R e k l a m a
Strona głównaPopularneHimalaista z Działoszyna walczy o życie

Himalaista z Działoszyna walczy o życie

Jutro rano rozpocznie się akcja ewakuacyjna Tomasza Mackiewicza i Elisabeth Revol z ośmiotysięcznika Nanga Parbat. Himalaista z Działoszyna jest w ciężkim stanie.

Życie Tomasza „Czapy” Mackiewicza z pewnością nadawałoby się na filmowy scenariusz. Jest to niezwykły człowiek, który przeszedł ciężką drogę — z heroinisty stał się czołowym himalaistą. Tomek wychował się w Działoszynie, gdzie spędził pierwsze 18 lat swojego życia. Niestety po wyprowadzce z rodzinnej miejscowości wpadł w uzależnienie od heroiny, które pociągnęło go na samo dno. Na szczęście silny charakter pozwolił wyrwać się ze szponów niszczącego nałogu i Tomek rozpoczął swoje drugie życie.

W 2014 roku himalaista z Działoszyna podjął się wyczynu, jakiego nie dokonał jeszcze żaden człowiek — dotarcie na szczyt Nanga Parbat zimą. Od kilku lat podejmuje kolejne próby zdobycia dziewiątego co do wysokości szczytu świata. Niestety tegoroczna wyprawa została przerwana i może zakończyć się tragedią. Tomasz Mackiewicz i Francuzka Elisabeth Revol utknęli pod kopułą szczytową ośmiotysięcznika.

Tomasz jest w bardzo złym stanie. Zmaga się z chorobą wysokościową, ma obrzęk płuc i mózgu. W związku ze ślepotą śnieżną jest ogromnie wymęczony i nie może się ruszać. Na wysokości 7400 metrów, na której aktualnie się znajduje, panuje temperatura -60 stopni Celsjusza.

Na sobotę zaplanowano akcję ratunkową z użyciem helikopterów. Według najnowszej prognoz pogody sytuacja uwięzionych himalaistów staję się coraz poważniejsza, ponieważ wieczorem wzrośnie siła wiatru, a pogoda ulegnie pogorszeniu.

R e k l a m a

44 KOMENTARZE

44 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Wiewiec
Wiewiec
3 lat temu

Nie wiedziałem, ze pochodzi z naszych stron. Oby wszystko się dobrze skończyło i wrócili cali i zdrowi do domu…

obatel
obatel
3 lat temu

Rodzina oczywiście pomaga !!!

Agnes
Agnes
3 lat temu

Dasz rade chłopie!!! Trzymam kciuki!

Pop
Pop
3 lat temu

Musi przeżyć

Anonymous
Anonymous
odpowiedział na komentarz  Pop
3 lat temu

Nie musi :^)

???
???
3 lat temu

Pięknie jest mieć pasje, ale pod warunkiem, że się nimi nikogo nie krzywdzi.Ten mężczyzna ma czworo niepełnoletnich dzieci.Dla mnie, to samolubstwo i zupełny brak odpowiedzialności. Prawdziwi ojcowie potrzebni są w zwykłym życiu, nie na ośmiotysięcznikach. Jeżeli przeżyje,może zweryfikuje, co jest wartością nadrzędną.

Jola
Jola
odpowiedział na komentarz  ???
3 lat temu

Myśląc w taki sposób dotąd zostalibyśmy na drzewach. To Wielki Człowiek. Nie nam maluczkim go oceniać.

???
???
odpowiedział na komentarz  Jola
3 lat temu

A tak, zostanie na górze. To jeszcze wyżej, niż drzewo.Po co dobudowywać do tego jakieś wzniosłe teorie? Robi to tylko i wyłącznie dla siebie, nie dla ludzkości.

Aska
Aska
odpowiedział na komentarz  ???
3 lat temu

Życie ma sens gdy realizujecsie swoje pasje. Powodzenia trzymam kciuki by sie udało. MOZE FAKT ZE MA DO KOGO WRACAC POMOZE MU ZYC I DODA SIŁ WCWALCE!! Pomysł o tym z tej strony.

Koń Pajęczański
Koń Pajęczański
odpowiedział na komentarz  Aska
3 lat temu

To niech realizuje swoje hobby za swoją kasę. A jak sprawa stała się medialna, to ministerstwo lekka reka wydało 50 tys dolarów na wynajęcie pakistańskiego helikoptera.

kasia
kasia
odpowiedział na komentarz  Koń Pajęczański
3 lat temu

dla mojego męża (41 lat) i ojca dzieci chorego na sla ministerstwo lekka ręką nie chce dać ani grosza bo się “nie opłaca” a tu proszę … bez komentarza

Kate
Kate
odpowiedział na komentarz  kasia
3 lat temu

Rozwiąż swoje problemy i pozwól na to innym. Niechaj każdy żyje jak chce.
To, że masz problemy… spróbuj je rozwiązać tak jak on. Nie brał i nic nie dostanie z Tozwich śmiesznych śmiesznych “podatków”.
Spójrz, że decydenci jeżdżą BMW, a nie na to, że ludzie chcą go ratować, bo to źle swiadczy o Tobie tylko. To, że nikt mu nie pomoże, nie znaczy, że dotaniesz kasę na swoje sprawy… Nie bądź psem ogrodnika, kiedy On jest w tarapatach.

