R e k l a m a

Wiesław Urbański nie żyje , jeden z twórców powiatu pajęczańskiego

Pajęczno Forum Forum mieszkańców powiatu pajęczańskiego Wiesław Urbański nie żyje , jeden z twórców powiatu pajęczańskiego

Przeglądajasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #117031 Reply
  Krzysztof
  Gość

  Nie żyje legenda Solidarności – nasz krajan Wiesław Urbański.
  Bardzo smutna wiadomość napłynęła z Łodzi. Nie żyje kolejna legenda „Solidarności”, działacz KOR, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela i Ruchu Młodej Polski Wiesław Urbański. Po roku 1989 opozycjonista z czasów PRL także zaangażował się w działalność polityczną. Wiesław Urbański miał 65 lat.

  Legendarny działacz Niezależnego Stowarzyszenia Studentów oraz „Solidarności” w ostatnich latach był nieco zapomniany, ale pamięć o jego zasługach wciąż jest żywa. – Jeden z najbardziej znanych łódzkich działaczy studenckich czasów Solidarności Wiesław Urbański zmarł po południu w poniedziałek 30 stycznia 2023 roku – poinformował PAP znajomy Wiesława Urbańskiego Zbigniew Natkański. Inny kolega zmarłego Krzysztof Straus stwierdził, że „Wiesiek to był człowiek, który wszystkich znał i któremu się nie odmawiało” – Załatwiał wszystkim, tylko o sobie nie za bardzo pamiętał, bo był zbyt skromny i na pewno zbyt honorowy na łapanie pańskiej klamki – podkreślił. Z kolei publicysta Marek Budzisz napisał, że Wiesław Urbański to „bohater naszej niepodległości”. – Dla mnie wzór, kolega i przyjaciel. Wprowadzał mnie do Ruchu Młodej Polski. Boże jak ciężko. Proszę o modlitwę – dodał.
  Kim był Wiesław Urbański?
  Wiesław Urbański urodził się 21 września 1957 r. w Pajęcznie. W latach 70. i 80. studiował prawo na Uniwersytecie Łódzkim. Był m.in. działaczem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela i Ruchu Młodej Polski, kolportował niezależne, zakazane przez komunistów, pisma: „Opinia”, „Bratniak”, „Biuletyn Informacyjny” KSS KOR. W latach 80. był internowany. Po koniec tej dekady wyjechał do Chicago, gdzie pracował jak dziennikarz. Ostatnio pracował w Widzewskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego w Łodzi. W Encyklopedii Solidarności opozycyjny kolega zmarłego Wiesław Maciejewski przypominał m.in., że Urbański zasiadał również w Wojewódzkiej Radzie Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w Łodzi.

  #117033 Reply
  Mieszkaniec
  Gość

  Cześć Jego Pamięci!

  #117042 Reply
  Jacek
  Gość

  Nic do niego nie mam ale jak piszecie to należał do tych organizacji co rozłożyły Polskę. Spoczywaj w spokoju.

  #117234 Reply
  Ania
  Gość

  ;(

Przeglądajasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)
Odpowiedz do: Wiesław Urbański nie żyje , jeden z twórców powiatu pajęczańskiego
Twoje informacje