Szczelinomierze to popularne urządzenia pomiarowe wykorzystywane do przeprowadzania różnego rodzaju prac naprawczych w samochodach. Ze względu na to, że czasami dokonanie niezbędnych pomiarów może być utrudnione przez małą odległość między poszczególnymi komponentami lub inne utrudnienia, często najlepsze rozwiązanie tego problemu stanowi wykorzystanie właśnie szczelinomierza. Jednak nie wystarczy wiedzieć czym jest to narzędzie – należy również poznać sposób jego wykorzystywania. Aby uzyskać tę wiedzę, wystarczy zapoznać się z poniżej przygotowanym artykułem.
Do czego wykorzystuje się szczelinomierze?
Już na podstawie samej nazwy można częściowo wywnioskować, do czego używa się szczelinomierzy. Sprzęt tego typu wykorzystuje się do mierzenia szerokości szczelin, a także do sprawdzania odległości między dwoma elementami, do których dostęp za pomocą innego sprzętu pomiarowego byłby utrudniony. Mimo że najczęściej szczelinomierze stosowane są w samochodach to mogą okazać się przydatne również w przypadku innych maszyn, na przykład kosiarek.
Szczelinomierz – jak używać tego typu narzędzi?
Skoro już wiadomo, do czego dokładnie można używać szczelinomierzy, warto będzie wytłumaczyć sposób, w jaki można z niego korzystać. Centralnym elementem jest stalowa oś, na której znajdują się specjalne, kalibrowane blaszki, które mają różną grubość. Najczęściej występująca różnica między grubością kolejnych elementów wynosi 0,5 milimetra w poszczególnych szczelinomierzach. Jak mierzyć szczeliny z jego pomocą? Pomiar jest w gruncie rzeczy bardzo prosty, ponieważ aby go wykonać, wystarczy umieszczać coraz większe blaszki w otworze aż do momentu, w którym nie będzie już możliwości na zmieszczenie kolejnej. Po wsunięciu odpowiedniej ilości elementów przyjmuje się, że szczelina ma szerokość równą najgrubszej blaszce szczelinomierza. Pomiar uzyskany w ten sposób ma dokładność do 0,5 milimetra, co jest wartością w zupełności wystarczającą w przypadku przeprowadzania prac naprawczych w maszynie.
Jakie są rodzaje szczelinomierzy?
Wśród najpopularniejszych rodzajów szczelinomierzy można znaleźć listkowe oraz klinowe. Pierwszy typ to najbardziej klasyczna wersja tego urządzenia – można go wykorzystać w każdych warunkach. To właśnie ten szczelinomierz posiada wspomniane wcześniej blaszki, a wynik uzyskany w trakcie pomiaru można z łatwością odczytać nawet po wyjęciu narzędzia z badanego obszaru.
Z kolei szczelinomierze klinowe są znacznie mniej uniwersalne i nie zawsze będzie możliwe ich zastosowanie. Tego typu narzędzie wygląda jak przedłużony klin, na którego powierzchni znajduje się specjalna skala pomiarowa. Jednak do skutecznego użycia takiego szczelinomierza i odczytania wyników niezbędna jest odpowiednio duża przestrzeń. Właśnie dlatego klinowy rodzaj jest mniej uniwersalnym sprzętem niż listkowy.
Jaki szczelinomierz najlepiej wybrać?
Jeżeli chodzi o szczelinomierze, to przed zdecydowaniem się na zakup należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim trzeba określić potrzeby i to, do czego zamierzasz używać tego narzędzia.
Kolejną niezwykle istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, kupując szczelinomierz, jest materiał, z jakiego został wykonany wybrany model. Teoretycznie najlepsze są narzędzia wykonane ze stali szlachetnej, ponieważ cechuje się bardzo dużą wytrzymałością. Jednak czasami warunki mogą sprawić, że niezbędne będzie postawienie na materiał, który nie będzie rozszerzał się pod wpływem ciepła. Dlatego w takiej sytuacji dobrym pomysłem może okazać się szczelinomierz wykonany na przykład z mosiądzu. Tego typu modele również są bardzo trwałe, a jednocześnie odporne na zmiany temperatury.
Koniecznie trzeba zwrócić uwagę również na to, w jakiej skali będą przedstawiane pomiary na szczelinomierzu, ponieważ można znaleźć zarówno modele metryczne, jak i anglosaskie. Ważne są również długość, a także ilość blaszek, ponieważ to od tego zależy, jak precyzyjne pomiary można będzie przeprowadzać. Kiedy weźmiesz pod uwagę wszystkie te czynniki, wybór odpowiedniego modelu szczelinomierze będzie wiązał się z maksymalną satysfakcją oraz precyzyjnymi wynikami pomiarów.