Wideokonferencje coraz częściej zastępują spotkania twarzą w twarz. Nauka, negocjacje biznesowe czy alternatywa dla rozmów przez telefon… Nieważne, z jakiego powodu rozmawiasz w formie video przez Internet, bo zawsze liczy się wybór odpowiedniej kamery. Podpowiadamy, na co należy zwrócić największą uwagę.
Kamera internetowa w laptopie lub smartfonie ‒ czy nadaje się do wideokonferencji?
Kamerka do wideokonferencji wbudowana w urządzenie ma inne parametry i funkcje niż ta, którą możesz kupić dodatkowo do sprzętu, którego używasz na co dzień. Kamera w laptopie czy smartfonie świetnie sprawdza się, jeśli traktujesz ją po prostu jako dodatek do rozmów z rodziną i przyjaciółmi, który poza przekazywaniem dźwięku, pokazuje odbiorcy także obraz. Wrażenia słuchowe i wizualne, nagrywane przez kamerkę w urządzeniu z dostępem do Internetu, dają namiastkę rzeczywistych spotkań, które pamiętamy sprzed pandemii.
Czym zatem różni się wbudowana kamera internetowa od bardziej profesjonalnego sprzętu do rejestrowania obrazu? W przypadku smartfona uderza przede wszystkim rozmiar wyświetlanego obrazu, ograniczony przede wszystkim wielkością urządzenia. O ile możesz z pomocą smartfona porozmawiać z przyjacielem, a Twoje dzieci posłuchać babci czytającej bajki na dobranoc, o tyle negocjacje biznesowe, na które „wdzwaniasz się” przez smartfona, nie pokażą Cię jako profesjonalistę. Znacznie lepiej wypadniesz na rozmowie kwalifikacyjnej albo spotkaniu z klientem, kiedy będziesz korzystać z kamery w laptopie.
Miej jednak na uwadze, że zarówno kamera w laptopie, jak i kamera w smartfonie, są słabsze w porównaniu do niezależnych kamer internetowych do wideokonferencji. Obraz przekazywany przez wbudowane urządzenia jest słabszej jakości, a w przypadku komputera przenośnego trudno znaleźć właściwy kadr. Ustawieniem kamery możesz manipulować jedynie na tyle, na ile pozwalają zawiasy łączące obie części laptopa. Wyraźnie gorszej jakości jest także dźwięk (najczęściej monofoniczny).
Cechy idealnej kamery internetowej do rozmów video
Odrębna kamera do wideokonferencji przez Internet oznacza zupełnie inną jakość rozmów z obrazem. Na jakie cechy sprzętu należy zwrócić uwagę?
- Urządzenie bezprzewodowe, które możesz ustawić właściwie wszędzie, łapiąc odpowiednie tło w kadrze. Przydaje się też do prezentacji, której nie możesz wyświetlić innym uczestnikom wideokonferencji za pomocą funkcji udostępniania ekranu dostępnej w jednym z popularnych komunikatorów lub aplikacji do rozmawiania przez Internet (np. gdy chcesz pokazać fizyczny prototyp projektowanego produktu). Jeśli nie musisz przejmować się elastycznością i mobilnością kamery, wybierz tańszy model przewodowy.
- Obraz doskonałej jakości, np. Full HD, a nawet 4K. Absolutne minimum dla kamery internetowej do wideokonferencji to jakość HD.
- Częstotliwość odświeżania obrazu na poziomie nie mniejszym niż 30 klatek na sekundę, co pozwoli uniknąć wrażenia skaczącego obrazu.
- Regulacja ostrości ‒ 1) wygodna automatyczna, 2) manualna, która może jednak sprawić trudność laikom często zmieniającym miejsce prowadzenia rozmów, 3) stała ostrość.
- Mikrofon, idealnie dwa mikrofony utrwalające dźwięk stereo.
Sprzęt do wideokonferencji
Kamera internetowa to nie jedyne urządzenie, które wpływa na jakość rozmów wideo. Co jeszcze warto mieć w swoim domowym biurze?
- Dobra karta sieciowa, która zapewni stabilne połączenie z Internetem w trakcie konferencji.
- Mikrofon, o ile nie jest zintegrowany z wybraną przez Ciebie kamerą.
- Głośniki do komputera, abyś wyraźnie słyszał swoich rozmówców.
Na koniec pamiętaj o łatwości montowania kamery internetowej na swój komputer. Udanych rozmów!