R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaNa co zwrócić uwagę, szukając pracy za granicą?

Na co zwrócić uwagę, szukając pracy za granicą?

Praca za granicą daje szerokie możliwości. Nie tylko pozwala na otrzymywanie satysfakcjonującej pensji, lecz także na zdobywanie nowych doświadczeń i ogólny rozwój. Szukając zatrudnienia w innym kraju, trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Zapewni to komfort i bezpieczeństwo wyjazdu.

Sprawdzony pracodawca

Decyzja o emigracji zarobkowej musi być dobrze przemyślana. Kiedy już się ją podejmie, należy przejść do działania. Kluczem do sukcesu jest znalezienie satysfakcjonującego zajęcia. Liczy się jednak nie tylko wysoka stawka proponowana przez potencjalnego pracodawcę, lecz także to, czy dana firma jest godna zaufania.

Oferty pracy za granicą najczęściej są dostępne na różnego typu portalach z ogłoszeniami oraz w mediach społecznościowych. Można też szukać ich na stronach agencji zatrudnienia. Bez względu na to, gdzie znajdzie się interesującą ofertę, przed podjęciem współpracy z firmą, która ją opublikowała, należy dokładnie sprawdzić przyszłego pracodawcę. Najważniejsze jest upewnienie się, czy dany podmiot działa legalnie. Jeśli chodzi o korzystanie z usług polskiej agencji pracy, należy zweryfikować, czy została ona wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Jeżeli figuruje ona w takim spisie, bez obaw można wyjechać za jej pośrednictwem do innego kraju.

W przypadku zwykłego przedsiębiorstwa również należy sprawdzić wszystkie stosowne dane. Kluczowa jest kwestia tego, czy firma ma numer NIP i REGON – nadawane są one każdemu podmiotowi. Jeśli przedsiębiorstwo go nie ma, istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z oszustami. Oprócz tego warto sprawdzić status firmy w Krajowym Rejestrze Sądowniczym (KRS). Można tam dowiedzieć się, czy nie jest ona np. na skraju bankructwa.

Jeśli chce się podjąć zatrudnienie bezpośrednio u zagranicznego pracodawcy, również trzeba zachować czujność. Warto sprawdzić, czy jego firma ma europejski NIP. Mimo to nie wszystkie legalnie działające podmioty będą go posiadały. W takim przypadku pozostaje sprawdzić informacje, jakie można przeczytać o przedsiębiorstwie w Internecie – należy zweryfikować jego oficjalną stronę internetową, a także poczytać dostępne w sieci opinie.

Wynagrodzenie i tryb wykonywania obowiązków zawodowych

Szukając pracy za granicą, trzeba zorientować się, w jakim systemie wypłacają wynagrodzenie konkretne firmy. Niektóre przedsiębiorstwa robią to w trybie miesięcznym, inne z kolei decydują się na tzw. tygodniówki (rozwiązanie to jest popularne, np. w Holandii). Trzeba również sprawdzić, czy proponowana stawka godzinowa to stawka netto, czy brutto.

Od razu warto także dowiedzieć się, jaki jest system pracy w danej firmie. Przykładowo, w przypadku prac sezonowych zatrudnienie często wiąże się wykonywaniem obowiązków zawodowych przez 10, a nawet 12 godzin dziennie. Trzeba więc zastanowić się, czy takie rozwiązanie jest dla nas komfortowe.

Rodzaj podpisywanej umowy

Po podjęciu decyzji o współpracy z wybraną firmą należy dopełnić różnych formalności. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, aby podpisać umowę, zanim wyjedzie się do innego kraju. Dzięki temu od razu można sprawdzić, co konkretnie obejmuje zakres obowiązków na danym stanowisku. Warto przy tym pamiętać, że ma się prawo do otrzymania umowy po polsku. Jeżeli dokument wydaje się niekompletny lub niezrozumiały, lepiej go nie podpisywać.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a

12 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

12 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Turysta
Turysta
3 lat temu

Po co szukać pracy za granicą jak dobra zmiana mówiła żeby wracać, chyba że się dobrej zmianie zmieniło.

Tomasz
Tomasz
odpowiedział na komentarz  Turysta
3 lat temu

Najlepszym pracodawcą w Polsce jest PiS, zobaczcie jak biedota, która nie dawała sobie rady w życiu została bogaczami.

Przemyk
Przemyk
odpowiedział na komentarz  Tomasz
3 lat temu

Wystarczy popatrzeć na tych od Pieluchy.

Kelnerka z Wodnika
Kelnerka z Wodnika
odpowiedział na komentarz  Przemyk
3 lat temu

No, ci to nie wiedzą co z kasa robić, latają za granicę ale na Maderę, jak Petru. Oni chcą zarabiać a nie pracować jak mówił byly naczelny grabarz kadrowy w PGE.

Sadzeniak
Sadzeniak
odpowiedział na komentarz  Kelnerka z Wodnika
3 lat temu

Ten to się ustawił, ale nie każdy jest jądrowy. Kelnerki w Wodniku tęsknią.

Hubert
Hubert
odpowiedział na komentarz  Turysta
3 lat temu

Nic się nie zmieniło, od początku to oszuści, tylko się maskowali.

Hanys
Hanys
3 lat temu

No ale nie chwalcie się za granicą że należycie do PiS, bo po ptokach.

Sołtys
Sołtys
3 lat temu

A gdzie była Pani Poseł 11 listopada, w Warszawie świętować narodowe święto czy z kotami w domu, bo jakoś cicho po wypowiedzi z 10 listopada. Beata powiedz gdzie byłaś i jak świętowałaś ten uroczysty dzień.

Rudy Tadek
Rudy Tadek
odpowiedział na komentarz  Sołtys
3 lat temu

Zadzwoń do mnie.

Krzysztof
Krzysztof
odpowiedział na komentarz  Rudy Tadek
3 lat temu

Po co, nie mam juz dychy.

Sołtys
Sołtys
odpowiedział na komentarz  Krzysztof
3 lat temu

No i co?

Sołtys
Sołtys
odpowiedział na komentarz  Rudy Tadek
3 lat temu

Masz sprawę zadzwoń do mnie. Pozdrawiam.