R e k l a m a
Strona głównaWiadomościPowiatRząśnia i Sulmierzyce mogą stracić miliony złotych

Rząśnia i Sulmierzyce mogą stracić miliony złotych

Czarne chmury pojawiły się nad dwiema gminami z terenu powiatu pajęczańskiego. Opłaty z tytułu eksploatacji złóż, jakie gmina Rząśnia i Sulmierzyce otrzymują od KWB Bełchatów mogą zostać znacząco zmniejszone.

Trwają pracę nad projektem ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej, jednym z jej założeń jest ograniczenie kwoty, jaką samorządy otrzymują od działających na ich ternie kopalń z tytułu opłat eksploatacyjnych. Do tej pory w zamian za to, że na ternie gminy wydobywane są bogactwa naturalne, samorządy mogły liczyć na duże pieniądze zasilające ich budżet. Jest to swoista forma finansowej rekompensaty za szkody górnicze i degradację środowiska, powodowane przez wydobycie węgla w obrębie tych gmin.

Co prawda zgodnie z nową ustawą samorządy nadal otrzymywałby pieniądze za eksploatacje ich złóż, jednak byłby to znacznie mniejsze kwoty. Dotychczas opłatę dla gminy wyliczano na podstawie wielkości wydobycia. Według założeń nowej ustawy będzie to kwota uzyskana z pomnożenia stawki 500 zł przez liczbę mieszkańców zamieszkujacych daną gminę.

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie mieszkańcy najbardziej odczują wprowadzone zmiany. Jeśli nowa ustawa wejdzie w życie, gminy będą musiały zacząć zaciskać pasa. Wiele z planowanych wcześniej inwestycji może nigdy nie dojść do skutku, a część z nich zostać znacznie rozciągniętych w czasie.
Gabriel Orzeszek wójt gminy Sulmierzyce, zapowiada, że wspólnie z pozostałymi samorządowcami — z gmin którym zagraża ustawa — będzie starał się obronić dotychczasowe zasady wypłaty środków z tytułu eksploatacji złóż.

– Dzisiaj nie sztuką jest wydobywać węgiel, ale ponieść też koszty związane ze szkodami górniczymi. Te pieniądze tak traktowaliśmy, jako rekompensatę za te szkody. Rozjeżdżone drogi, brak wody pitnej, a dzisiaj okazuje się, że ktoś w ministerstwie wymyślił sobie jak te pieniądze odebrać gminom. Zrobimy wszystko, aby do tego nie doszło – mówi wójt Orzeszek.

Na kontrowersyjnym pomyśle ministerstwa, mieszkańcy naszego powiatu w dłuższej perspektywie czasu stracą kilkaset milionów złotych. Według wstępnych szacunków, budżet samej tylko gminy Sulmierzyce zmniejszyłby się o ponad 20 mln złotych rocznie. Planowane wejście w życie ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej projekt przewiduje na 1 stycznia 2017 r.

R e k l a m a

50 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

50 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Wzrusza
Wzrusza
7 lat temu

No to teraz mamy pole do popisu dla naszej posłanki i w ogóle do posłów z naszego regionu bo sprawa dotyczy też Kleszczowa i Szczercowa. Zobaczymy czy Pani Pielucha potrafi coś więcej jak tylko obsadzanie stanowisk w PGE. To najważniejszy test dla niej, rzecz idzie o setki milionów złotych dla naszego regionu.
Swoją drogą to bezczelność PISu zabierać zdegradowanym przez działalność kopali samorządom pieniądze i wpakowywać w twór, który będzie generował setki lukratywnych stanowisk.
No zobaczymy co to będzie…

Adam
Adam
odpowiedział na komentarz  Wzrusza
7 lat temu

To nie jest projekt PiS tylko koalicji PO-PSL, który PiS zastał po objęciu władzy.

Marek
Marek
odpowiedział na komentarz  Adam
7 lat temu

Tak, tak. I koalicja PO-PSL zza grobu przegłosuje ten projekt… Robić ludziom wodę z mózgu to wy umiecie…

Polak!!
Polak!!
odpowiedział na komentarz  Marek
7 lat temu

Widać,tobie wodę z mózgu już dawno zrobiły TVNy i pejsata wyborcza a teraz pouczasz innych!!!

jjjjjjjj
jjjjjjjj
odpowiedział na komentarz  Polak!!
7 lat temu

ile Ci płaci PiS za te banialuki?

