R e k l a m a
Strona głównaPorady eksperta5 praktycznych porad: jaki kolor do salonu?

5 praktycznych porad: jaki kolor do salonu?

Nie od dziś wiadomo, że kolor ścian ma ogromny wpływ na ogólny wygląd i charakter pomieszczenia. Podczas urządzania domu czy mieszkania warto więc dokładnie przemyśleć wybór barw, którymi pokryjemy ściany poszczególnych pokoi. Szczególnym miejscem w domu, na którego estetykę zdecydowanie warto zwrócić uwagę, jest salon. Jest to bowiem pomieszczenie, w którym spędzamy wiele czasu, zarówno samotnie odpoczywając po intensywnym dniu, jak i wspólnie oglądając film, czy grając w gry planszowe. Jakie więc kolory warto wybrać do salonu? Jakie barwy najlepiej sprawdzą się w pokoju dziennym? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ dobór odpowiedniego koloru ścian powinniśmy uzależnić przynajmniej od kilku istotnych czynników.

Kolor ścian a metraż salonu

Wybierając modny kolor ścian w salonie, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego gabaryty. W przypadku dużych, przestronnych pomieszczeń mamy zdecydowanie większe pole wyboru. W dużym salonie sprawdzą się zarówno ciemniejsze, jak i jasne barwy. Inaczej wygląda to jednak w przypadku niewielkiego pokoju dziennego. Jeżeli nasz salon ma zaledwie kilka metrów kwadratowych powierzchni, powinniśmy raczej zdecydować się na jasne tony. Ciemne kolory optycznie zamkną i zmniejszą i tak już niewielką przestrzeń.

Zwróć uwagę na okna

Bardzo podobnie sprawa wygląda w przypadku liczby okien i dostępu do światła w danym pomieszczeniu. Mocne, ciężkie barwy nie sprawdzają się w ciemnych salonach z niewielkimi oknami. W takim wypadku bezpieczniej jest wybrać jasne kolory, takie jak biel, beże, szarości czy lekkie, pastelowe odcienie zieleni lub błękitu. W przypadku dobrze doświetlonych salonów z dużą liczbą okien możemy wybrać zarówno jasne, jak i bardziej wyraziste, ciemniejsze kolory farby, takie jak ciemnostalowy czy kolor butelkowej zieleni.

Wiele ciemnych kolorów wyjątkowo atrakcyjnie prezentuje się na ścianach jasnych, przestronnych salonów. Interesujące i sprawdzone połączenia kolorystyczne znajdziemy na stronie wnętrzarskiej AboutDecor, dzięki której znajdziemy inspiracje dla każdego pomieszczenia w naszym domu.

Dopasuj kolor do stylu

Aby nasz salon prezentował się w sposób estetyczny i spójny, powinniśmy dopasować wybrany kolor ścian nie tylko do metrażu i oświetlenia pokoju, ale także jego dominującego stylu. Dzięki temu ściany w salonie wraz z jego meblami i wszystkimi akcesoriami będą tworzyć atrakcyjną wizualnie całość.

Jeżeli nasz salon nie posiada konkretnego stylu, możemy zdecydować się na jeden z uniwersalnych kolorów, które sprawdzą się niemal w każdym wnętrzu. Należą do nich klasyczna biel oraz jasne odcienie szarości i beżu. Uniwersalne barwy doskonale dopasują się zarówno do niewielkich, jak i bardziej przestronnych pomieszczeń o dowolnym umeblowaniu.

Jeżeli natomiast salon charakteryzują wyraźne cechy danego stylu możemy dopasować dobrze współgrające z nim kolory. Do popularnego w ostatnim czasie stylu skandynawskiego warto wybrać naturalne kolory, którymi odznacza się północny sposób wystroju wnętrz. Możemy więc zdecydować się na biel, odcienie brązu, nawiązujące do drewna oraz przywodzące na myśl kamień szarości. Dobrze sprawdzą się także jasne odcienie koloru żółtego oraz błękit.

Elegancki salon w stylu glamour warto dopełnić podkreślającym wystrój intensywnym kolorem, najlepiej ze złotymi lub miedzianymi elementami. W salonie glamour sprawdzą się również takie kolory jak uniwersalna, czysta biel oraz podkreślający charakter drewnianych mebli ciemny brąz.

W przypadku nowoczesnego salonu o oryginalnym wystroju możemy z kolei zdecydować się na nieco odważniejsze rozwiązania, wybierając intensywne kolory, takie jak żółty, zielony czy niebieski. W nowoczesnych, ekstrawaganckich wnętrzach możemy także łączyć kilka wybranych kolorów, tworząc dzięki nim kompozycje kolorystyczne o artystycznym charakterze.

Wybierając kolor ścian do salonu, nie zapominajmy także o własnych upodobaniach i gustach. Przede wszystkim powinniśmy bowiem zdecydować się na barwy, w towarzystwie których czujemy się dobrze i komfortowo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a