Bezpieczeństwo w pracy to jedno z podstawowych zagadnień związanych z prowadzeniem każdej firmy. Pracownicy muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Dotyczy to nie tylko przygotowania im odpowiedniego stanowiska i jego wyposażenia, ale też zadbanie o ich bezpieczeństwo i higienę pracy. Dzięki temu zatrudnione osoby są bardziej produktywne, ponieważ nie muszą obawiać się o swoje zdrowie i życie. Natomiast pracodawca nie będzie podlegał karom finansowym oraz prawnym.
Podstawowe metody zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom
Można wyróżnić cztery podstawowe sposoby na to, aby poprawić stan bezpieczeństwa i higieny w firmie. Są to:
– szkolenia pracowników
– stosowanie znaków bhp
– wyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej
– przeprowadzanie inspekcji sprzętu
Szkolenia pracowników
Przekazywanie wiedzy związanej ze stanowiskiem oraz związanymi z nim urządzeniami jest niezwykle ważne. Pracownik musi mieć bowiem wszystkie informacje niezbędne do tego, aby wykonywać swoje obowiązki zawodowe w bezpieczny sposób. Dotyczy to zwłaszcza operatorów maszyn oraz osób korzystających z zaawansowanych urządzeń, które mogą być przyczyną zranienia lub innych uszkodzeń ciała. Dzięki temu można znacznie zmniejszyć liczbę wypadków, co z kolei wpływa na efektywność wszystkich zatrudnionych osób.
Stosowanie znaków bhp
Kolejną bardzo ważną kwestią z zakresu bezpieczeństwa w firmie jest stosowanie znaków bhp. Chodzi tutaj zarówno o tabliczki ogólne, które muszą się znaleźć w każdym miejscu, jak i znaki bardziej dopasowane do charakterystyki oraz branży przedsiębiorstwa. Do pierwszej grupy należą znaki ewakuacyjne oraz przeciwpożarowe, natomiast do drugiej zaliczymy między innymi tablice budowlane, ostrzeżenia przed promieniowaniem, znaki adr, czy piktogramy chemiczne.
Znaki muszą znaleźć się w widocznym miejscu, ponieważ w przeciwnym wypadku ich stosowanie będzie mijać się z celem. Znaczenie tabliczki wynika z zastosowanego na niej obrazka lub z nadrukowanego komunikatu tekstowego. Ważny jest też kolor znaku: tabliczki ewakuacyjne są zielone, przeciwpożarowe czerwone, ostrzegawcze żółte, nakazujące niebieskie a zakazu białe z czarnymi i czerwonymi elementami.
Wyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej
W każdym zakładzie pracy, gdzie pracownicy są narażeni na niebezpieczeństwa, powinno się zastosować techniczne i zbiorowe środki ochrony w postaci barierek czy ekranów i osłon. Jednak często wymagane jest też użycie środków ochrony indywidualnej, które jak sama nazwa wskazuje, są dobierane do potrzeb poszczególnych pracowników. Najczęściej są to rękawice robocze, okulary i gogle ochronne, maski filtrujące oraz nauszniki wyciszające hałas panujący na hali produkcyjnej. Dzięki nim znacznie ogranicza się działanie szkodliwych czynników oraz urazów.
Przeprowadzanie inspekcji sprzętu
Poprawne działanie każdej maszyny stosowanej w zakładzie pracy powinno zostać zweryfikowane jeszcze przed jej uruchomieniem. Powinno się sprawdzić między innymi stan przewodów i instalacji elektrycznej, zamocowanie poszczególnych elementów oraz czy każda część maszyny, w tym osłony, są na swoim miejscu. Cyklicznie powinno się wykonywać gruntowne przeglądy, które wykryją usterki niewidoczne gołym okiem. Do użytku dopuszcza się tylko urządzenia, które są w pełni sprawne i które poddaje się regularnej konserwacji.