Konrad Gasiecki
Konrad Gasiecki
odpowiedział na komentarz  Marek
7 lat temu

Panie Marku, Pan Adam ma rację. Od przegłosowania do wejścia w życie ustawy może np. upłynąć rok. Proszę poszukać sobie na stronach sejmowych. Pozdrawiam 🙂

Konrad Gasiecki
Konrad Gasiecki
odpowiedział na komentarz  Marek
7 lat temu

druga sprawa Panie Marku to jest tylko PROJEKT… a miałem na myśli nawet jeżeli ustawa zostanie przegłosowana to zanim wejdzie w życie minie trochę czasu. Ale to jest projekt i nie sądzę aby ktoś sobie „samobója” chciał strzelić 🙂

Konrad Gasiecki
Konrad Gasiecki
odpowiedział na komentarz  Marek
7 lat temu

reasumując projekt ustawy musi zostać przegłosowany… do tego daleka droga i myślę że raczej się to nie stanie…

maly
maly
odpowiedział na komentarz  Konrad Gasiecki
7 lat temu

Panie Konradzie,
jeśli ustawodawca będzie chciał przegłosować projekt wspomnianej ustawy to zrobi to błyskawicznie. Już mieliśmy przykłady w tej kadencji .

Marcin
Marcin
odpowiedział na komentarz  Adam
7 lat temu

Projekt jest rządu PIS – https://bip.kprm.gov.pl/kpr/wykaz/r7641074112,Projekt-ustawy-o-Polskiej-Sluzbie-Geologicznej.html , za projekt odpowiedzialny jest Pan Mariusz Orion Jędrysek poseł PIS – http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/posel.xsp?id=146, więc proszę nie wprowadzać czytelników w błąd – ten projekt to szukanie brakujących środków finansowych na realizację programu 500+

10warta
10warta
odpowiedział na komentarz  Marcin
7 lat temu

Co więcej Pan Profesor od lat jest wielkim orędownikiem tego rozwiązania. Wystarczy wyguglac Jego imię i nazwisko oraz obejrzeć kilka nagrań TV Trwam itp.
Ma Profesor ciśnienie na władzę 🙂

Do redaktora
Do redaktora
7 lat temu

Pytanie do Redaktora. Ile to kasy dokładanie otrzymały Sulmierzyce co roku jak Pan to pisze? Z tego co jest mi wiadomo to kopalnia dopiero zaczyna tam odkrywkę. Reasumując proszę podać ile milionów otrzymały corocznie Sulmierzyce z tytułu opłaty eksploatacyjnej.

Do redaktora
Do redaktora
odpowiedział na komentarz  Redakcja
7 lat temu

Już na początku Pan pisze cytuje „Dwie bogate gminy w naszym powiecie mogą wkrótce stracić miliony złotych, które co roku wpływały do ich budżetu z tytułu opłat eksploatacyjnych płaconych przez KWB Bełchatów.” No to jak wpływały czy dopiero będzie otrzymywała? Gdzie jest to bogactwo Sulmierzyc, które jadą na kredycie?

adan
adan
odpowiedział na komentarz  Redakcja
7 lat temu

proszę podać konkretne liczby a nie insynuować że może ok 20mln a jak może się okazać będzie 5mln może 10mln a to już wielka różnica

10warta
10warta
odpowiedział na komentarz  adan
7 lat temu

To KOKRETNIE 20 mln. A Ty nie siej zamętu. Projekt jest autorskim projektem PIS i tyle. Próbujesz wzbudzić wątpliwości wśród forumowiczów co do rzetelności tych wieści i „wybielić” ekipę dobrej zmiany. Ale coraz więcej osób zauważa co się zaczyna dziać!

Władek
Władek
7 lat temu

Becia guzik moze, no chyba że to fejk…

10warta
10warta
odpowiedział na komentarz  Władek
7 lat temu

Ludziom robotę tam pozałatwiała!

awdpjasidj
awdpjasidj
7 lat temu

hahaha, macie pięćset plus, pis teraz będzie grabił gdzie się da, kto się przejmie paroma wiejskimi gminami które stracą parę milionów? czyżby koniec kopalnianego eldorado? czy Pajęczno spotka to samo z tytułu wydobycia wapienia?

