Nowa Brzeźnica godnie uczciła jubileusz Juliusza Łuciuka

4

Jubileuszowy Koncert kompozytorski Juliusza Łuciuka po raz pierwszy zabrzmiał w Nowej Brzeźnicy – miejscu urodzin kompozytora.

Ważnym etapem jubileuszowej drogi w życiu człowieka są powroty do źródeł, takim świętem dla profesora Julusza Łuciuka był jubileuszowy koncert z okazji 90. urodzin zorganizowany w ramach Festiwalu Gaude Mater w parafialnym kościele Św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy. Organizatorami koncertu było Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater oraz Parafia Św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy reprezentowana przez ks. Proboszcza Wiesława Sochańskiego, a także dr Jolanta Kozłowska – dyr. Gimnazjum im. Jana Pawła II w Nowej Brzeźnicy i dr hab. Cezary Kozłowski.

Wykonawcą koncertu był włoski zespół Coro della Virgola pod dyrekcją Pasquale Veleno. Uroczystościom w Nowej Brzeźnicy patronował Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau, którego reprezentował Wicewojewoda Łódzki Pan Karol Młynarczyk. Uroczystość zaszczyciła również Poseł na Sejm RO Pani Beata Mateusiak-Pielucha.
Laudację dla prof. Juliusza Łuciuka wygłosił Pan Jan Stankiewicz, który z ogromną pasją zapoznał słuchaczy z drogą muzyczną kompozytora, jego wielkim wkładem w światową muzykę, a później przedstawił repertuar koncertu, składającym się z utworów zagranicznych kompozytorów jak również z utworów Jubilata: Chorągwiana Księga Długosza [2016]: Barwy kosmosu I, Pieśń ziemi, Barwy kosmosu II (drugie wykonanie); Pieśń nadziei do wiersza „Pośród niesnasek” J. Słowackiego oraz Assumpta est Maria z Czterech antyfon [1988].

Podczas uroczystości kompozytor wspominał swoje młodzieńcze lata spędzone w Nowej Brzeźnicy, które przywoływały oryginalne prezenty wręczone przez organizatorów, a mianowicie zdjęcie jego rodzinnego domu oraz zdjęcie wpisu aktu urodzenia naszego Rodaka do Parafialnej Księgi Ochrzczonych z 1927 r.
Władze Gminy Nowa Brzeźnica, w osobach Wójta Jacka Jarząbka, Przewodniczącego Rady Gminy Tomasza Tomaszewskiego oraz Radnych, wręczyły Akt Nadania Honorowego Obywatela Nowej Brzeźnicy uchwalony w 2015 r.

W imieniu mieszkańców brzeźnickiej ziemi organizatorzy podziękowali Pani Małgorzacie Zuzannie Nowak, dyrektor Festiwalu, za możliwość zaistnienia Nowej Brzeźnicy na forum XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater. Jej otwartość na naszą społeczność przywróciła wiarę w ludzi, którzy pomagają przełamywać problemy z promocją kultury w małych środowiskach. Słowami Cezarego Kozłowskiego wyrażono nadzieję, że obecny koncert w Nowej Brzeźnicy oraz kolejne wpiszą się na stałe w festiwalowy pejzaż muzyki sakralnej.

Wielkiemu naszemu kompozytorowi Rodakowi życzono wielu lat twórczej pracy w zdrowiu, czekając na dalsze wspólne muzyczne spotkania na brzeźnickiej ziemi.
Słowa nie oddadzą atmosfery tej uroczystości, wzruszeń Jubilata oraz radości mieszkańców ze spotkania z wielkim kompozytorem, w muzyce którego wybrzmiewają dźwięki jego ukochanych nadwarciańskich pól, lasów i łąk.
Chcąc zorganizować koncert w Nowej Brzeźnicy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” Parafia dostała wsparcie finansowe od 29 Darczyńców (instytucji samorządowych, firm, osób prywatnych i duchowieństwa). Ks. Wiesława Sochańskiego podziękował Darczyńcom słowami „za dobre serce, które pochyla się nad tymi, którzy potrzebują pomocy, za wrażliwą duszę, która przynagla do czynienia dobra, oraz za bezinteresowną pomoc i życzliwość”.
Nowa Brzeźnica godnie uczciła jubileusz swojego Rodak, co obrazują fotografie wykonane podczas uroczystości (Fot. Paulina Musiał oraz Piotr Skowronek). Więcej zdjęć już wkrótce na stronie parafialnej: http://www.parafia-jana-chrzciciela.pl

Poprzedni artykułMonster Show Chaloupka już jutro w Pajęcznie
Następny artykułPolicja podsumowała majowy weekend
Subscribe
Powiadamiaj o
guest

4 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
mieszkanka
mieszkanka
8 lat temu

Wspaniała uroczystość

mieszkaniec
mieszkaniec
8 lat temu

było pięknie

misiek
misiek
8 lat temu

Bóg Honor Ojczyzna!

mieszkaniec
mieszkaniec
8 lat temu

Wójt musi być dumny z parafii i gimnazjum promocja gminy i powiatu całą Polskę