Wykrywacz metali do wynajecia
Pajęczno › Forum › Forum mieszkańców powiatu pajęczańskiego › Wykrywacz metali do wynajecia
- This topic is empty.
-
AutorWpisy
-
PtzemekGość
Witam, czy ktoś w okolicy ma wykrywacz metali do wynajęcia, dosłownie na dobę?
BykuGośćTak.
PtzemekGośćDzięki za rzeczową odpowiedź
PtzemekGośćDzięki za rzeczową odpowiedź
TomGośćWykrywacz metali a prawo. Czy trzeba mieć zezwolenie?
43
Dodano: 17-01-2022 w kategorii: Porady
Wykrywacz matali a prawo. Czy trzeba mieć zezwolenie?
Liczba pasjonatów detektorystyki w Polsce stale rośnie. Nie ma co się temu dziwić – przy pomocy wykrywacza metali i odrobiny chęci każdy może poczuć się jak poszukiwacz skarbów rodem z filmu przygodowego. Tego typu hobby niejednokrotnie rozwija także wiedzę historyczną i archeologiczną. Wielu początkujących detektorystów zadaje sobie jednak pytanie, czy potrzebne jest zezwolenie na wykrywacz metali i poszukiwanie przedmiotów z jego użyciem? Czy od istniejących przepisów istnieją jakieś wyjątki? I jak możemy praktykować to hobby w pełni legalnie? Jeśli Ciebie również nurtują te i inne pytania – pozostań na stronie. Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z prawnym aspektem detektorystyki.Czy używanie wykrywacza metali jest legalne?
W wielu kręgach krążą stwierdzenia, że do nabycia wykrywacza metali potrzebne jest pozwolenie – są one całkowicie błędne. W Polsce wykrywacze metali są zupełnie legalne. Tak samo bezpieczne i niewymagające specjalnych dokumentów jest posiadanie ich.Inną kwestię stanowi czynność, jaką jest poszukiwania z wykrywaczem metali. Ten rodzaj aktywności w naszym kraju jest objęty regulacjami prawnymi. Dotyczą one jednak wyłącznie wykorzystywania wykrywaczy do odnajdywania zabytków – w tym celu konieczne jest zezwolenie. Dokładniej opisuje to Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. 2003 Nr 162 poz. 1568), zgodnie z którą:
“[…] poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania wymaga pozwolenia miejscowo właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków.”
Wykrywacze metali – przepisy w Polsce, prawo 2021 i kary
Przepisy dotyczące poszukiwań z wykrywaczem metali dotyczą jedynie zabytków. Co jednak oznacza “zabytek”? Zgodnie z prawem jest to:“Nieruchomość lub rzecz ruchomą, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową.”
Definicja od lat budzi kontrowersje, okazuje się bowiem bardzo niejednoznaczna. Wielu znawców tematu twierdzi, że finalna decyzja jest zależna wyłącznie od interpretacji przepisów przez danego konserwatora zabytków.
Jakie kary grożą za poszukiwanie zabytków bez zezwolenia konserwatora zabytków? Mówi o tym art. 109c ustawy o ochronie zabytków:
„Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”
PtzemekGośćMasakra…Dobra, Tom… Zgubiłem coś ważnego na moim podwórku, czy satysfakcjonuje Cię moja odpowiedź, czy już napisałeś do prokuratury żeby po IP mnie naamierzali? Chociaż jest to wykroczenie więc wystarczy zwykle zawiadomienie na policji. Córka zgubiła złoty kolczy, potrzebuje przeszukać trawnik na 20 ar. A zgodę na poszukiwaniach mogę wytłumaczyć chętnym jak zdobyć, nic trudnego, trzeba trochę wiedzy historycznej mieć
MetalGośćPtzemek , jakiś inny jesteś. Gość ci napisał co i jak a ty jak ta pi..da skomlesz . Tak źle,tak niedobrze. Co z ciebie za koleś?
-
AutorWpisy