Rekuperacja funkcjonuje praktycznie bez żadnej ingerencji ze strony użytkownika. Wystarczy sterownik zaprogramować na automatyczny tryb pracy, a wszystko zostanie dostosowane do potrzeb użytkowników mieszkania. By-pass i nagrzewnica wstępna, która jest elementem systemu antyzamrożeniowego działa automatycznie. Musimy jedynie pamiętać o regularnej wymianie filtrów i corocznym przeglądzie.
Jeśli zdecydujemy się na system rekuperacji, należy pamiętać, że:
- Nasz dom powinien posiadać szczelne okna. Nie powinny posiadać nawiewników ani rozszczelnień
- W drzwiach wewnętrznych powinny znajdować się otwory lub podcięcia zapewniające przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami.
- Pomieszczenie z rekuperatorem musi mieć izolację zapewniającą utrzymanie temperatury nie mniejszej niż 8 stopni Celsjusza
- W naszym domu nie powinno być innego systemu wentylacyjnego
Posiadając system rekuperacji, możemy zrezygnować z budowy kominów wentylacyjnych. Konieczne jest jedynie zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczeniom kotłowym. W garażu powinien znaleźć się niezależny system wentylacyjny, zgodnie z przepisami dotyczącymi wentylacji garaży. Najlepiej zastosować wentylacje grawitacyjną. W przypadku domów wyposażonych w kominek lub np. piec gazowy, należy również wykonać kominy spalinowe.
Kominek w domu z rekuperacją
Jeśli nasz dom wyposażony jest w rekuperator, możemy zainstalować kominek z zamkniętą komorą spalania, tzn. takiego, który powietrze do spalania pobiera z zewnątrz. System rekuperacji posiada również zabezpieczenie kominowe, które blokuje możliwość wyłączenia wentylatora nawiewnego, który mógłby spowodować powstanie podciśnienia w budynku i zassanie powietrza z komina. Takie rozwiązanie na pewno będzie bezpieczne.
Okap kuchenny
Stosując mechaniczną wentylacje nawiewowo-wywiewną, należy zastosować oddzielną instalacje wywiewną dla okapu. Na przewodzie wyrzutowym powinna znaleźć się klapka zwrotna uniemożliwiająca napływ powietrza zewnętrznego do pomieszczenia w sytuacji, gdy okap nie pracuje. Jeśli okap pracuje przez dłuższy czas, należy na pewien czas otworzyć okna, aby wyrównać ciśnienie. . Drugim rozwiązaniem jest montaż tzw. pochłaniacza kuchennego, który filtruje powietrze za pomocą filtra przeciwtłuszczowego oraz przeciwzapachowego, bez wyprowadzania go na zewnątrz.
Nie należy łączyć okapu kuchennego z systemem wentylacyjnym ze względu na ryzyko zabrudzenia kanałów.
Zakup systemu warto przeprowadzić w sklepie, który nie tylko zajmuje się dystrybucją ale posiada również doświdaczenie w montażu, dlatego polecamy sklep internetowy Remont.Biz.pl