R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaWyścigi konne XXI wieku

Wyścigi konne XXI wieku

Konie zawsze miały specjalne miejsce w życiu człowieka. Wraz z rozwojem świata i społeczeństw ich rola się jednak zmieniała. Wyścigi konne są tradycyjnym sportem, który ma swoich zwolenników i przeciwników. Obecnie na popularności zyskują… wirtualne wyścigi koni.

Pajęczno jest mocno związane z końmi. To tutaj regularnie odbywają się Targi Końskie. Inną popularną imprezą w mieście otoczonym z trzech stron lasami jest czerwcowy Zjazd Miłośników Koni. Trudno się dziwić, skoro zwierzęta są piękne, mądre i cenione przez ludzi. Wyścigi konne mają wielowiekową tradycję i bogatą historię.

Starożytne początki

Człowiek na koniu jeździł niemal od zarania dziejów. Jeśli jednak mówimy o historii wyścigów konnych, to ich początków należy szukać w starożytnym Rzymie i wyścigach rydwanów. W Bizancjum natomiast powstał pierwszy hipodrom. Wyścigi konne zaczęto urządzać także w angielskim Yorkshire. Właśnie Wyspy Brytyjskie szybko stały się „domem” wyścigów konnych. W XVI wieku otwarto pierwszy tor wyścigowy w Chester, a w XVII wieku ścigano się już na dwunastu różnych torach. Kolejne dekady i wieki przyniosły uregulowanie zasad i rozwój wyścigów konnych. W Polsce pierwszy wyścig sportowy koni został opisany w 1777 roku.

Sport bardzo prestiżowy

Wyścigi konne niemal od początku stały się elitarne, bo niewielu mogło pozwolić sobie na posiadanie wysokiej klasy wierzchowca, nie mówiąc o profesjonalnym dbaniu o niego. Sportowcy uprawiający wyścigi konne także wyróżniali się ubiorem i mogli liczyć na prestiż. Wzmocniony on został przez fakt włączenia jeździectwa do programu Letnich Igrzysk Olimpijskich. Miało to miejsce już w 1900 roku w Paryżu. Konie to w ogóle jedyne zwierzęta, które biorą udział w igrzyskach olimpijskich. W tym roku odbędą się Igrzyska Olimpijskie w Tokio i zobaczymy kilka konkurencji konnych. Będą oczywiście skoki przez przeszkody, ujeżdżanie i WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego.

Nowoczesna odmiana wyścigów

Widzimy przez sporty z końmi w roli głównej przez setki lat mocno się zmieniały i rozwijały. Kto wie, czy najbardziej ewolucyjne zmiany nie nastąpiły na przełomie XX i XXI wieku. Wraz z rozwojem technologii i cyfryzacji świat rzeczywisty coraz częściej zastępowany jest przez wirtualną rzeczywistość. Z tego powodu na popularności zyskują sporty wirtualne, bardzo popularne także w Polsce. Wśród tych sportów mocną pozycję mają wirtualne wyścigi koni. Zasada działania jest prosta. Każdy może oglądać wirtualne wyścigi koni na wirtualnym torze w czasie rzeczywistym. Przebieg wyścigu i jego zakończenie to losowe zdarzenia generowane przez komputer. Gracze mogą obstawiać zwycięzcę tak samo, jak podczas tradycyjnych wyścigów konnych. Jest to z pewnością ciekawa opcja dla tych, którzy nie mieli i nie mają okazji zobaczyć na żywo tej dyscypliny.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS (Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a