Tylko Kleszczów nazywany polskim Kuwejtem wyprzedził najbogatszą gminę w powiecie pajęczańskim pod względem dochodu per capita.

Ministerstwo Finansów opublikowało coroczne wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla poszczególnych gmin. Drugie najwyższe wpływy z podatków per capita w kraju odnotowano w gminie Rząśnia. Dochód w przeliczeniu na jednego mieszkańca oszacowano na 8,090.04 zł. Rząśnię wyprzedził jedynie Kleszczów z zawrotnym dochodem przekraczającym 34 tysiące złotych.

W powiecie pajęczańskim najniższe wpływy notuje gmina Siemkowice 747,82zł. Różnica pomiędzy najzamożniejszą w powiecie Rząśnią a najbiedniejszymi Siemkowicami sięga niemal 11-krotności budżetu tej ostatniej.

Poniżej prezentujemy tabelę z zestawieniem wyników wszystkich gmin z powiatu pajęczańskiego.

Miejsce Gmina Dochód per capita
2 RZĄŚNIA 8,090.04
21 SULMIERZYCE 3,701.70
122 DZIAŁOSZYN 2,226.74
902 KIEŁCZYGŁÓW 1,300.80
983 PAJĘCZNO 1,266.07
1934 STRZELCE WIELKIE 885.63
1953 NOWA BRZEŹNICA 879.18
2249 SIEMKOWICE 747.82

75
Odpowiedz

avatar
16 Comment threads
59 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
40 Comment authors
wezyrAmadeuszDonaorientmiejscowy Recent comment authors
najnowsze najstarsze najpopularniejsze
adsdwdasd
adsdwdasd

jakoś po Rząśni tego bogactwa nie widać, w prawdzie budżet ponad 4 razy mniejszy niż Kleszczowa ale dalej bardziej to przypomina podrzędną wiochę niż Eldorado… poza tym jeszcze trochę i Kaczyństki Rząśni pieniążki zabierze 🙂

Ewa
Ewa

Zgadzam się .Jak na takie dochody to rzeczywiście w naszej gminie nie widać tych pieniędzy. Jestem mieszkańcem gminy Rząśnia i jakoś na własnej skórze nie odczuwam ,że mieszkam w tak zamożnej gminie. No może gminni urzędnicy odczuwają różnice. Mając wyższe pensje niż ich koledzy w gminach ościennych. Może pan Stolarczyk zechciałby zostać wójtem w Siemkowicach i z tamtym budżetem pokazać na co go stać.Ciekawe ile remiz by wyremontował, czy tak chętnie bez zastanowienia inwestowałby w otoczenie wokół gimnazjum, to nic innego jak zwykłe wyrzucanie państwowych pieniędzy w błoto.Nadmienię ,że wyremontowane remizy świecą pustkami, a gimnazjum niebawem ulegnie likwidacji. Trafnymi inwestycjami… Więcej »

olo
olo

a co z fabrykami w strefie? będą?

Ewa
Ewa

Strefa przemysłowa i wspomniane fabryki jak dotąd są tylko w sferze marzeń gminnych urzędników. Oni pracę mają więc im się nie spieszy. Oczywiście miejscowym pracodawcom również nie na rękę powstanie strefy i miejsc pracy.

Mateusz
Mateusz

Faktycznie może trochę urzędnicy się ociągają, ale akurat w tym przypadku sprawa nie wygląda tak dobrze jak by się mogło wydawać. Zrobić taką strefę to nie problem dużo większym problem jest za to znalezienie przedsiębiorcy, który zechciałby coś w tej strefie produkować.
A jak każdy z nas zauważy rynek nie jest łatwy i ciężko jest przewidzieć czy coś się powiedzie czy upadnie. Więc z pewnością jest ryzyko, że pieniądze wyłożone na taką strefę mogą zakończyć się tylko stratą.
Choć nie zmienia to faktu, że gmina powinna teraz lepiej wykorzystać te pieniądze, tak jak robi to Kleszczów, żeby zabezpieczyć się na przyszłe lata.

