R e k l a m a
Strona głównaPopularneZiemia zadrżała w kopalni Bełchatów

Ziemia zadrżała w kopalni Bełchatów

Do niewielkiego trzęsienia ziemi doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie. Sejsmografy odnotowały wstrząs sejsmiczny o wartości 3,4 w skali Richtera.

Ognisko trzęsienia znajdowało się w rejonie Pola „Bełchatów”. Jak zapewnia rzecznik prasowy koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Sandra Apanasionek, nie odnotowano żadnych negatywnych skutków tąpnięcia. Brak też informacji od mieszkańców okolicznych miejscowości o powstałych w wyniku wstrząsu sejsmicznego szkodach. Wpływ na brak odzewu od mieszkańców ma zapewne fakt, że ziemia zatrzęsła się w nocy z niedzieli na poniedziałek o godzinie 2:24, dodatkowo wstrząsy o sile 3,4 w skali Richtera nie są odczuwalne dla człowieka.

Od ostatniego tąpnięcia w naszym regionie minęły dwa lata. W 2014 roku ognisko wstrząsu znajdowało się w okolicach miejscowości Będków (gmina Rząśnia) i miało siłę 4,3 w skali Richtera. Trzęsienie ziemi było odczuwalne na terenie powiatu pajęczańskiego i wyrządziło szkody w postaci m.in. popękanych ścian budynków.

Nie ulega wątpliwości, że nawiedzające nasz region wstrząsy są wynikiem działalności kopalni odkrywkowej w Bełchatowie. Do tej pory gminy na terenach, których wydobywane były bogactwa naturalne, mogły liczyć na duże pieniądze zasilające ich budżet z tytułu opłaty eksploatacyjnej. Była to swoista forma finansowej rekompensaty za szkody górnicze i degradację środowiska, powodowane przez wydobycie węgla. Jednak wkrótce może się to zmienić.

Ministerstwo Środowiska pracuje nad projektem, który znacząco zmniejszy wpływy do budżetu „górniczych gmin”. Kontrowersyjny pomysł zakłada ograniczenie dochodów z tytułu opłaty eksploatacyjnej do 500 zł rocznie na jednego mieszkańca. Dla gmin takich jak Sulmierzyce czy Rząśnia oznacza to drastyczne zmiany w budżecie i brak możliwości przeprowadzenia inwestycji mających ograniczać negatywny wpływ kopalni na środowisko.

R e k l a m a

20 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

20 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Fiona
Fiona
7 lat temu

Zaczynam się coraz bardziej przekonywać że admin nie lubi rządzących RP,jedynie Pan Tokarski jest jego mistrzem(trzeba zrobić lepszy lans aby dostał się na Wiejską) bo nawet przy trzęsieniu musiał napisać o projekcje tzw.ograniczenia wpływu pieniędzy do budżetu gmin.

adsdwdasd
adsdwdasd
odpowiedział na komentarz  Redakcja
7 lat temu

moim zdaniem jesteście stronniczy i włazicie w d… burmistrzowi. ile czasu istnieje portal i do tej pory tylko jeden artykuł nieprzychylny na temat naszego jaśnie pana rządzącego. zero krytycyzmu na temat zadłużenia gminy, powiększającego się wysypiska śmieci bądź wciskania kolegi towarzysza Jacka L. na sztucznie stworzone stanowisko.

wiadomo – lepiej mieć burmistrza po swojej stronie bo można później wyciągnąć z tego profity.

przypomniało mi się jeszcze opublikowanie przed samymi wyborami filmu promującego niby Pajęczno a w rzeczywistości film promował bardziej włodarza miasta i to za pieniądze gminne. to też było czysto chamskie posunięcie, faworyzujące Tokarskiego względem innych kandydatów.

adsdwdasd
adsdwdasd
odpowiedział na komentarz  Redakcja
7 lat temu

faktycznie, napisaliście jako pierwsi o zadłużaniu się gminy, jednak cały artykuł powstał głównie na podstawie wypowiedzi burmistrza a co z tego wynika, sprawa jest przedstawiona w pozytywnym świetle. wystarczy trochę poszperać w necie, żeby znaleźć informacje, że na rok 2013 nasza gmina była na 55 miejscu z 266 miast powiatowych (jakby uwzględnić nie powiatowe byłoby jeszcze tragiczniej) pod względem zadłużenia. ale kto by sobie robił dodatkową robotę i bawił się w poszukiwanie takich informacji? stan na rok 2016 powinien być jeszcze ciekawszy. co do artykułu o powołaniu asystenta to faktycznie napisaliście o tym dwa zdania na krzyż – oczywiście opierając… Więcej »

10warta
10warta
odpowiedział na komentarz  adsdwdasd
7 lat temu

Nie staję tu zdecydowanie w obronie portalu itp. jednak obiektywnie nie ma innego wyjścia jak zgodzić się z wypowiedzią Admina o tym, że „poglądy każdy wyrobi sobie sam”. Ta zdawkowość o której piszesz wydaje się być zamierzona i służyć właśnie temu aby nie uprawiać w artykule publicystyki i przedstawić fakty. To my tu możemy swobodnie dyskutować i przedstawiać dowolny, własny punkt widzenia, choćby najbardziej naiwny i głupi 😉

adsdwdasd
adsdwdasd
odpowiedział na komentarz  10warta
7 lat temu

a nie wydaje ci się, że gdyby pod każdym artykułem w którym cytowany jest burmistrz poza nim zacytować wypowiedź jakiegokolwiek radnego opozycyjnego, artykuł nabrałby zupełnie innego wydźwięku?