10warta
10warta
odpowiedział na komentarz  awdpjasidj
7 lat temu

Już 13 miliardów na wojsku zaoszczędzili, wydadzą z tego kilka dając Stanom bez przetargu u już nie tak dużo braknie 🙂

maly
maly
7 lat temu

czyli co ? PIS zostawi mieszkańcom dziurę w ziemi , zdegradowane środowisko naturalne a pieniądze które rekompensowały obniżenie jakości życia na tych terenach zabierze na pokrycie swoich chorych obietnic wyborczych ?

piotr
piotr
odpowiedział na komentarz  maly
7 lat temu

Buahaha.. Znajomemu wybudowali obwodnicę za domem, obstawili mu dom ekranami i powiedzieli że wszystkie normy są spełnione. To jest obniżenie jakości życia. Wy gdyby nie zwałowisko to moglibyście nie wiedzieć o kopalni. (pomijam obniżenie poziomu wód, bo za to jest chyba rekompensata niezależnie) Poza tym jedna z głównych wartości chrześcijanina to dzielenie się z innymi. Wasza gmina przyczyni się do wsparcia programu 500 plus z czego powinniście być dumni 🙂 (oczywiście wyborców PiS mam na myśli)

to_PISs_off
to_PISs_off
7 lat temu

I kolejne dobra zmiana … dla mnie to straszne co się teraz dzieje

Miki
Miki
7 lat temu

Pięknie

Rokki
Rokki
7 lat temu

Dobra zmiana

Marek
Marek
7 lat temu

Okradanie samorządów. ..

gość
gość
7 lat temu

teraz to powinna załatwiać z panią posłanką Pieluchą pani radna z Sulmierzyc która to oklejała Sulmierzyce plakatami wyborczymi pani Pieluchy a teraz niech pokaże jakie to ma znajomości z panią posłanką czy tylko była potrzebna do prowadzenia agitacji przedwyborczej

gość
gość
7 lat temu

nie usuwajcie niewygodnych komentarzy pisiory

gość
gość
7 lat temu

pisiory nie kasować komentarzy

gość
gość
7 lat temu

mamy wsparcie w postaci dwóch pisowskich ”derektorów” jeden z liceum drugi z ug z Sulmierzyc w końcu niech wezmą się do roboty a nie tylko ciepłe posadki w głowie trzeba zacząć działać zakasać rękawy i odezwać się w temacie tych gmin a nie siedzieć i brać kasę co miesiąc darmozjady

inwestohr
inwestohr
odpowiedział na komentarz  gość
7 lat temu

No tak deklu, niech wezmą, rozedrą koszulę i rzucą się przed zwałowarkę :/ Jakim trzeba być debilem żeby takie banialuki pisać? 🙂 Co ma kopalnia do legislacji w Warszawie?

Łowca platfusów
Łowca platfusów
7 lat temu

Burki z PO i Swetru szczekają!!! Co boli dupa,ze krasc juz tak nie mozna jak kiedys??? Koryto oddala sie coraz dalej :))) Bez odbioru kundle!

avik
avik
7 lat temu

Jak słyszę o tych szkodach górniczych, tej szkodliwej eksploatacji terenu, jak to kopalnia zaszkodziła ludziom, to mnie krew zalewa. Widać jak gminy potrafią przyciągnąć kapitał zewnętrzny. Każdy czeka na darmową kasę. A jak kasa wpadnie to na co jest wydawana. Jak za kilkanaście lat kopalnia zakończy działalność, to co, pogaśnie oświetlenie, wykruszą się chodniki, bo kto zapłaci a ludzie będą bez pracy. Jedynie Kleszczów potrafił dobrze zainwestować darmowy pieniądz

piotr
piotr
7 lat temu

Pisowska część takiego Kleszczowa powinna teraz przyjąć to na klatę ze spokojem. W końcu trzeba się z bliźnim dzielić prawda? 🙂

Edek
Edek
7 lat temu

Trzeba było bardziej masowo Panie i Panowie z tych gmin pędzić głosować na PiS. Teraz hak zostaniecie golodupcach może rozum wam wróci. Wreszcie spotyka was kara za głupotę. Byliście bogaci i głupi teraz będziecie biedni i głupi. Ta nauczka wam sie przyda aby rozum wrócił.

michal
michal
7 lat temu

Jak się odpowiednio rozliczy te wszystkie wielce poszkodowane przez kopalnię gminy to starczy na 500plus dla większej części powiatu (jeśli nie dla całego) Brawo PiS. Koniec dojenia tego kraju!

JanX
JanX
7 lat temu

Szanowni Mieszkańcy Gminy Kleszczów i Sulmierzyce a poniekąd i Rząśni, pomimo amnezji proszę zobaczyć w PKW jak to ochoczo wybieraliście dobrą zmianę, szczególnie samorządowcy. Teraz bajzel po kopalni posprzątacie sami, a państwo będzie miało forsę na wykończenie edukacji (trzeba wychować nowego człowieka patrz ZSSR). Ciemnym ludem lepiej się kieruje, nawet głosują jak im wielebny podpowie.
Samorządowcy tylko proszę nie protestujcie, edukacja czy prawo, to nie wasza sprawa tak jak i podatki.
Może pewnej nocy głaszcząc kota ktoś wpadnie na jeszcze bardziej szalone pomysły i chyłkiem nocą je uchwalą.
Może jakaś refleksja nad straconym młodym pokoleniem.