Julek
Julek

Tak Ewo. Gimnazjum zostanie zlikwidowane z woli samorządu Rząśni. A Ty dlatego płacisz za np. wodę kilka razy mniej niż w wymienionych Siemkowicach, że ktoś wg. Twojej opinii nie powinien upiększyć każdej miejscowości i wybudować czegoś co służy wszystkim. Stąd te pieniądze, no tak. Ewo, powróć do prawdziwej osobowości zgodnej z jedynie słusznymi poglądami 🙂

Ewa
Ewa

Czy ja napisałam ,że gimnazjum zostanie zlikwidowane z woli samorządu Rząśni??Czy w ramach tego “upiększania” należy marnować pieniądze, publiczne pieniądze na głupoty?

Julek
Julek

Ale ten plac przy gimnazjum jest naprawdę ładny w porównaniu do tej kupki piachu którą zostawił poprzednik. A to że może się okazać niepotrzebne to tylko i wyłącznie wina Pana który reformuje nikogo nie pytając o zdanie a koszt zmiany ma ponieść ten któremu i tak trzeba zabrać 🙂

Zuza
Zuza

Przepraszam, ale ta kupka piachu była nawieziona za obecnego włodarza ….. ha ha

przybysz
przybysz

pani Ewa może się przenieść do innej gminy np. Strzelce wielkie, Nowa Brzeźnica to chociaż wtedy może pani zauważy różnice w opłatach i dofinasowaniach a i wójtów tez pani pozna

Ewa
Ewa

Drogi Przybyszu !! Mieszkam na terenie gminy Rząśnia od urodzenie i proszę mi wierzyć; na własnej skórze nie odczułam żadnych zmian . Za poprzednich wójtów żyło mi się tak samo jak teraz w dobie rzekomego dobrobytu!A jak patrzę na szerzący się w urzędzie nepotyzm , kumoterstwo i kolesi układ robi mi się niedobrze.W urzędzie zatrudnienie znajduje tylko rodzina i rodzina rodziny.

Gienia
Gienia

Panie Przybyszu! Mieszkam w tej gminie kilka lat. W urzędzie gminy zatrudnienie mają rodzina, rodziny Radnych zresztą w oświacie jest podobnie. Więc gdzie ten dobrobyt.

10warta
10warta

U nas też. Dotyczy to również radnych powiatowych.

Zuza
Zuza

Zgadzam się z Gienią.

Gienia
Gienia

Ewa zgadzam się z Tobą w 100%. Remonty remiz i budowa nowej w Zielęcinie to kiepskie inwestycje. Żłobka brak, miejsc pracy brak tylko pracownicy gminny bardzo aktywni na forum.

Julek
Julek

A ja uważam że wcale nie takie złe przecież służą tej właśnie miejscowości i to ich mieszkańcy tego chca a nie arbitralnie ten czy inny Misiewicz drodzy przyszli gminni pracownicy 🙂
Poza tym to nie jedyne inwestycje, skupiacie sie na tym bo tak wygodniej.

Gienia
Gienia

Niestety utrzymanie tych budynków sporo kosztuje i ten koszt ponosi gmina, a można było te pieniądze przeznaczyć na inne cele.

10warta
10warta

Czy ja wiem?
Google mówi że to OSP same utrzymują remizy.
A na co np?

Gienia
Gienia

Na pewno też same finansują ich remonty.

Łukasz
Łukasz

Bez dofinansowania z gminy w różnych postaciach, strażaki w życiu nie utrzymaliby remiz i swojej działalności, bo przecież z samych składek członkowskich raczej nie bardzo…

Ewa
Ewa

te inne inwestycje to pewnie zrobienie drogi dojazdowej do tej niby strefy przemysłowej i oświetlenie. No tak zające kicające po strefie muszą widzieć dobrze w nocy.A remizy w ciągu 100 lat się nie zwrócą, niby w jaki sposób? z jednego czy dwóch wesel jaki może być dochód? No cóż trzeba będzie nauczyć się gospodarności jak budżet sie skurczy. Wtedy to dopiero samorządowcy będą mieli pole do popisu. Nie sztuka wydawać , sztuką jest żyć za małe pieniądze. Jestem pełna podziwu do pana wójta Kiełczygłowa.

