Jeżeli lubisz thrillery z pędzącą, zapierającą dech w piersi akcją — twórczość Donato Carrisi bez wątpienia przypadnie Ci do gustu. Włoski scenarzysta i pisarz jest absolwentem prawa ze specjalnością w kryminologii i behawiorystyce, dzięki czemu jego kryminały cechuje wyjątkowa precyzyjność. Kim jest włoski pisarz nazywany mistrzem akcji? Jakie są jego najpopularniejsze książki? O czym pisze? Odpowiedzi na te pytanie znajdziesz w naszym artykule.
Donato Carrisi — początki kariery literackiej
Donato Carrisi urodził się w 1973 roku w Martina Franca, aktualnie mieszka w Rzymie. Po ukończeniu studiów prawniczych wyspecjalizował się w kryminologii i naukach behawioralnych. Już podczas studiów założył Grupę Teatralną Vivarte, napisał pięć sztuk i dwa musicale. Pisał również dla dziennika „Corriere della Sera”, jednej z trzech czołowych włoskich gazet. Od 1999 roku współpracuje z państwową telewizją RAI. Spod jego pióra wyszły scenariusze wielu popularnych we Włoszech seriali.
„Są ludzie, którzy potrzebują prawdy i są tacy, którzy wolą ją sobie wyobrazić”, — Donato Carrisi.
Literacko zadebiutował w 2009 roku powieścią kryminalną „Zaklinacz”. Książka odniosła ogromny sukces sprzedając się w ponad 250 tysiącach egzemplarzy we Włoszech, przełożona została na 24 języki. Ten mrożący krew w żyłach thriller otworzył pisarzowi drogę do światowej sławy. Z podobnym odbiorem spotkała się kolejna część cyklu o Mili Vasquez, „Hipoteza zła”. Równie dobrze przyjęte przez czytelników zostały powieści „Trybunał dusz” i „Łowca cieni”. Nie sposób oczywiście pominąć „Dziewczyny we mgle”, której akcja przenosi nas do małego miasteczka na włoskiej prowincji. Ale więcej o powieściach Carrisi za chwilę!
Donato Carrisi — pisarz wielokrotnie nagradzany
O niewątpliwym talencie włoskiego pisarza świadczą liczne nagrody i wyróżnienia:
- Premio Bancarella,
- Premio Letterario Massarosa,
- Premio Camaiore di Letteratura Gialla,
- zwycięstwo w Śródziemnomorskim Festiwalu Kryminału i Powieści Noir,
- Prix SNCF du Polar Européen 2010,
- Prix des Lecteurs du Livre de Poche 2011.
O czym pisze Donato Carrisi?
Wybraliśmy dla naszych czytelników kilka najpopularniejszych książek autorstwa Donato Carrisi.
„Dziewczyna we mgle”
Pewnego dnia, w małym włoskim miasteczku położonym w Alpach znika Anna Lou Kastner. Dosłownie rozpływa się we mgle. Jej rodzina szaleje z niepokoju. Nikt nic nie widział, nikt nic nie słyszał. Do miasteczka przybywa detektyw Vogel, który rozpoczyna śledztwo z założeniem porwania. Szybko trafia na trop podejrzanego. Donato Carrisi prowadzi swoistą grę z czytelnikiem, bo z jednej strony decyduje się na oczywistość, z drugiej myli tropy i nie pozwala, by czytelnik za wcześnie poznał zakończenie. Kieruje uwagę na nauczyciela, który wydaje się być normalnym obywatelem. Do samego momentu oskarżenia jest pewny siebie, później zaczyna działać nerwowo i przykuwa do siebie uwagę. Przez całą powieść atmosfera nieodgadnionej tajemnicy podąża niczym cień za bohaterami opowieści. Kliknij tutaj, aby przeczytać bestseller Donato Carrisi.
„Władca ciemności”
Akcja powieści toczy się w Rzymie w ciągu zaledwie jednej doby. W mieście wstrzymana zostaje dostawa prądu, co wzbudza panikę wśród mieszkańców. Dlaczego? Dlatego, że 500 lat wcześniej papież Leon X ostrzegał, aby nigdy nie dopuścić do „pogrążenia się Wiecznego Miasta w ciemnościach”. Mieszkańcy boją się tajemniczych słów zwiastujących dramatyczne wydarzenia. I słusznie, ponieważ z cienia zaczynają wychodzić wyznawcy Kościoła Zaćmienia Księżyca… Jedyną osobą, która może zapobiec nadciągającej zagładzie i ocalić świat przed tajemniczym Władcą Ciemności jest ksiądz Marcus. Szybko jednak okazuje się, że on sam jest w niebezpieczeństwie, stracił pamięć i znajduje się w miejscu, które najpewniej może stać się jego grobem. Czy uda mu się z niego wydostać?
„Trybunał dusz”
Sandra Vega, blisko trzydziestoletnia policjantka, niedawno straciła męża. David był reporterem i fotografem, którego praca polegała na ciągłych podróżach, rzadko bywał w domu. Zginął w tajemniczych okolicznościach, będąc na tropie pewnej starożytnej grupy kościelnej, a dokładniej jej nielegalnych działań. Tak zwany Trybunał składa się z penitencjariuszy, którzy zostali powołani do indywidualnego osądzania grzeszników, których zwyczajny ksiądz rozgrzeszyć nie może. Prowadzą archiwum, w którym spisują wszystkie najokrutniejsze przypadki przestępstw, a wgląd do niego mają wyłącznie papież i sami penitencjariusze. Zajmują się również analizowaniem konkretnych przypadków i donosami na policję, które mają pomóc w uchwyceniu grzeszników. Jednak niektórzy z nich postanowili sami zająć się szukaniem sprawiedliwości, co nie zawsze wiąże się ze stosowaniem legalnych środków…