Koloryzacja to zabieg, któremu bardzo chętnie się poddajemy. W końcu dlaczego nie zafundować sobie zmiany na swojej głowie na wiosnę? W nowym kolorze można poczuć się zupełnie inaczej. Niemniej jednak częsta koloryzacja nie pozostaje bez wpływu na wygląd i kondycję włosów. Jak często poddawać się takim zabiegom i czy można uniknąć zniszczonych włosów po farbowaniu?
Jak zminimalizować negatywne skutki farbowania włosów?
Bez wątpienia farbowane włosy świeżo po wyjściu od fryzjera świetnie się prezentują. W końcu nałożone na nie zostają liczne odżywki, jedwab czy inne środki wzmacniające i upiększające. Niestety już po pierwszym umyciu włosów często można zobaczyć różnicę. Włosy stają się szorstkie, matowe i trudne w rozczesywaniu. Czy można uniknąć sianowatych i zniszczonych włosów? Najlepiej stosować peelingi trychologiczne i w ten sposób przygotowywać skórę głowy do farbowania. Już po zabiegu u fryzjera można wykonać zabieg wzmacniający włosy. Oczywiście nie warto włosów farbować samodzielnie i stosować niesprawdzone farby. Specjalista zawsze dobierze odpowiednio kolor, aby nie było żadnej niespodzianki. Oczywiście stosuj odpowiednie kosmetyki zarówno przed farbowaniem, jak i po nim. Zaopatrz się w szampon do włosów farbowanych i rozjaśnianych, który będzie miał odpowiednią formułę, a tym samym zapewni nawilżenie i odżywienie Twoich włosów. Przy myciu najlepiej stosować metodę OMO. Zatem najpierw nakłada się odżywkę, której się nie spłukuje. Następnie rozprowadza się szampon, by pozbyć się zanieczyszczeń i dopiero wtedy obydwa produkty się spłukuje. Na koniec znów nakłada się odżywkę, ale tym razem na całej długości włosów. Należy ją pozostawić niczym maskę na około 20 minut na głowie. Potem można ją spłukać. Myjąc włosy w taki sposób unikniesz efektu sklejenia i przesuszenia. Oczywiście musisz odpowiednio dobrać kosmetyki.
Jak często można bezpiecznie farbować i rozjaśniać włosy?
Zbyt częste farbowanie włosów prowadzi do przykrych następstw. Włosy się rozdwajają, kruszą i łamią. Stają się przesuszone i wysokoporowate. Tu zatem pojawia się pytanie: jak często można bezpiecznie farbować włosy? Otóż nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dużo zależy od stanu włosów i rodzaju koloryzacji. Jeżeli włosy są grube i mocne można farbować je nawet co 3-4 tygodnie. Z kolei gdy są cienkie, łamliwe, a ponadto mają tendencję do rozdwajania się, należy poczekać dłużej i farbować je co 7-8 tygodni. Na to kiedy możesz wykonać zabieg koloryzacji na swoich włosach mogą mieć też wpływ inne zabiegi na włosy, na które się decydujesz. W przypadku keratynowego prostowania włosów należy zachować dwutygodniowy odstęp. Z kolei po farbowaniu, jeśli masz włosy niskoporowate, powinnaś wykonać saunę na włosy. Ten zabieg wpływa na lepsze utrwalenie się pigmentu. Warto jeszcze zwrócić uwagę na rozjaśnianie włosów. Tutaj również trzeba poczekać pomiędzy jednym, a drugim zabiegiem rozjaśniania. Jest ono zdecydowanie bardziej destrukcyjne dla włosów i wpływa na ich przesuszenie, rozdwajanie, czy łamliwość. Dlatego z ponownym zabiegiem rozjaśniania poczekaj minimum 4 tygodnie. Najlepiej po prostu po rozjaśnianiu, następnym razem na długości stosować kolor, natomiast rozjaśniać tylko odrost. Dzięki temu cały proces nie będzie aż tak bardzo obciążający dla włosów.
Choć zarówno efekt farbowania, jak i rozjaśniania może być spektakularny, to jednak trzeba zawsze pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, a także kierować się zdrowym rozsądkiem, jeśli chodzi o częstotliwość kolejnych zabiegów.