W przeciwieństwie do Rady Powiatu, Rada Miejska w Pajęcznie nie miała oporów w sprawie podjęcia uchwały wyrażającej sprzeciw w sprawie projektu ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej.
Jednym z założeń ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej jest ograniczenie kwoty, jaką samorządy otrzymują od działających na ich ternie kopalń z tytułu opłat eksploatacyjnych. Do tej pory w zamian za to, że na ternie gminy wydobywane są bogactwa naturalne, samorządy mogły liczyć na duże pieniądze zasilające ich budżet. Była to swoista forma finansowej rekompensaty za szkody górnicze i degradację środowiska, powodowane przez wydobycie węgla w obrębie tych gmin. Według wstępnych szacunków dwie gminy z terenu powiatu pajęczańskiego – Rząśnia i Sulmierzyce – mogą stracić w najbliższych latach kilkadziesiąt milionów złotych.
Zastrzeżenia co do zasadności wyrażenia protestu przez Radę Miejską miał radny Robert Sikora. Więcej w materiale wideo.
Zdecydowaną większością głosów uchwała została podjęta, poniżej przedstawiamy pełną treść dokumentu:
Rada Miejska w Pajęcznie protestuje przeciwko projektowi ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej, który został przedstawiony przez Ministerstwo Środowiska. Projekt ustawy zakłada między innymi propozycje w zakresie określenia zadań Polskiej Służby Geologicznej, jej organów, sposobu finansowania oraz zasad wykonywania kontroli przez Polską Służbę Geologiczną, a także utworzenie Straży Geologicznej.
Przepisy, które są proponowane w w/w projekcie ustawy są rażąco niesprawiedliwe, sprzeczne z podstawowymi zasadami sprawiedliwości i normami konstytucyjnymi. Rozumiejąc potrzebę racjonalnej gospodarki bogactwem narodowym jakim są kopaliny, Rada Miejska w Pajęcznie zwraca uwagę, że ta proponowana racjonalizacja będzie odbywać się przede wszystkim kosztem jednostek samorządu terytorialnego.
Proponowane zapisy projektu ustawy mają wprowadzić ograniczenia z tytułu opłat przewidzianych w dziale VII ustawy Prawo geologiczne i górnicze dla wielu gmin, co w konsekwencji doprowadzi do znaczącego uszczuplenia dochodów jednostek samorządu terytorialnego, które zostaną pozbawione niezbędnych funduszy na realizację zadań z zakresu ograniczenia negatywnego wpływu inwestycji oraz ochrony środowiska, przy równoczesnym naruszeniu praw nabytych.
Zaproponowane w projekcie ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej założenia przyjęte do określenia maksymalnego poziomu dochodu gminy z opłaty eksploatacyjnej na poziomie 500 zł na mieszkańca należy uznać za rażąco niesprawiedliwe, a powiązanie wysokości opłat dla gmin z liczbą mieszkańców jest całkowicie nakazowe i pozostaje bez jakiegokolwiek związku z prowadzoną na terenie gminy działalnością górniczą.
Jednocześnie Rada Miejska w Pajęcznie popiera stanowiska gmin z terenu powiatu pajęczańskiego, zasobnych w kopaliny, zagrożonych znacznym ograniczeniem dochodów z tytułu wpływów z opłat przewidzianych w dziale VII ustawy Prawo geologiczne i górnicze.
Mając na względzie powyższe Rada Miejska w Pajęcznie protestuje przeciwko projektowi nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze.
Widzę że Pajeczna ma nadzieję że coś im z tych pieniędzy skapnie
jakieś to dziwne, że martwią się o kasę tych gmin bardziej prawdopodobne jest to, że chcą przeciwstawić się rządowi, który jest im nie po drodze
Wietrzysz spisek tam gdzie go nie ma. Wasz Burmistrz słusznie stwierdził, że każda próba ograniczenia samorządności nawet jeśli nie teraz akurat dla nas to w przyszłości może poprzez np. kolejne dziwne zapędy ograniczyć i tych których problem w danej chwili nie dotyczy. Stąd protest. Zresztą popatrz sobie co dzieje się z WFOŚiGW. To jest prawdziwy problem. Centralizacja tego co się da i sterowanie z jednego ośrodka. To jest prawdziwy cel zmian. Tylko mówić o tym coraz mniej można.
Ktoś tu pisze o ograniczaniu samorządności to niech przypatrzy się działalności Tokarskiego; przecież to on ogranicza samorządność oddolną poprzez zabieranie sołtysom „funduszu sołeckiego” a nie wiem czy ktoś pamięta, że to właśnie Sikora walczył przez ostatnie lata aby ten „fundusz” został przywrócony.
A za tym funduszem lobbował PSL a teraz jego ludzie są jemu przeciwni.
Mam pytanie, nie chcę nikogo obrażać ale czy ten radny Robert, to znim wszystko Oki.
Na miejscu jego, to bym się wyspał i zbadał.
Jak na moje oko, to zagorzaly zwolennik „dobrej zmiany” 🙂
Nie no…ale wypowiedź radnego…bez składu i sensu. Rozumowanie – u nas nie ma kopalni to niech innym zabiorą. Może też nas kiedyś wspomogą, lepiej mieć bogatszych sąsiadów.
Przepraszam pomyliłem się jednak to super gość.
Ten radny to masakra, kogo wy wybieracie ?
Za to burmistrz, to jak erudyta …
Ja tak jak Stefan też się pomyliłem
Może inne gminy przyłączą się do protestu, przypomną sobie jak dostawały dofinansowanie na boisko (którego zresztą nie ma, bo przewalili forsę).
Brzeźnico obudź się, następnej kadencji i tak nie będzie.
gdzie on się chował maskara co za ………..
Ten Sikora to nawet wysłowić się nie potrafi. Co on prezentuje tą mową yyyyy, aaaa, yyyyy jakie on ma wykształcenie zawodowe?
Ty widzę masz bogate wykształcenie skoro chowasz się za nickiem „Polityk” nie masz odwagi krytykować podpisując się swoimi prawdziwymi danymi.
Napisała osoba o imieniu „adan” 😀