Jak się ubrać na bieganie zimą? Wyjaśniamy

0

Zima wcale nie musi sprawiać, że treningi biegowe trzeba odłożyć w czasie. Oto kilka porad, które pomogą Ci bezpiecznie i skutecznie biegać także przy niskich temperaturach!

Czy bieganie zimą jest bezpieczne?

Treningi biegowe z reguły kojarzą się z dobrą pogodą i temperaturą, która sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Okazuje się jednak, że bieganie jest popularną aktywnością także zimą i wcale nie musi wtedy ograniczać się do ćwiczeń na bieżni. Co prawda niektórzy są zdania, że zimowe treningi niezbyt dobrze wpływają na całe ciało, jednak jak to wygląda w rzeczywistości?

Naturalnie bieganie w mniej sprzyjających warunkach wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Po pierwsze realnym zagrożeniem jest wychłodzenie się organizmu czy przewianie, po drugie natomiast źle przeprowadzona rozgrzewka przy niskich temperaturach może doprowadzić do powstania urazów mięśni czy stawów. Warto również brać poprawkę na lód, który może pokrywać chodniki czy ścieżki i zaskoczyć nieświadomych biegaczy.

W czym biegać zimą? Podstawowe wyposażenie

Zimowy strój do biegania powinien spełniać dwie podstawowe funkcjonalności: utrzymywać ciepło, a także zapewniać wentylację. Konieczne jest bowiem utrzymywanie temperatury ciała na odpowiednim poziomie, by nie doprowadzić ani do przegrzania, ani do wychłodzenia organizmu. Wymiana powietrza dzięki oddychającym ubraniom umożliwi też odprowadzanie wilgoci, co zwiększy komfort biegu i zmniejszy ryzyko powstawania obtarć czy odparzeń.

Przy szykowaniu ubrań do treningu warto zwrócić uwagę na dobrą bieliznę termoaktywną. Przylega ona do ciała i jest swoistym regulatorem termicznym. Przy okazji wspomaga odprowadzanie potu. 

Kolejną warstwą powinna być bluza sportowa skrojona pod wysiłek fizyczny. Dobrymi propozycjami mogą być chociażby bluzy męskie Adidas. Ostatnia warstwa to kurtka softshell, która będzie chronić przed wiatrem, nie ograniczy zakresu ruchu, a także pozwoli Twojemu ciału oddychać.

Dolna część biegowego outfitu powinna składać się z wygodnych, elastycznych spodni lub legginsów. Mogą być one dodatkowo ocieplane. Ważnym elementem są także skarpetki, które powinny osłaniać całą stopę nawet za kostkę. Nie zapominaj również o rękawiczkach czy czapkach – warto zakryć całą powierzchnię swojego ciała.

Przygotowanie do biegu – o tym koniecznie pamiętaj!

Przed każdym treningiem koniecznie zadbaj o intensywną rozgrzewkę. Przez 15-20 minut wykonuj ćwiczenia rozciągające, skippingi, krążenia ramion i tułowia, a także rozgrzewanie stawów – na początku spokojnie, a następnie z coraz większą intensywnością. W tym czasie możesz także wykonać krótki trucht, który nastawi organizm na wysiłek. 

Skup się również na rozciąganiu po bieganiu – dzięki temu unikniesz zakwasów czy powstawania mikrourazów. Przy wyjątkowo mocnym mrozie stretching możesz wykonać w domu, by nie narażać swojego ciała na wychłodzenie.

Chociaż warto mieć na uwadze potencjalne zagrożenia, bieganie zimą jest jednak bezpieczne, o ile oczywiście zadbasz o swoje zdrowie. Wysokiej jakości odzież męska i damska, dobrane buty oraz solidna rozgrzewka to kluczowe elementy, które pozwolą Ci przeprowadzić nie tylko skuteczny, ale i bezpieczny trening. 

Artykuł sponsorowany

Poprzedni artykułZdjęcie na płótnie jako prezent – jaką fotografię wybrać?
Następny artykułMęskie outfity do biura na wiosnę i lato