Łukasz
Łukasz

Wójt Kiełczygłowa nie wydaje, bo nie ma czego wydawać. Stąd zapewne wrażenie, że w Kiełczygłowie dawno temu czas się zatrzymał.

Dzidek
Dzidek

Kiełczygłów nie jest znowu taki biedny widać to wyżej tylko wójtowi jakoś nie chce się zabrać do pracy. Stosuje zasadę poprzednika a jest od niego zdecydowanie młodszy i energiczniejszy. Co z tego że wyremontowano kilka budynków zrobiono plany kilku inwestycji i tak to się udaje biedę biorąc podobne pensje za udawanie biedy, a inni się oddalają

fdfsa
fdfsa

Droga Gieniu , nie jestem mieskańcem gminy Rząśnia, ale przyjeżdżam do Rząśni od 15 lat. I mogę pokusić się o stwierdzenie że żadna gmina w okolicy nie zmieniła się tak bardzo jak Rząśnia. Solary, fotowoltaika remizy to są inwestycje NA LATA! Widać , że wójt myśli przyszłościowo, poprzez takie inwestycje jak drogi, szkoły, i infrastruktura. Pewnie dla ludzi którzy myślą jak ty , najlepiejby było gdyby wójt wyszedł przed gminę i podarował każdemu te 10tys czy ile przypada na mieszkańca. Nikt z was nie bedzie narzekał gdy w gimnie nie będzie tyle pieniędzy, a takie rzeczy jak szkoły będą wyremontowane,… Więcej »

Hetman
Hetman

Zgadzam się że ludzie to by najlepiej chcieli po te 10 tys na głowę i nic by ich nie obchodziło. Przeczytałem uważnie wszystkie wpisy “EWY” jak to jest jej źle w tej Rząśni gdzie jak wszyscy wiedzą że drogi asfaltowe są do każdego domu (a nawet do pól uprawnych) gdzie wszyscy mają solary, teraz dofinansowują fotowoltaikę i co najważniejsze wymianę piecy śmieciowych na nowe ekologiczne (pewnie Ewa był pierwszy z wnioskiem po ten piec) jest kanalizacja, są ładne szkoły, budynki, boiska i place zabaw w każdej miejscowości. Podatki są najniższe w okolicy czy w regionie. Długo by wymieniać ale po… Więcej »

dłużnik
dłużnik

Pożyczcie kasę wójtowi z Kiełczygłowa na spłacenie kilku milionowego zadłużenia tej gminy i będzie problem z inwestycjami załatwiony;)

Dzidek
Dzidek

Przepraszam, ale skąd się wzięło to zadłużenie. Czyżby te fragmenty asfaltu do Ruśca to spowodowały. Pamiętam że zawsze podkreślano że inni są zadłużeni a Kiełczygłów nie

ultra
ultra
Ewa
Ewa

Urzędnicy z Rząśni faktycznie są tutaj bardzo aktywni.
Jestem pewna z wiekszość z nich z niepokojem słucha informacji o zmianie ordynacji wyborczej,

10warta
10warta

Taka prawda.

Gienia
Gienia

Słuchają i uwierzyć nie mogą. Jak oni będą teraz żyć.

10warta
10warta

Z woli Prezesa do piekła!

heloooo
heloooo

Zaraz, zaraz to idąc twoim tokiem rozumowania – trzeba wywalić wszystkich po wyborach, wymieść jak śmiecia za próg. Nieważne jak ktoś pracuje, jakie ma doświadczenie, wykształcenie itd. Na sukcesy włodarzy pracuje grono urzędników, także ludzi – nie śmieci!

Kiełczygłów
Kiełczygłów

Ludzie połatajcie te dziury w centrum Kiełczygowa jak to wygląda w centrum gminy taka droga koła idzie pogubić

parias
parias

Ulicą Tysiąclecia w Kiełczygłowie zarządza Powiatowy Zarząd Dróg w Działoszynie

Dzidek
Dzidek

Najpierw trzeba tam wybudować wodociąg bo stary azbestowy wytrzymuje tylko niewielkie ciśnienie i ludziom woda kapie z kranu zamiast normalnie płynąć.