Kleszcz
Kleszcz
odpowiedział na komentarz  JanX
7 lat temu

Może mieliśmy dosyć afer taśmowych, hazardowych, ambergoldowych. Deklu, platformersi zabrali nam 150 mld naszych oszczędności! Nie milionów, MILIARDÓW! Przypomnij sobie jak rudy mówił, że to nie twoje pieniądze! O innych pierdołach jak projekt ustawy umożliwiającej interwencję w Polsce obcych służb czy podniesienie podatków czy zniesienie wszystkich ulg nie wspomnę. A o młode pokolenie się nie martw.

Mery
Mery
odpowiedział na komentarz  Kleszcz
7 lat temu

Tak, mieliśmy dosyć tych afer, ale niestety przyszliście wy. Szkoda, że o tym wszystkim co teraz robicie nie mówiliście tak chętnie przed wyborami… (Akcyzy na samochody, „Misiewicze”, podatki, zabieranie pieniędzy gminom) Nie jesteście jedyną alternatywą dla Polski! Za 3 lata podziękujemy wam.

Kleszcz
Kleszcz
odpowiedział na komentarz  Mery
7 lat temu

Tak kretynko, wcześniej misiewiczów nie było 🙂 Które to podatki zostały podniesione debilko? Wymień jeden. Za 3 lata platformersy zabiorą następne 150 miliardów naszych oszczędności i nie będziesz miała co żreć na starość, chyba że będziesz tyrać do setki hehe, tyle w temacie 🙂

ddd
ddd
odpowiedział na komentarz  Kleszcz
7 lat temu

Marek L. to ty? xD

adsdwdasd
adsdwdasd
odpowiedział na komentarz  Kleszcz
7 lat temu

Po i PiS są po jednych pieniądzach, równie dobrze możecie się kłócić czy lepsze jest białe czy czarne.

Pejn
Pejn
odpowiedział na komentarz  Kleszcz
7 lat temu

A co nas obchodzi co było wcześniej? PiS miał być inny. I co wyszło? Wielki skok na kasę i tyle. I do tego wulgarny, prostacki elektorat, wyzywający komentujących od „dekli”, „kretynek”, czy „debilek”. BRAWO!

Miodzio
Miodzio
odpowiedział na komentarz  Pejn
7 lat temu

Typowy widz TVN!!! Właśnie obchodzi!!! Dlaczego nie narzekales tan na PO po pierwszym roku urzędowania? Dlaczego nie sprzeciwiales się wyprzedaży majątku narodowego ( stocznie,banki,fabryki)? Dlaczego nie wychodziliscie na ulice jak tusk publicznie kłamał,że nie podwyższył podatków a za pół roku podniósł !Dlaczego nikt z Was nie krzyczał jak tusk kłamał,że jak do końca listopada 2014 roku nie ukarze winnych aferzystow afery taśmowej to będą wcześniejsze wybory??? Przypominam,że do tego czasu zwiał do Brukseli z jedną z głównych uczestniczek kolacji u sowy Bieńkowska. A radzio s. Za karę został marszałkiem sejmu. Dlaczego wtedy nie krzyczeliscie??? Bo co??? W TVN i wyborczej… Więcej »

adsdwdasd
adsdwdasd
7 lat temu

http://www.dzienniklodzki.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/z-regionu/a/ustawa-o-polskiej-sluzbie-geologicznej-miliony-moga-uciec-kopalnianym-gminom-z-woj-lodzkiego,11421579/

gratulacje dla wyborców PiSu z gmin Rząśnia i Sulmierzyce, nie ma to jak strzelić sobie w kolano 🙂 ale kto by przypuszczał, że PiS w swoich grabieżach zajdzie tak daleko

Jan
Jan
7 lat temu

należy napisać otwartym tekstem, przyszła złodziejska brunatna szajka i zabiera pieniądze wszystkim (szkoły, podatki, ) na rozdawanie swoim poplecznikom. Kto jest w Bełchatowie – kopalni, AMiR (cała rodzinka) w kuratorium Sieradz itd, głosujcie dalej jak owieczki, które szły na …

Miodzio
Miodzio
odpowiedział na komentarz  Jan
7 lat temu

Co ??? Koryto się oddaliło to teraz płacz!!!! Jaruzelski nadal wisi u Ciebie na ścianie obok Lenina???

Kondrad
Kondrad
7 lat temu