Rada Miejska w Pajęcznie solidaryzuje się z Rząśnią i Sulmierzycami

16

W przeciwieństwie do Rady Powiatu, Rada Miejska w Pajęcznie nie miała oporów w sprawie podjęcia uchwały wyrażającej sprzeciw w sprawie projektu ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej.

Jednym z założeń ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej jest ograniczenie kwoty, jaką samorządy otrzymują od działających na ich ternie kopalń z tytułu opłat eksploatacyjnych. Do tej pory w zamian za to, że na ternie gminy wydobywane są bogactwa naturalne, samorządy mogły liczyć na duże pieniądze zasilające ich budżet. Była to swoista forma finansowej rekompensaty za szkody górnicze i degradację środowiska, powodowane przez wydobycie węgla w obrębie tych gmin. Według wstępnych szacunków dwie gminy z terenu powiatu pajęczańskiego – Rząśnia i Sulmierzyce – mogą stracić w najbliższych latach kilkadziesiąt milionów złotych.

Zastrzeżenia co do zasadności wyrażenia protestu przez Radę Miejską miał radny Robert Sikora. Więcej w materiale wideo.

Zdecydowaną większością głosów uchwała została podjęta, poniżej przedstawiamy pełną treść dokumentu:

Rada Miejska w Pajęcznie protestuje przeciwko projektowi ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej, który został przedstawiony przez Ministerstwo Środowiska. Projekt ustawy zakłada między innymi propozycje w zakresie określenia zadań Polskiej Służby Geologicznej, jej organów, sposobu finansowania oraz zasad wykonywania kontroli przez Polską Służbę Geologiczną, a także utworzenie Straży Geologicznej.

Przepisy, które są proponowane w w/w projekcie ustawy są rażąco niesprawiedliwe, sprzeczne z podstawowymi zasadami sprawiedliwości i normami konstytucyjnymi. Rozumiejąc potrzebę racjonalnej gospodarki bogactwem narodowym jakim są kopaliny, Rada Miejska w Pajęcznie zwraca uwagę, że ta proponowana racjonalizacja będzie odbywać się przede wszystkim kosztem jednostek samorządu terytorialnego.

Proponowane zapisy projektu ustawy mają wprowadzić ograniczenia z tytułu opłat przewidzianych w dziale VII ustawy Prawo geologiczne i górnicze dla wielu gmin, co w konsekwencji doprowadzi do znaczącego uszczuplenia dochodów jednostek samorządu terytorialnego, które zostaną pozbawione niezbędnych funduszy na realizację zadań z zakresu ograniczenia negatywnego wpływu inwestycji oraz ochrony środowiska, przy równoczesnym naruszeniu praw nabytych.

Zaproponowane w projekcie ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej założenia przyjęte do określenia maksymalnego poziomu dochodu gminy z opłaty eksploatacyjnej na poziomie 500 zł na mieszkańca należy uznać za rażąco niesprawiedliwe, a powiązanie wysokości opłat dla gmin z liczbą mieszkańców jest całkowicie nakazowe i pozostaje bez jakiegokolwiek związku z prowadzoną na terenie gminy działalnością górniczą.

Jednocześnie Rada Miejska w Pajęcznie popiera stanowiska gmin z terenu powiatu pajęczańskiego, zasobnych w kopaliny, zagrożonych znacznym ograniczeniem dochodów z tytułu wpływów z opłat przewidzianych w dziale VII ustawy Prawo geologiczne i górnicze.

Mając na względzie powyższe Rada Miejska w Pajęcznie protestuje przeciwko projektowi nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze.

Poprzedni artykułStudniówka Pajęczno 2017 [ZDJĘCIA]
Następny artykułWiewiec. Pożar w warsztacie blacharskim
guest
16 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
DooolnikHhh
DooolnikHhh
5 lat temu

Widzę że Pajeczna ma nadzieję że coś im z tych pieniędzy skapnie

z pajeczna
z pajeczna
5 lat temu

jakieś to dziwne, że martwią się o kasę tych gmin bardziej prawdopodobne jest to, że chcą przeciwstawić się rządowi, który jest im nie po drodze

10warta
10warta
odpowiedział na komentarz  z pajeczna
5 lat temu

Wietrzysz spisek tam gdzie go nie ma. Wasz Burmistrz słusznie stwierdził, że każda próba ograniczenia samorządności nawet jeśli nie teraz akurat dla nas to w przyszłości może poprzez np. kolejne dziwne zapędy ograniczyć i tych których problem w danej chwili nie dotyczy. Stąd protest. Zresztą popatrz sobie co dzieje się z WFOŚiGW. To jest prawdziwy problem. Centralizacja tego co się da i sterowanie z jednego ośrodka. To jest prawdziwy cel zmian. Tylko mówić o tym coraz mniej można.

adan
adan
odpowiedział na komentarz  10warta
5 lat temu

Ktoś tu pisze o ograniczaniu samorządności to niech przypatrzy się działalności Tokarskiego; przecież to on ogranicza samorządność oddolną poprzez zabieranie sołtysom „funduszu sołeckiego” a nie wiem czy ktoś pamięta, że to właśnie Sikora walczył przez ostatnie lata aby ten „fundusz” został przywrócony.
A za tym funduszem lobbował PSL a teraz jego ludzie są jemu przeciwni.

Stefan
Stefan
5 lat temu

Mam pytanie, nie chcę nikogo obrażać ale czy ten radny Robert, to znim wszystko Oki.
Na miejscu jego, to bym się wyspał i zbadał.

P-no
P-no
odpowiedział na komentarz  Stefan
5 lat temu

Jak na moje oko, to zagorzaly zwolennik „dobrej zmiany” 🙂

Maria
Maria
odpowiedział na komentarz  Stefan
5 lat temu

Nie no…ale wypowiedź radnego…bez składu i sensu. Rozumowanie – u nas nie ma kopalni to niech innym zabiorą. Może też nas kiedyś wspomogą, lepiej mieć bogatszych sąsiadów.

Stefan
Stefan
odpowiedział na komentarz  Stefan
5 lat temu

Przepraszam pomyliłem się jednak to super gość.

emil
emil
5 lat temu

Ten radny to masakra, kogo wy wybieracie ?

gyo
gyo
odpowiedział na komentarz  emil
5 lat temu

Za to burmistrz, to jak erudyta …

emil
emil
odpowiedział na komentarz  emil
5 lat temu

Ja tak jak Stefan też się pomyliłem

...express
...express
5 lat temu

Może inne gminy przyłączą się do protestu, przypomną sobie jak dostawały dofinansowanie na boisko (którego zresztą nie ma, bo przewalili forsę).
Brzeźnico obudź się, następnej kadencji i tak nie będzie.

gelti
gelti
5 lat temu

gdzie on się chował maskara co za ………..

Polityk
Polityk
5 lat temu

Ten Sikora to nawet wysłowić się nie potrafi. Co on prezentuje tą mową yyyyy, aaaa, yyyyy jakie on ma wykształcenie zawodowe?

adan
adan
odpowiedział na komentarz  Polityk
5 lat temu

Ty widzę masz bogate wykształcenie skoro chowasz się za nickiem „Polityk” nie masz odwagi krytykować podpisując się swoimi prawdziwymi danymi.

10warta
10warta
odpowiedział na komentarz  adan
5 lat temu

Napisała osoba o imieniu „adan” 😀