R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaNa jaki projekt domu postawić?

Na jaki projekt domu postawić?

To już pewne: budujemy dom. Mamy działkę, wiemy, kiedy chcemy rozpocząć budowę. Pozostaje jeszcze wybór projektu. Obecnie architekci oferują naprawdę różne projekty, wśród których znajdują się te pozwalające wybudować dom do 100m2, jak i te umożliwiające budowę znacznie większego domu. Pojawia się w związku z tym pytanie na jaki projekt postawić.

Dlaczego tak ważny jest wybór projektu domu?

Bez względu na to, czy interesuje nas dom do 100m2, czy też ten zdecydowanie większy, wybór projektu jest jedną z ważniejszych decyzji, którą trzeba podjąć. Projekt powinien współgrać z powierzchnią działki, ale również wpisywać się w nasze indywidualne potrzeby i oczekiwania. Nigdy nie należy projektu domu wybierać pochopnie. Lepiej zastanowić się i kilka razy zmienić zdanie niż postawić na projekt domu, który kompletnie nie spełnia naszych oczekiwań.

Jak duży dom wybrać?

Dom do 100m2, a może taki, którego powierzchnia wynosi 180m2? Pytanie dotyczące powierzchni przyszłego domu jest jednym z zadawanych częściej. Podejmując tą decyzję, należy przede wszystkim uwzględnić liczbę domowników. Warto zadbać o to, aby każdy z domowników miał pomieszczenie dla siebie. Ilość pomieszczeń pozwoli nam łatwiej oszacować niezbędną powierzchnię użytkową. Niektórzy decydują się na wygospodarowanie pomieszczenia dla gości, co zwiększa powierzchnię domu. Warto przy tym pamiętać, że większy dom oznacza wyższe koszty jego utrzymania. Chodzi przede wszystkim o wydatki na energię elektryczną oraz ogrzewanie. Plusem domu o powierzchni do 100m2 są niskie koszty eksploatacji. To właśnie ta cecha sprawia, że na takie niewielkie domy decyduje się dzisiaj coraz więcej osób.

Jak dopasować projekt domu do działki?

Wybierając projekt domu, trzeba pamiętać, że musi on być zgodny z wymaganiami, które znalazły się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Może zdarzyć się tak, że teren, na którym leży nasza działka, w takim planie ujęty nie został. Wówczas trzeba złożyć wniosek o wydanie decyzji w zakresie warunków zabudowy. Aby nie zmagać się z poważnymi problemami, należy najpierw zapoznać się dokładnie z tymi dokumentami, a następnie wybrać projekt. W razie wątpliwości warto skonsultować się z pracownikami biura projektowego, którzy pomogą podjąć właściwą decyzję.

Co wybrać – gotowy projekt domu czy projekt na zamówienie?

Bez względu na to, czy interesuje nas dom do 100m2, czy większy, zawsze mamy dwie opcje:

  • gotowy projekt;
  • projekt realizowany na zamówienie.

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Gotowy projekt to zawsze mniejsze koszty i brak oczekiwania na jego wykonania. Z kolei projekt na zamówienie to pewność, że dom będzie idealnie wpisywał się w nasze indywidualne potrzeby i oczekiwania. Projektant uwzględni bowiem wszystkie nasze uwagi.

Wybierając projekt domu, nigdy nie należy się spieszyć. Jest to bowiem zbyt poważna decyzja, aby podejmować ją pochopnie. Zawsze powinna być przemyślana i poprzedzona dokładną analizą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a