R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaJakie treści oglądają nasze dzieci w internecie?

Jakie treści oglądają nasze dzieci w internecie?

UNICEF informuje w raporcie „The State of the World’s Children 2017: Children in a Digital World”, że 1 na 3 użytkowników internetu to dziecko. Nastolatki spędzają w sieci wiele godzin dziennie, żyjąc równolegle w dwóch światach – tym rzeczywistym i wirtualnym,. Wielu rodziców nie wie, co właściwie oglądają ich dzieci w internecie, a to błąd, ponieważ nie są w stanie chronić ich przed różnymi zagrożeniami w sieci.

Jak długo dzieci korzystają z internetu?

Państwowy Instytut Badawczy NASK zaprezentował w 2019 roku raport „Rodzice Nastolatków 3.0”. Pokazuje on, że wiedza dorosłych o tym, jak długo dziecko korzysta z internetu i co właściwie w nim robi, jest niewielka. Rodzice nie kontrolują tego, co ich pociechy oglądają online. Według rodziców przeciętnie ich dzieci spędzają w sieci około 2,5 godziny na dobę, a same nastolatki przyznają, że czas ten wynosi ponad 4 godziny dziennie.

Podobnie wygląda to w przypadku przekonania o tym, że w godzinach nocnych dziecko nie jest online. Większość rodziców w badaniu NASK-u oceniło, że ich pociecha przestaje surfować po internecie o godzinie 22:00. Tylko 1,8 proc. dorosłych deklarowało, że ich dziecko korzysta z sieci w późniejszych porach. Natomiast nastolatki przyznają w niemal 8 proc. przypadków, że korzystają z internetu po godzinie 22:00, czasem nawet do godzin porannych.

Można na tej podstawie wysnuć wniosek o złudnym poczuciu kontroli dorosłych względem ich pociech. Młodzi ludzie bez przeszkód poruszają się po wirtualnym świecie i sami muszą stawiać czoła cyfrowym zagrożeniom, których nie są świadomi ich rodzice.

Co robią w internecie dzieci i młodzież?

W styczniu tego roku brytyjski regulator rynku audiowizualnego Ofcom opublikował coroczny raport dotyczący trybu korzystania dzieci z mediów. Wiele miejsca poświęcono w nim kwestii korzystania przez dzieci z internetu. Badanie dotyczyło niepełnoletnich w dwóch przedziałach wiekowych: 3-4 lat oraz 5-15 lat. Ofcom informuje, że najczęściej dzieci korzystają z sieci na tabletach i smartfonach. Połowa badanych w wieku od 5 do 15 lat ogląda m.in. seriale na Netfliksie oraz korzysta z innych usług VoD – wideo na życzenie. Ulubioną platformą internetową staje się YouTube, w szczególności wśród dzieci w wieku od 8 do 11 lat. Gry online cieszą się mniejszą popularnością. Tylko 75 proc. najmłodszych gra online.

Z kolei badanie EU Kids Online Polska 2018 pokazuje, że młodzież i dzieci aktywnie korzystają z internetu i wszelkich jego możliwości. Życie wirtualne, jakie prowadzą młodzi ludzie i życie realne przenikają się ze sobą. Badanie objęło swoim zakresem reprezentatywną próbę dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 17 lat, 1249 uczniów z 90 szkół, których zachowanie było analizowane w kontekście szkoły i rodziny. Wynika z niego, że większość młodzieży używa internetu do:

  •   odwiedzania portali społecznościowych,
  •   komunikacji,
  •   grania,
  •   słuchania muzyki,
  •   oglądanie filmów.

Co ciekawe, 10 proc. młodych ludzi wykorzystuje sieć do własnej twórczości, m.in. muzycznej i wideo. Dla nich bardzo ważny staje się stały, szybki dostęp do internetu, który może zapewnić światłowód od UPC.

Internet dobrodziejstwem, ale i zagrożeniem

Wiele dzieci korzysta z zasobów sieci do nauki i działań twórczych i jest to zjawisko pozytywne, które należy wspierać. Separowanie młodych od dostępu do internetu niekoniecznie będzie dobrym rozwiązaniem. Trzeba jednak zadbać, aby nasze pociechy były w sieci bezpieczne.

Wielu rodziców nie wie, co dzieci robią online. Prawie połowa, jak wynika z badania EU Kids Online Polska 2018, nie rozmawia z nimio tym, jakie aktywności podejmują w internecie. Zdaniem ekspertów jest to duży błąd. Tylko znając treści poznawane przez dziecko w sieci rodzic jest w stanie kontrolować jego aktywność i reagować, kiedy zajdzie taka konieczność.

R e k l a m a
Subscribe
Powiadamiaj o
guest

0 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments