomogą im tylko w niewielkim stopniu: np. nie odczują zniesienia kryterium dochodowego w programie 500+ na pierwsze dziecko. Tymczasem ceny, zwłaszcza produktów podstawowych, rosną, a wzrost PKB spowalnia, co może pogłębić skalę ubóstwa w 2019 r. Wzrost biedy może stać się ważnym tematem w kampanii wyborczej i skłonić rząd do podniesienia niektórych świadczeń – wyjaśniają specjaliści think-tanku.

  #88219 Reply
  pitek
  Gość

  Ważne, że jest na premie w PGE i spółkach. Reszta się nie liczy.

  #88221 Reply
  Mieszkaniec
  Gość

  Jak jedni mieli więcej to inni muszą mieć mniej. W cztery lata pisiory porobili się bogaczami. Niczego dobrego w rozwój nie wnoszą a kasę w setkach tysięcy doją. W naszym regionie na czele tej bandy stoi Pielucha. Dalej chcą żeby była posłem i gwarantowała koryto. Skoczyli na spółki państwowe jak szarańcza. Nie dajcie się jesienią ogłupiać.

  #88224 Reply
  Wyborca
  Gość

  Widzę że tutaj sami POlityczni geniusze którzy wiedzą wszystko najlepiej i sumiennie pracują na to by po raz kolejny przegrać wybory o aferach które bywały codziennie już nie wspomnę a to amber gold olt express jakie było wtedy prawo państwa teoretycznego gdzie było h..d..a i kamieni kupa ?? Bieńkowska która mówiła że za 6 tyś to pracuje złodziej lub idiota afera Hazardowa z Mirem i Zbychem POzdrówcie też Sawicką podnoszenie wieku emerytalnego bez jakich kolwiek konsultacji społecznych wyrzucanie 6mln podpisów do kosza też bez jakich kolwiek konsultacji czy TOTALNA OPOZYCJA domagała się kiedy kolwiek ukarania tych co profanowali MATKĘ BOSKĄ natomiast bezczelnie walczą o „tolerancję” DLATEGO ZAGŁOSUJE NA PIS A WAS ZOSTAWIAM Z JADEM PRZEGRAŃCÓW ZAKŁAMANI HIPOKRYCI GŁOSUJĄCY NA ROZKAZ BERLINA ZA REZOLUCJA DLA POLSKI ORAZ ACTA 2.0 TFUUU Jacy wyborcy taka opozycja

  #88227 Reply
  Moojboshe
  Gość

  Przecież ten artykuł jest nielogiczny i niespójny. Jedno zdanie zaprzecza a nawet wyklucza drugie. Moj Boshe czy społeczeństwo aż tak zdurniało że leci na starą kość tylko po to by dogryźć oponentowi? Widzę że większość komentujących nie ma nawet pojęcia co przeczytało…

  #88243 Reply
  Pppp
  Gość

  Imbecyle narodó !!! Ale czego można się po nich spodziewać? Są tak samo yntelygentni, jak ich wspaniały prezydent bUL Komorowski !!!

  #88248 Reply
  Polak
  Gość

  Zobaczycie w przyszłym roku jak was przekupnicy PiS urządzi. Ceny żarcia o 40 procent, prąd o 50 procent, media, śmieci i podobne o kolejne 30 itd. Tylko niemyslacy mogą tego nie dostrzegać. No a jeszcze sprawa roszczeń żydowskich które PiS po cichu załatwia. Nawet prezydent Kwaśniewski nie chciał podpisać ustawy o odszkodowaniach. Żydzi załatwili Szwajcarów przy pomocy USA na półtora biliona dolarów za konta bez wlascicieli, trwało to od 1995 roku do 2002 kiedy nastąpiła wypłata. Załatwią i Polskę z pomocą najważniejszego naszego sojusznika i zarzydzonego PiS. Poczytajcie i posłuchajcie tych co im Polska leży na sercu.

  #88250 Reply
  Logik
  Gość

  Rozumiem POlaku że tęsknisz za ustrojem w którym to siłą zabierano laptopa a za jaką kolwiek krytykę prezydenta chodzącego po krzesłach od razu zamknięto młodego człowieka… a teraz tak fajnie sobie hejtować poszczekać lub obrażać bez strachu że zaraz zamkną co ?? a jeżeli narzekasz na wysokie ceny to cóż weź kredyt i zmień prace

  #88251 Reply
  Polak
  Gość

  Logik, ty tak zawsze nie na temat i złośliwie. Udajesz głupiego a może nie udajesz. Merytorycznie możemy dyskutować, na głupoty odpowiadał nie będę, choć wygląda na to, że wielu na tym forum chodzi o to aby merytorycznej dyskusji nie było, tylko bzdury. Czyżby byli to wyznawcy Jarosława?

  #88252 Reply
  twoj
  Gość

  tylko cymbał może pisać że żywność pójdzie w góre 50% więc polak nie mamy o czym gadać bo szukasz na siłę głupszych od siebie o co może być trudno

  #88256 Reply
  jeden z wielu
  Gość

  POlak jak z wami rozmawiać merytorycznie jak tylko w kółko sączycie jad i obrażacie że o profanacjach nie wspomnę pocżytaj swoje ”kulturalne wypowiedzi!’ Obrońco Demokracji

  #88257 Reply
  Hipek
  Gość

  Polak masz rację to są właśnie wyznawcy Jarosława, merytoryka ich nie interesuje, są zaczadzeni bo dostali 500+ i nkupili jaboli.

  #88258 Reply
  Marian
  Gość

  Jestem z Pajęczna ale mieszkam w Bełchatowie. Jestem dzisiaj z żoną u lekarzy. Po skierowaniach od ogólnego idziemy się rejestrować do specjalistów, i tak: endokrynolog w tym roku nie ma miejsca a na przyszły jeszcze nie rejestrują, okulista w grudniu, ortopeda koniec grudnia. Objechaliśmy wszystkie przychodnie. Pozostaje wizyta prywatna. Tak „dobrze” jeszcze nie było za żadnej władzy. Nie jestem w partii, nie chodzę na wybory bo to nie ma sensu. Czekam na lepszą zmianę.

  #88261 Reply
  Prawdziwy Hipek
  Gość

  UWAGA! PiSowcy podszywają się pod nie swoje nicki i obrażają porządnych ludzi!

  #88266 Reply
  Pppp
  Gość

  Marian tak jest od 20 lat. Nie da się wszystkiego zmienić w 4 lata

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 35)
Odpowiedz do: W Polsce wzrosło ubóstwo. 2 mln osób nie stać na zaspokojenie podstawowych potrz
Twoje informacje