R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaKalendarz pylenia – sprawdź co pyli w kwietniu i maju

Kalendarz pylenia – sprawdź co pyli w kwietniu i maju

Wiosna jest czasem intensywnego pylenia roślin. To trudny okres dla alergików uskarżających się na nieprzyjemne objawy spowodowane kontaktem z alergenami. Co pyli w kwietniu i maju? Skupisk jakich roślin lepiej się wystrzegać, by uniknąć uciążliwych symptomów?

Rośliny pylące w kwietniu

W kwietniu rozpoczyna się kwitnienie brzozy – jednego z najsilniej uczulających alergenów. Kontakt z pyłkami powoduje męczący katar. Może dochodzić też do ataków duszności i bólów w klatce piersiowej. Pyłki brzozy osiadają we wnętrzu nosa, nasilając objawy kataru siennego. Brzoza najsilniej pyli w godzinach popołudniowych, dlatego w tym czasie osoby uczulone powinny zostać w domach.

Kolejnym drzewem pylącym w kwietniu jest olsza. Podobnie jak pyłki brzozy, alergeny pochodzące z olchy przyczyniają się do wystąpienia uciążliwego nieżytu nosa. Symptomy alergii występują gwałtownie i bez objawów  wstępnych. Na kwiecień przypada też pylenie jesionu. Jeżeli często przebywa się na zewnątrz, alergeny mogą nasilać katar i objawy astmy oskrzelowej. Kwiecień to również czas pylenia topoli. Jej pyłki nie mają jednak tak silnych właściwości uczulających, jak te produkowane przez wcześniej wspomniane drzewa.

Co pyli w maju?

Od pierwszej połowy miesiąca zaczynają kwitnąć dęby. Ich pyłki unoszą się w powietrzu nawet do początku czerwca. W maju pylenie rozpoczyna także sosna. Pylenie trwa do połowy czerwca. Sosny mają charakterystyczny żółty pyłek widoczny m.in. na powierzchni kałuż. Uczulenie na sosnę, podobnie jak na pyłki innych drzew iglastych, występuje rzadko. Na przełomie maja i czerwca zaczynają kwitnąć również buki.

Podczas wiosennego miesiąca najbardziej uciążliwe dla alergików okazuje się pylenie traw. Produkowane przez nie alergeny powodują katar sienny i astmę oskrzelową. Najwcześniej pylą trawa kupkówka, tymotka i turówka wonna (czyli słodka trawa wiosenna). Rośliny zaczynają produkować pyłki na początku maja. Proces ten trwa nawet do sierpnia. Wysokie stężenie pyłków występuje przede wszystkim na terenach podmiejskich, na łąkach i w parkach. W maju zaczynają pylić też zboża, m.in. żyto. Pylenie rozpoczynają również babka lancetowata, szczaw i pokrzywa, choć dwie ostatnie rośliny rzadko wywołują alergie.

Jak radzić sobie z alergią w czasie wiosny?

Alergicy uczuleni na pyłki roślin wiosną powinni ograniczyć wyjścia z domu, przynajmniej w godzinach, gdy stężenie alergenów w powietrzu okazuje się najwyższe. Niewskazane są spacery w okolice, gdzie kwitną drzewa określonych gatunków. Po przyjściu do domu warto zmyć pyłki z powierzchni skóry, a ubrania wrzucić do prania. Ponadto zaleca się przepłukać nos i gardło wodą, a do oczu zaaplikować nawilżające krople na alergię. W ten sposób można łatwo pozbyć się nadmiaru pyłków i złagodzić powstałe podrażnienia.

W przypadku wystąpienia objawów alergii warto udać się na wizytę do alergologa, który przeprowadzi testy i przepisze odpowiednie tabletki na alergię. Środki przeciwhistaminowe dostępne są również bez recepty. Tego typu produkty działają na łagodniejsze objawy alergii na pyłki.

W objawowym leczeniu kataru siennego sprawdzą się krople do nosa. Preparat udrożni drogi oddechowe i zmniejszy obrzęk błony śluzowej. Krople ułatwią oddychanie i zredukują ilość produkowanej wydzieliny. Przy świądzie i zaczerwienieniu spojówek można zastosować krople do oczu. Środek zadziała łagodząco na podrażnienia i pomoże wypłukać alergeny.

W maju pylą silnie uczulające drzewa i trawy. Produkowane przez nie pyłki mogą powodować szereg uciążliwych objawów – od kataru siennego po astmę oskrzelową. Aby złagodzić dolegliwości, warto skonsultować się z alergologiem i sięgnąć po środki dostępne bez recepty. Ponadto zaleca się unikać miejsc, gdzie rosną uczulające rośliny i spacerować w godzinach, gdy stężenie pyłków w powietrzu jest niższe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a