Kate
Kate
odpowiedział na komentarz  Koń Pajęczański
3 lat temu

Ministerstwo dało gwarancje tylko Januszu polskiej wsi. Kasa jest z innych źródeł i nie z Twojego portfela. Siedź w domu w ciepłych skarpetach i daj innym żyć tak jak chcą.

siwy
siwy
odpowiedział na komentarz  Kate
3 lat temu

Widać,nie rodzina była jego priorytetem.Smutne to.Ponosić takie ryzyko,bo taką mam pasję.To chore.Są w życiu rzeczy ważne i ważniejsze.

RTD
RTD
odpowiedział na komentarz  siwy
3 lat temu

@ siwy a najbardziej Koń Pajęczański. To smutne, że można mieć takie poglady jak Wy 🙁 Brak jakiegokolwiek zrozumienia tematu, małomiasteczkowość w najgorszym wydaniu i zawiść. Smutne. Niech temat podsumuje wypowiedź polskiego himalaisty Łukasza Cichego którą przed chwilą przeczytałem na Niezależnej dot. opinii o Tomaszu: “Jedne są bardzo pozytywne, inne krytyczne. Jedni wsparli wyprawę Tomka finansowo, inni uważają, że takie środki lepiej przeznaczyć na chore dzieci. A ja uważam, że świat bez takich „szaleńców” byłby uboższy. Żeglarze na okrążaliby globu, Aleksander Doba nie wiosłowałby kajakiem przez Atlantyk, Małgorzata Wojtaczka i Marek Kamiński nie szliby do biegunów itd, itd. To są… Więcej »

Adam
Adam
odpowiedział na komentarz  Koń Pajęczański
3 lat temu

Ciekawe glabie czy byś tak samo skomentował to gdyby Twoje dziecko miało pasje tego typu i zamiast Mackiewicza było by na gorze , nie wydałeś ani złotówki a będziesz tu pierodlic o pieniądzach z budżetu .

???
???
odpowiedział na komentarz  Aska
3 lat temu

Nie życzę mu żle, ale nie potrafię przyklasnąć pasjom, które przy okazji krzywdzą wielu ludzi. Cóż, najwyżej umrze “spełniony”. Jego wybór.

Kar
Kar
odpowiedział na komentarz  ???
3 lat temu

Głupie gadanie. Jak ma się coś stać, to stanie się w domu na łóżku!

Mefebron
Mefebron
3 lat temu

“Heroin hero” nie kapuje jak to ludzie szukaja szczescia w oddechu smierci ale luz mnie tam ryba. Kto co lubi

Koń Pajęczański
Koń Pajęczański
3 lat temu

Facet ma niebezpieczne hobby, to chyba powinien się liczyć z konsekwencjami?
Dlaczego z naszych pieniędzy płaci się 50 tys dolarów za ewakuacje dwóch osób w Pakistanie?

Adi
Adi
odpowiedział na komentarz  Koń Pajęczański
3 lat temu

Ty materialisto kim ty jesteś? ????😈😈😈😈

inka
inka
3 lat temu

A jak goprowcy za nasze pieniądze ściągają tych co w adidasach i trampkach idą w Tatry gdy już zapada zmrok .

Koń Pajęczański
Koń Pajęczański
odpowiedział na komentarz  inka
3 lat temu

Dlatego powinno być jak na Słowacji – nie masz ubezpieczenia górskiego to płacisz za akcje ratunkowa.

Mega
Mega
3 lat temu

Niech zapłaci ze swojej kieszeni za akcję ratunkową, a nie z naszych podatków. Najlepiej to żeby inni podatki płacili, ciężko pracowali i nic z tego nie mieli, bo zachciało mu się po górach chodzić…

???
???
odpowiedział na komentarz  Mega
3 lat temu

To nie tylko jest kwestia pieniędzy. Ludzi trzeba ratować. To problem, gdzie kończy się “pasja”, a zaczyna narażanie życia innych. Pamiętajmy, że ratownicy też giną.Przez takich “pasjonatów”.

Kate
Kate
odpowiedział na komentarz  Mega
3 lat temu

A ile Ty dołożysz ze swojej, że tak Ciebie boli ratowanie jego życia?

slu
slu
odpowiedział na komentarz  Mega
3 lat temu

Żydzisz rodakowi, wielkiemu człowiekowi wszo siedząc w papciach w ciepłym pokoju.

