Na czym polega działalność nierejestrowana?

0

Działalność nierejestrowana została wprowadzona ustawą Prawo przedsiębiorców. Aby móc prowadzić taką działalność należy spełnić następujące warunki:

przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – od 2019 r. minimalne wynagrodzenie za pracę to 2250 zł brutto, przychód nie może przekroczyć połowy tej kwoty tj. 1125 zł miesięcznie
działalność nieewidencjonowaną można prowadzić, jeśli w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywałeś żadnej działalności gospodarczej.

Jeżeli przychód należny z takiej działalności, przekroczy w danym miesiącu wysokość wskazaną powyżej, działalność ta staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości. W takim przypadku wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej należy złożyć w ciągu 7 dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wskazanej powyżej kwoty.

Działalność nierejestrowaną mogą prowadzić tylko osoby fizyczne, nie przysługuje ona spółkom cywilnym, a także nie przysługuje jeśli dla prowadzenia działalności wymagane jest posiadanie koncesji, zezwolenia lub wpisu do działalności ewidencjonowanej.

Działalność nierejestrowana, a składki ZUS i podatki

Prowadzenie działalności nierejestrowanej nie wymaga odprowadzania składek ZUS. Obowiązkiem jest jednak zapłata podatku dochodowego z tytułu osiąganych przychodów. Przychody należy wykazać w rocznym zeznaniu PIT-36. Działalność nierejestrowana nie jest również wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT. Podlega ona zwolnieniu z VAT do kwoty 200 tyś zł w skali roku.

Podsumowując, do najważniejszych zalet prowadzenia działalności nierejestrowanej należą:

– brak konieczności zgłaszania działalności w CEIDG
– brak konieczności zgłaszania działalności w Urzędzie Skarbowym
– zwolnienie z opłacania składek ZUS

Wady prowadzenia takiej działalności to przede wszystkim konieczność utrzymywania przychodu na niskim poziomie.

Zapraszamy do zadawania pytań w komentarzach.
Na pytania odpowiada:
Kancelaria Radcy Prawnego
Anna Cholewiak
www.kancelaria-cholewiak.pl
ul. 1 Maja 24
98-330 Pajęczno

Poprzedni artykułAwaria terminali płatniczych i sieci komórkowej
Następny artykułOgólnopolskie Targi Końskie w Pajęcznie jednak się odbędą
Subscribe
Powiadamiaj o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments