Śmiertelne potrącenie w Szczytach

14

Policjanci z Komisariatu Policji w Działoszynie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają okoliczności wypadku do jakiego doszło w miejscowości Szczyty. Na nieoświetlonym odcinku drogi 47-letni pieszy został potrącony przez osobowe volvo. Pieszy poniósł śmierć na miejscu.

Tragiczne zdarzenie miało miejsce w środę 22 sierpnia o godzinie 21.15 na drodze wojewódzkiej nr 486 w miejscowości Szczyty (gmina Działoszyn). Jak wynika z wstępnych ustaleń, na prostym odcinku drogi, poza terenem zabudowanym, w miejscu nieoświetlonym, 20-letni kierujący samochodem osobowym marki Volvo potrącił znajdującego się na jezdni 47-letniego pieszego.

Pomimo próby reanimacji, pieszy mieszkaniec gminy Działoszyn zmarł na miejscu w wyniku odniesionych obrażeń . Kierujący samochodem był trzeźwy. Ciało 47-latka oraz pojazd zabezpieczono do dyspozycji prokuratury. Policjanci przeprowadzili szczegółowe oględziny zabezpieczając ślady kryminalistyczne.

Policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia. Warto wykonać sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, które odpowie na pytanie- czy nasz pojazd jest sprawny i bezpieczny. Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

źródło i fot.: KPP Pajęczno

guest
14 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
jajaja
jajaja
2 lat temu

Bradzo przykre, kierowca i pieszy (w szczególności!) powinni zachować szczególną ostrożność. Wiadomo że nieoświetlone drogi to u nas ogromny problem. Jako kierowca wiem że naprawde są chwile kiedy dosłownie nic nie widać.

Pop
Pop
2 lat temu

Trudno gminie zrobic oswietlenie na cmentarz od tylu lat i są efekty .Z zakretem w Szczytach tez się nic nie robi ciekawe ile jeszcze osob musi zginąć żeby cos zrobili najgorzej jak trafi na dzieci ze Szkoły.

działoszyn
działoszyn
2 lat temu

na drodze wojewódzkiej nr 486 jeśli ktoś umie czytac niech doczyta!!! to była droga wojewódzka więc pytam co ma z tym wspólnego gmina??? a Cmentarze w naszej Gminie są parafialne nie komunalne więc kase bierze ksiądz oraz kopidół to niech oni ruszą swoje szanowne 4 litery i zaczną działać!!!!

adam
adam
odpowiedział na komentarz  działoszyn
2 lat temu

oświetlenie dróg leży w gestii gminy!

Marcin
Marcin
2 lat temu

A co to gmina to fundacja charytatywna. To było za terenem zabudowanym więc pieszy ma jakieś obowiązki. Ale najlepiej gmina winna. Niech się ludzie opanuja i przestaną chodzić i jeździć jak cielenta.

Pop
Pop
odpowiedział na komentarz  Marcin
2 lat temu

486 wojewodzka ale dalszy większy ciąg zakrętu gminny jeszcze teraz Dino będzie zobaczymy komentarze po kolejnym wypadku.Jezeli chodzi o cmentarz w Działoszynie jakoś gmina dołożyła się do inwestycji kościelnej

działoszyn
działoszyn
odpowiedział na komentarz  Pop
2 lat temu

nawet jeśli tak było to dołożyć a zrobić coś w całości to znaczna różnica 🙂 pozdrawiam 😉

Mieszkaniec
Mieszkaniec
odpowiedział na komentarz  Pop
2 lat temu

RIP

r.g.
r.g.
odpowiedział na komentarz  Marcin
2 lat temu

A Gmina z czego się utrzymuje mieszkańcy płacą podatki więc powinna być służebna w stosunku do mieszkańców i umożliwiać im lepsze warunki życia, a nie na głupoty kasę wydawać..

Popispslkukisnowoczesna
Popispslkukisnowoczesna
2 lat temu

Kto na BURMISTRZA?

Xyz
Xyz
odpowiedział na komentarz  Popispslkukisnowoczesna
2 lat temu

Gdzie jest pani poseł…?

Lidka
Lidka
odpowiedział na komentarz  Xyz
2 lat temu

No właśnie, posłanka pewnie już zgłosiła do Ziobry. Żeby tak własne postępowanie za Liceum popędzala a nie 6 lat się wlecze.

jacek
jacek
2 lat temu

ej ludzie a ja mam lepszy pomysł niech po prostu zbudują chodnik

Dionizy
Dionizy
odpowiedział na komentarz  jacek
2 lat temu

zginął człowiek a tutaj piszecie głupoty… trochę szacunku