Atheena
Atheena

Nie mieszkam w tej gminie i bardzo żałuję… Mam tam rodzinę i jakoś nie narzekają. Solary gmina założyła “za grosze”. Teraz fotowoltaika. Przedszkole ładne, biblioteka też. A co do opłat – ja za wodę i ścieki płacę …. tylko 10 razy więcej za m3.

Gienia
Gienia

I zapewne rodzinka pracuje w urzędzie Gminy.

heloooo
heloooo

A ty jak jesteś takim super fachowcem to znajdziesz pracę niekoniecznie w Urzędzie Gminy…

Ewa
Ewa

A kto jest zatrudniony w tym pięknym przedszkolu , szkole czy urzędzie?? Całe klany pracują w urzędzie i jednostkach podległych.Trudno znaleźć osobę postronną , niespowinowaconą.W jednym pokoju czyjaś siostra , w innym bratowa lub córka, o żonach nie wspomnę.

Sąsiad
Sąsiad

Mieszkam w Gminie Pajęczno i jakoś u nas nie ma darmowych, basenów, nie ma paneli za półdarmo, stypendium itp. Więc Ewo nie mów że Gmina Rząśnia nic nie daje tak jak i Kleszczów czy Sulmierzyce. A że pracę mają Ci czy inni uważasz że w Pajęcznie czy innych gminach jest inaczej.

Toku
Toku

W Pajecznie mozna zobaczyc jak sie robi smietnisko wojewódzkie,jak stracic 400 tys za gimnazjum,jak zadluzac gmine w najszybszym tepie a w Rzasni tak nie potrafia

Pajęcok
Pajęcok

Składowisko powstało jak Tokarski nie był jeszcze burmistrzem. Co do gimnazjum to nie piszesz ile pozyskano, a była to kwota 1,5 miliona. A co do zadłużenia to gdyby wierzyć w te bajki co niektórzy opowiadają to gmina musiałaby już kilka lat temu zbankrutować. Jestem mieszkańcem Pajęczna i widzę jak się w ostatnich latach zmieniło.

Toku
Toku

Tzn. Ze jak zyskał 1.5 mil to może jedną trzecią przepiepszyć,dobre myślenie. Wysypisko było gminne przed p.Tokarskim a teraz jest wojewódzkie a to wielka różnica. Powiem tak obowiązkiem Burmistrza jest pozyskiwanie kasy bo to z moich podatków mają w gminie wypłaty,premie,13-tki i tak dalej.Ale skoro uważasz że strata 400 tys to jest nic to życzę Ci powodzenie w pracy np. firmie niebudżetowej pewnie byś siedział i spłacał rezultaty swoich błędnych decyzji. Jednak jestem przekonany że Pajęcok to pracownik UGiM który wie iż przewalenie tylko 400 tys nie pociąga do żadnej odpowiedzialności…wyborcy zapłacą

heloooo
heloooo

Idąc twoim tokiem rozumowania, ja musiałbym wytykać palcami wszystkich, którzy mają 500 plus, bo też na to ciężko pracuję.

Pajeczanin
Pajeczanin

Jesteś od tokusia

heloooo
heloooo

a ty spójrz do słownika ortograficznego lepiej, bo w podstawówce na to czasu nie było, coooo??? Ale osądzać, krytykować to najłatwiej, hehe. Żal mi co poniektórych…

Zuza
Zuza

Pięknie Ewa

dzyn
dzyn

Git:)

Rene
Rene

Zazwyczaj w gminie w Rząśni oprócz plot i picia kawy nic się nie robi (przeglądanie netu to nie praca to wy wiedźcie). Ale od wczoraj “urzędnicze spokrewnione ze soba” grażyny i inne janusze hardo minusują wypowiedzi brawo kmioty

