R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaList motywacyjny - dlaczego warto go napisać?

List motywacyjny – dlaczego warto go napisać?

Odkryj możliwości, jakie daje Ci napisanie listu motywacyjnego. Przybliż się na wyciągnięcie ręki do wielkiej kariery.

Walka o pracę – wielu kandydatów – rynek pracownika to mit?

Wiele osób podkreśla, że w Polsce w ostatnich latach funkcjonował tzw. rynek pracownika. Oznacza to, że jest więcej stanowisk, niż zajmujących je ekspertów. W tej sytuacji o zmianę pracy i rozwój kariery nie jest trudno. Natomiast sytuacja rynku pracownika nie jest czymś stałym, co dotyczy każdej branży. W sektorach, które dynamicznie się rozwijają, widać, że zjawisko to faktycznie funkcjonują. IT i Hi-Tech to przodujące w tym branże – ekspertów, inżynierów i programistów nigdy dosyć. Ale uwaga – to ma przestrzeni kolejnych lat także może się zmienić. Umiejętność pisania listów motywacyjnych jest więc bardzo praktyczna. Wysłanie go w porcesie rekrutacji to szansa dla pracodawcy, by zapoznał się z naszymi kwalifikacjami nieco bliżej, niż ma to miejsce w przypadku zwięzłej formy – CV. Rozbudowane zdania, zawartość pogłębiająca zagadnienia z CV – to nie jest jednak do końca klucz do sukcesu.

Dużo ważniejsza w przypadku listów motywacyjnych jest umiejętność nawiązania pewnej nici porozumienia z pracodawcą. Udowodnienia, że to my mamy kompetencje, których on poszukuje, a inni kandydaci nie są tak dobrym wyborem. Jednocześnie należy to robić w sposób profesjonalny – bez nadmiernego ładunku emocjonalnego, w spójny sposób z fachowym słownictwem i zrozumieniem tego, co chcemy właściwie przekazać.

Zasady pisania dobrego listu motywacyjnego – czy warto je stosować?

List motywacyjny zwiększa nasze szanse na zatrudnienie. To pewien rodzaj testu, który należy wykonać w jak najlepszy sposób. W trakcie pisania listu motywacyjnego zależeć będzie Ci na rozwinięciu zagadnień z CV, ale nie powielaniu ich. W przypadku składania dokumentu tego typu nie należy zawierać w nim rozbudowanych danych na temat np. ukończenia kursu prawa jazdy, czy znajomości obsługi komputera. Tego typu informacje są zawarte w CV, a rozwijanie ich nie będzie działać na naszą korzyść. Zupełnie inaczej jest, gdy mowa o opisywaniu umiejętności, których nauczyły nas poprzednie stanowiska. Dobrze napisany list motywacyjny to szansa na pokazanie, że jesteśmy w stanie się uczyć, zmieniać nasze zachowania, poprawiać nasze umiejętności i synchronizować się z zespołem. Pokażmy, że mamy potencjał i że nie są to puste słowa, a pewne faktyczne doświadczenia, które nabyliśmy w przeszłości. W przypadku, gdy znaczenie dla naszego stanowiska ma posługiwanie się językiem obcym, warto jest poświęcić nieco czasu na opisywanie naszych odczuć z tym związanych, a niekoniecznie wgłębianie się w renomę ukończonych kursów. Pracodawcę będzie interesowało to, czy dobrze czujemy się z posługiwaniem się obcym językiem i czy faktycznie umiemy to robić, a nie, czy udało nam się skończyć kurs, za który zapłaciliśmy kilka tysięcy złotych.

List motywacyjny – pisz zgodnie ze wzorem

Możesz skorzystać z gotowych wzorów listów motywacyjnych, które dostępne są na stronie aplikuj.pl. Pomoże Ci to w dobrym zrozumieniu oczekiwań pracodawcy – bazując na faktycznych przykładach, osiągniesz spory sukces. Jednocześnie warto stawiać na sprawdzoną formułę – nie istnieje jednak list motywacyjny idealny. Na stronie aplikuj.pl znajdziesz więc różne formy do wykorzystania przy aplikowaniu na różne stanowiska – od nauczyciela, po strażaka. Korzystając z takich narzędzi zdecydowanie uda Ci się zdobyć pracę marzeń – a przynajmniej przybliżysz się do tego na wyciągnięcie ręki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a