Węzyk
Węzyk
3 lat temu

Nie znam tego Pana ale przez solidarność gromadzką (Makowiska)trzymam za niego kciuki trzymaj się kolego

Ola
Ola
3 lat temu

Nie ma to jak liczyc na wsparcie duchowe innych! Zamiast czlowiekowi zyczyc dobrze, dodac otuchy to wy zalujecie mu pieniedzy z podatkow ktore mogą uratowac mu zycie! No coz za egoizm! Człowiek sie odbil od dna i to jest wazne a nie to jakie hobby mu w tym pomoglo! Kazdy sport jest lepszy od nalogu! Ale ciemnota woli wyliczac swoje podatki ktore sa uzyte w tak szczytnym celu niz wspolczoc czlowiekowi w tak krytycznym momencie! Ja wole swoje podatki oddac na ratowanie ludzi niz mają z nich korzystac pier….. urzednicy ktorzy w ogole na to nie zasłużył!!! Czlowieku trzymaj się… Więcej »

Marcin
Marcin
odpowiedział na komentarz  Ola
3 lat temu

Powidz to tym wszystkim, którzy umierają z każdym dniem, bo są chorzy a ministerstwo nie ma dla nich pieniędzy. Robią wszytko aby przeżyć kolejny dzień a i tak nikt o nich nie chce zadbać.

Kate
Kate
odpowiedział na komentarz  Marcin
3 lat temu

Czy to zmieni fakt, że ktoś ratuje Mackieiwcza? Dodaj mu chłopie otuchy ciepłym myśleniem, bo facet jest daleko od domu i realizuje swoje pasje.

Kaśka
Kaśka
3 lat temu

Dla tych wszystkich krytykantów, którzy to potworzyli juz teorie spiskowe na temat skąd wziął na helikopter , ktory moze mu uratować życie – otóż wejdzcie na profil jego bloga na fb, zbierane sa tam pieniądze na to….a, ze Ministerstwo moze pomoglo go zorganizować to widze zle . Eh… pazerność , zazdrość i chciwość nie zna granic … nie pochwalam tego typu sportów, bo uważam je za samolubne i szczególnie egoistyczne , jeśli ma sie rodzine i dzieci, ale rozumiem , ze to kwestia wyboru i to był jego wybór . Trzeba to uszanować i jeśli potrzebuje pomocy i można pomoc… Więcej »

MMMM
MMMM
3 lat temu

Typowa ciemnota. Nic od siebie, nic dla kogoś. Jak by zdobył szczyt i wrócił to piersi by się chwalili że to ziomek z Działoszyna. Dla mnie to wielcy ludzie z olbrzymią pasją.

Smierdiakow
Smierdiakow
3 lat temu

Działoszynianie bądźcie dumni z takiego rodaka choć i Zelce piękne!

Slawek
Slawek
3 lat temu

Jest od nas jest twardy jest POLAKIEM 😀😀😀😀

Sławek
Sławek
3 lat temu

Trzymaj sie chłopie z Działoszyna jesteśmy z tobą

Kuba
Kuba
3 lat temu

Wyruszając na taką wyprawę napewno musiał się dokładnie do tego przygotować, więc napewno wiedział jak duże jest ryzyko. Nie chodzi tu juz o pieniądze na akcję ratowniczą. Ale kurcze wkurza mnie to że przez swoją nierozwagę i HEROIZM chęcią udowodnienia wszystkim ze je to jestem… teraz w akcje ratowniczą muszą wyruszyć ratownicy którzy też mają swoje RODZINY. Mimo wszystko, życzę bezpiecznego powrotu do domu

Tess
Tess
3 lat temu

Jestem z Działoszyna,trzymam kciuki za Tomka ,chociaż go nie znam.Życzę mu z całego serca szczęśliwego powrotu. Jeszcze jedno,niektórzy z Was są bezduszni i samolubni ,biedacy ,sami siebie byście zagryźli ,gdyby to było możliwe.!

???
???
odpowiedział na komentarz  Tess
3 lat temu

Czy wy nie śledzicie doniesień? Ten człowiek już nie żyje. Akcja ratunkowa zakończona.

tkkoko
tkkoko
odpowiedział na komentarz  ???
3 lat temu

Nie pierwszy i nie ostatni himalaista,który zginął.Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

Koń Pajęczański
Koń Pajęczański
odpowiedział na komentarz  ???
3 lat temu

Pewnie pomnik mu postawią albo będzie ulica jego imienia 😀 Tylko za to, że poszedł w góry i nie wrócił.
To dzieci, które kilka kat temu utopiły się w Warcie tez powinny być uhonorowane. W końcu realizowały swoje ,,pasje” 😀

MMMM
MMMM
odpowiedział na komentarz  Koń Pajęczański
3 lat temu

Koń Pajęczański. Pewnie jesteś darmozjadem żyjącym z 500+ i zasiłku. Narzekającym jaki ten świat jest okrutny. Paczącym na czyjeś ręce. Może już czas pomyśleć nad swoim życiem.

Eee
Eee
3 lat temu

(*) Działoszyn modli się za Ciebie .

Kasia
Kasia
3 lat temu

Czy Pan administrator może zamknąć temat i zablokować komentarze…. osobiste wywody na ten temat są juz zbędne