Ewa
Ewa

Taka prawda

Zuza
Zuza

Zgadza się

Bezdomny
Bezdomny

Rząśnia taki Kuwejt a dla mieszkańców nawet jabłek nie potrafi załatwić jak inne gminy jakoś potrafią załatwić tylko nie Rząśnia.Może nie jeden sra na te jabłka ale nie jedna rodzina z chęcią by skorzystała z takiej pomocy

borys
borys

a wiesz ze niejedna rodzina sra na jabłka i wolalaby solary za bezcen !!! przestan narzekac

WykrywaczMentali
WykrywaczMentali

To niech sobie ta niejedna rodzina zarobi i idzie kupić do sklepu jabłuszka 😉 ale w sumie – czy się stoi, czy się leży, dwa tysiące się należy, Homo Sovieticus to jednak najpopularniejszy gatunek w tym kraju. Tu się serio nie zmieni nic, nigdy 😉

Mieszkaniec Grajdolu
Mieszkaniec Grajdolu

wykrywacz ty pewnie w Pajecznie mieszkasz,bo zazdrość bije na kilometr!!! Te swoje jabłka sobie wsadź, naszpikowane chemią owoce,ktorych nie udało się sprzedać do Rosji. Uważaj,zebys jutro nie zaczął świecić 🙂 Smacznego!

Justyna
Justyna

Brak pracy to najwiekszy problem Rzasni. Strefa przemyslowa powinna byc najwiekszym priorytetem. Rozumiem że może byc małe zainteresowanie, biorąc pod uwagę niedogodna lokalizacje i dość dużą odległość od autostrad, ale da sie to rozwiązać udostępniajac budynki za bardzo niska cenę.

heloooo
heloooo

A kto tam pojdzie pracować, jak przyzwyczajone towarzystwo do tego, że tatuś, mąż przyniesie kasę z PGE…

Ewa
Ewa

wszyscy nie pracują w energetyce lub kopalni są i tacy którzy za psią kase dojeżdżają do kleszczowa , Bełchatowa lub pracują u miejscowych pseudo-pracodawców. Myślę ,że o chętnych do pracy nie ma sie co martwić.Niech tylko wreszcie powstanie ta strefa!!

Justyna
Justyna

Poza tym przemysl to nie jedyne rozwiazanie. Moze dodatkowo wartoby sciagnac firmy zapewniajace uslugi? Nie kazda usluga wymaga kontaktu twarza w twarz. Np. budowa stron internetowych i ich optymizacja. To przyciagneloby mlodych.

esesbek
esesbek

No no. “Optymizacja” to jest to czego tu trzeba 🙂 Na strefie powinni budować strony internetowe hahaha. Pani się od pługa oderwała i rzuca pomysłami na prawo i lewo. Sama sobie otwórz taką firmę chociaż nie masz zielonego pojęcia jak to funkcjonuje 🙂 Młodzi ciągną do miasta jak Wrocław czy Warszawa, wystarczy jak starszym zapewni się pracę na miejscu a takie pomysły jak Justyny świadczą o kretynizmie niestety.

Justyna
Justyna

Taka firmę juz mam. Tak, tak – lepiej starszym pracę zapewnić i pozwolić Rzasni umrzeć. Wszystkiego można się nauczyć. Jeśli jest praca taka to powstają też takie szkoły i szkolenia.

miejscowy
miejscowy

A jak ty chcesz ściągnąć ludzi do Rząśni i to przez e-biznesy?? Chcesz żeby zamiast we Wrocławiu czy choćby nawet Bełchatowie budowali domy w Rząśni, w których będą pracować przed komputerkiem, a po pracy podziwiać zwałowarki na hałdzie i delektować się zapachem rozrzuconej po polu gnojówki? obstawiam że jesteś w trakcie albo tyle co skończyłaś studia, a z małomiasteczkową rzeczywistością się dopiero zderzysz, i to dość brutalnie…

józek
józek

Żeby coś zadziałać to trzeba mieć olej w głowie. Jak najlepiej wykorzystać kasę żeby się nie narobić i żeby się nikt nie przpi….olił. To zrobić kolejny chodnik, oświetlenie tego chodnika, posadzić kwiatki, zrobić rabatki. Na końcu zaprosić dodę. I wiara się cieszy. Można jeszcze zbudować kapliczkę i ją tez oświetlić.

