R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaJakie ćwiczenia na łokieć tenisisty warto robić?

Jakie ćwiczenia na łokieć tenisisty warto robić?

Ćwiczenia na łokieć tenisisty, jeśli tylko są wykonywane regularnie i w prawidłowy sposób, są w stanie poprawić stan ręki i zmniejszyć dolegliwości bólowe. Rehabilitacja przyspiesza regenerację tkanek oraz odciąża i wzmacnia mięśnie. Z biegiem czasu mobilność w łokciu staje się coraz lepsza. Mnóstwo ćwiczeń wykonywać można samodzielnie w domu, choćby podczas oglądania ulubionego serialu.

Specjalnie dla Ciebie wybraliśmy polecane przez fizjoterapeutów ćwiczenia na łokieć tenisisty, które są łatwe w wykonaniu i przede wszystkim skuteczne. Może się jednak zdarzyć, że podczas ich robienia pojawi się silny ból w łokciu, wtedy zaleca się zaprzestać dalszych ćwiczeń. By mieć całkowitą pewność, że opisany plan treningowy jest dla nas bezpieczny, warto przed rozpoczęciem rehabilitacji skonsultować się w tej sprawie z fizjoterapeutą.

Rehabilitacja stawu łokciowego – ćwiczenia do robienia w domu

Ćwiczenia na łokieć tenisisty można zacząć wykonywać dopiero w momencie, gdy przykre objawy takie jak ból czy obrzęk ustąpią. Do walki z nimi wykorzystać można Diky – lek w aerozolu przeznaczony do miejscowego, objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Spray zapewnia przyjemny chłodzący efekt dzięki zawartości olejku miętowego. Gdy uporasz się z bólem, możesz zacząć ćwiczyć.

Ćwiczenie pierwsze

Weź do ręki ciężarek o wadze 0,5 kg lub piłkę heavy ball o tej samej masie. Usiądź wygodnie lub pozostań w pozycji stojącej i lekko ugnij rękę oraz ustabilizuj łokieć. Trzymając ciężarek w dłoni, kieruj jej grzbiet ku górze, następnie odwracaj i nawracaj przedramię (raz masz widzieć grzbiet dłoni, a raz palce zaciśnięte na ciężarku). Wykonaj 3 serwie po 10 powtórzeń.

Ćwiczenie drugie

Odłóż na chwilę ciężarek. Stań wygodnie, wyprostuj rękę w łokciu i unieś ją przed siebie na wysokość ramion, zaciśnij dłoń w pięść i skieruj ją ku dołowi. Drugą ręką chwyć dłoń i spróbuj delikatnie ją zginać, rozciągając nadgarstek uniesionej ręki. Jeśli poczujesz, że mięśnie się rozciągają, nie pogłębiaj dalej ruchu. Wytrzymaj w takiej pozycji kilka sekund. Powtórz to ćwiczenie 5 razy.

Ćwiczenie trzecie

Teraz usiądź na krześle i dosuń się do stołu. Ponownie weź do ręki ciężarek używany podczas pierwszego ćwiczenia. Ugnij rękę w łokciu i oprzyj ją na blacie, następnie prostuj i zginaj nadgarstek. Bardzo ważne w tym ćwiczeniu jest, by podstawa była stabilna. Ćwiczenie wykonuj w pełnym zakresie ruchu, powoli i precyzyjnie. Zrób 3 serie po 10 powtórzeń.

Ćwiczenie czwarte

Rozłóż na podłodze matę lub gruby koc i połóż się na boku, po którym występuje zdrowa ręka. Bolącą rękę wyprostuj nad głową, następnie zegnij ją w łokciu i powoli kieruj ku tyłowi, pomagając sobie dłonią drugiej ręki, dotykając tej pierwszej w okolicy nadgarstka. Zatrzymaj się w momencie, gdy poczujesz, że mięśnie się rozciągają. Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund. W kolejnym powtórzeniu postaraj się jeszcze bardziej rozciągnąć mięśnie. Ćwiczenie wykonaj minimum 3 razy.

Ćwiczenie piąte

Zostań na macie, połóż się na plecach i zegnij nogi w kolanach. Ramiona rozłóż na boki, a następnie zegnij je w łokciach tak, aby uzyskać między przedramieniem a ramieniem kąt prosty. Dociskaj plecy do podłoża, wyprostuj ręce i unieś je do góry. Odczekaj kilka sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 3 serie ćwiczeń po 5 powtórzeń.

Łokieć tenisisty – leczenie

Leki do stosowania miejscowego i ćwiczenia na łokieć tenisisty nie w każdym przypadku przyniosą spodziewany rezultat. Leki mogą być nieskuteczne  w sytuacji, gdy w obrębie łokcia wytworzyły się duże zmiany degeneracyjne. Wtedy zastosowanie znajduje m.in. fizykoterapia, czasem konieczne jest leczenie operacyjne. Dlatego w przypadku braku efektów ćwiczeń zaleca się konsultację z lekarzem, który wdroży specjalistyczne leczenie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a