10warta
10warta
odpowiedział na komentarz  adsdwdasd
7 lat temu

Byłoby to dobrą praktyką, ale w wielu artykułach i materiałach filmowych Admin te wypowiedzi przedstawiał (vide Janeczek, vzy jak Mu tam) więc nie jest źle. To już się dzieje.

adsdwdasd
adsdwdasd
odpowiedział na komentarz  Redakcja
7 lat temu

powiało ignorancją 🙁 co do artykułu o obligacjach fajnie byłoby porównać nasze zadłużenie do zadłużenia innych gmin – wtedy czytelnik miałby punkt odniesienia i przy okazji nie wyglądało by to tak kolorowo jak same cyferki którymi rzuca burmistrz co do wideo z rady – faktycznie jest tam wypowiedź radnego opozycjonisty, chyba zapomniałeś go wyciąć 🙂 a tak na poważnie to wypowiedzi opozycji widać tylko na nagraniach które wrzucasz raczej oszczędnie. co do „plotek” na temat próby wrzucenia Jacka L. na stołek – można je łatwo rozwiać i potwierdzić, wystarczy przejść do gminy (w której i tak bywasz raczej często) i… Więcej »

adsdwdasd
adsdwdasd
odpowiedział na komentarz  Redakcja
7 lat temu

nie chodzi o dostosowywanie treści pod moje sympatie polityczne tylko o szczyptę obiektywizmu czy też bardziej krytyczne spojrzenie na sytuację. z tą gminą to była podpucha, łyknąłeś jak młody pelikan 🙂 co do stanowiska dyrektora domyślam się, że nic konkretnego by Ci nie powiedzieli ale mięliby tą świadomość, że ktoś jednak patrzy im na ręce. zawsze można iść też zapytać drugiej strony – czyli w podstawówce co do wysypiska była to ewidentna ironia komentarze czyta nie każdy, tym bardziej te przydługawe natomiast do artykułu zagląda większość nie piszę z ukrytego IP. jak wiesz kim jestem to jesteś niezły haker, każdego… Więcej »

Kasia
Kasia
odpowiedział na komentarz  Fiona
7 lat temu

Redakcja w niczym nie skłamała. A że wy, Pisiewicze, niszczycie Polskę po kawałku, to nie znaczy, że wszyscy mają milczeć czy klonować wypowiedzi TVP…

10warta
10warta
7 lat temu

Fiono. Fakt ewentualnych szkód górniczych jest z tym tematem bezpośrednio związany i nic w tym dziwnego, że Admin o tym napisał zauważając oczywistą zależność i wpływ tego typu zdarzeń na m. in. cały nasz powiat.

Kalina
Kalina
odpowiedział na komentarz  10warta
7 lat temu

Czytam, że burmistrz „robi” tu za Tuska. Odpowiada za szkody górnicze i obcięcie dotacji.:)))
Ale macie nasze słowo. Choćbyście stanęli na rzęsach, władzy w Pajęcznie nie przejmiecie. Będziemy głosować nawet na diabła, byle nie na was, „dobra zmiano”.:)
Fiono! Nie możesz się pogodzić z wyborem burmistrza, a nas zmuszasz, żebyśmy pokochali cały rząd???

Fiona
Fiona
odpowiedział na komentarz  Kalina
7 lat temu

Nie wiem czego oczekujesz Kalina że p. Burmistrz będzie wiecznie lansowany przez ten portal?każda władza przemija ale widocznie Ty tego się boisz bo jedziesz w tym samym rydwanie. Osobiście nigdy nie obrażam i nie zmuszam do kochania kogokolwiek ale prawdę każdą o działaniach rządzących trzeba znać!!!

Kalina
Kalina
odpowiedział na komentarz  Fiona
7 lat temu

Jeżeli wpisy na tym portalu o działalności burmistrza uważasz za lans, to znaczy, że nie czytujesz „Pudelka”.Co z Ciebie za kobieta???:)))))
Dlaczego i czego miałabym się obawiać? Przecież PiS jest prawy i sprawiedliwy, a ja nie robię nic złego.:))) Jednak robię- myślę, a to obecnie jest żle widziane.:)))
Mam nieodparte wrażenie, że to wy czujecie niedosyt, że nie wszystko jeszcze wasze…

winiar
winiar
odpowiedział na komentarz  Kalina
7 lat temu

Ale z was płytcy ludzie, płaczecie i się unosicie jak ktoś ma odmienne zdanie od Was wcale nie trzeba być za PiSem żeby mieć inne zdanie od zwolenników Naszej opozycji no i Naszego „ulubieńca” burmistrza Dariusz T. Admin tej strony zawsze o burmistrzu Pna przychylnie pisał albo nawet blokował komentarze zeby nie dodawać, w sumie jak teraz pisiory w sejmie robią z mediami. A to jest jak ludzie ślepo wierzą w to co politycy mówią i nie maja własnego zdania…

Janosik
Janosik
odpowiedział na komentarz  winiar
7 lat temu

Pan Admin długo będzie jeszcze ustalał strategie z Naczelnym Wodzem Pajęczna na temat śmieci przywożonych z łodzi do Dylowa?Kiedy ten zapowiedziany jednostronny news?

Pyzdra
Pyzdra
odpowiedział na komentarz  Janosik
7 lat temu

Czytam te strone od dawana i nie przypominam sobie żeby kiedykolwiek było coś zmanipilowane. W przeciwienstwie do lokalnych gazet ktore pisza …