zniesmaczony
zniesmaczony

Nie powinno być tak że gmina na terenie której znajduje kopalnia bierze kasę za “fri”. Gmina mogła by brać kasę jeżeli zachęciłaby prywatnego inwestora a ten godzi się na ustalone warunki.Wójt lub radni nie spowodowali że węgiel znalazł się pod ziemią . Jest to zasób państwowy i jego eksploatacja służy społeczeństwu w postaci energii elektrycznej. Pieniądze powinny być oddane do budżetu państwa i sprawiedliwie rozdzielone na cały kraj. Inna rzecz to wywłaszczenie, zapłata za utracone mienie.Teraz jest chapanie kasy i brak wiedzy na co wydać. Co słychać w propozycjach na forum. Jest to nieuczciwe traktowanie obywateli POLSKI Dlaczego gmina beneficjent… Więcej »

esesbek
esesbek

To płata eksplatacyjna deklu. Czaisz? Za wydobycie. Znajdź wungiel pod Siemkowicami i kop. Kasa nie jest za “fri” debilu tylko jako pewna kwota z każdej wydobytej tony. Uczciwa opłata na którą zgadza się każda ze stron.

10warta
10warta

A gmina płaci tzw. janosikowe i to dużo. To juz wina rządzących, że te pieniądze nie trafiają tam gdzie trzeba.

zniesmaczony
zniesmaczony

Jakbyś nie miał węgla pod Rząśnią to byś sobie kopał palcem w du….ie. i inni by brali kasę. Był byś w zaścianku województwa i wtedy byś się jeżył. Nie wiem czy kopalnia zgadza się na płacenie Rząśni, ot tak bez przymusu prawnego. Bo to że prawo geologiczne obliguje do płacenia, to niema to nic wspólnego z dogadaniem się wójta i prezesa kopalni.

esesbek
esesbek

“Nie wiem” jest wrażeniem kluczem. Jak nie wiesz debilu to się doucz 🙂

zniesmaczony
zniesmaczony

Uczciwa opłata na którą zgadza się każda ze stron. To twoje słowa. Zastanów się, czy jakakolwiek firma zgadza się na dobrowolne oddawanie kasy. Jeżeli prawo nakazuje dawać, to firma jest najczęściej ” dojona” z pieniądza. I nie ma żadnych umów ponad prawem. Nie rób z siebie wielkiego znawcy socjotechniki i manipulacji. Bo twoje wypowiedzi świadczą o niskim poziomie wiedzy i kultury.

miejscowy
miejscowy

Zniesmaczony, przepraszam że tak ci powiem ale pier… głupoty. Niby dlaczego kasą z kopalni gmina miała by się dzielić z całą Polską?? Czy ten Warszawiak albo inny mieszkaniec Siemkowic wychodząc za swój dom musi patrzeć na to “piękne” zwałowisko bądź wyrobisko?? musi słuchać tego hałasu który w dzień niesie się na kilkanaście km??a już nie wspomnę o nocy… czy misi oddychać tym smrodem z kominów?? pękają mu ściany w domu a studnie i stawy wysychają?? to on jadąc z Kuźnicy do Chabielic albo z Kleszczowa na Słok musi nadrabiać 10km. w każdą ze stron żeby objechać kopalnie?? NIE!! więc z… Więcej »

orient
orient

Miejscowy. Super odpowiedź !!!

Dona
Dona

popieram odpowiedź.

wezyr
wezyr

Mieszkam w gminie Kiełczygłów i takie same dolegliwości dotyczą mnie. I gmina kasy nie dostaje. Z tego co wiem radni pis popierają projekt

Amadeusz
Amadeusz

Za to najbrzydsza w Polsce! Brzydkie domy, dziurawe drogi do powiatu i województwa, oświetlenie z czasów PRL, najgłupsze rondo jakie widziałem, krzywe i zdezelowane chodniki, zero inwestycji, itp…. Długo by jeszcze wymieniać… Niby coś, a jednak nic!