R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaNowoczesny dom – jak funkcjonuje rekuperacja

Nowoczesny dom – jak funkcjonuje rekuperacja

Rekuperacja funkcjonuje praktycznie bez żadnej ingerencji ze strony użytkownika. Wystarczy sterownik zaprogramować na automatyczny tryb pracy, a wszystko zostanie dostosowane do potrzeb użytkowników mieszkania. By-pass i nagrzewnica wstępna, która jest elementem systemu antyzamrożeniowego działa automatycznie. Musimy jedynie pamiętać o regularnej wymianie filtrów i corocznym przeglądzie.

Jeśli zdecydujemy się na system rekuperacji, należy pamiętać, że:

  • Nasz dom powinien posiadać szczelne okna. Nie powinny posiadać nawiewników ani rozszczelnień
  • W drzwiach wewnętrznych powinny znajdować się otwory lub podcięcia zapewniające przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami.
  • Pomieszczenie z rekuperatorem musi mieć izolację zapewniającą utrzymanie temperatury nie mniejszej niż 8 stopni Celsjusza
  • W naszym domu nie powinno być innego systemu wentylacyjnego

Posiadając system rekuperacji, możemy zrezygnować z budowy kominów wentylacyjnych. Konieczne jest jedynie zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczeniom kotłowym. W garażu powinien znaleźć się niezależny system wentylacyjny, zgodnie z przepisami dotyczącymi wentylacji garaży. Najlepiej zastosować wentylacje grawitacyjną. W przypadku domów wyposażonych w kominek lub np. piec gazowy, należy również wykonać kominy spalinowe.

Kominek w domu z rekuperacją

Jeśli nasz dom wyposażony jest w rekuperator, możemy zainstalować kominek z zamkniętą komorą spalania, tzn. takiego, który powietrze do spalania pobiera z zewnątrz. System rekuperacji posiada również zabezpieczenie kominowe, które blokuje możliwość wyłączenia wentylatora nawiewnego, który mógłby spowodować powstanie podciśnienia w budynku i zassanie powietrza z komina. Takie rozwiązanie na pewno będzie bezpieczne.

Okap kuchenny

Stosując mechaniczną wentylacje nawiewowo-wywiewną, należy zastosować oddzielną instalacje wywiewną dla okapu. Na przewodzie wyrzutowym powinna znaleźć się klapka zwrotna uniemożliwiająca napływ powietrza zewnętrznego do pomieszczenia w sytuacji, gdy okap nie pracuje. Jeśli okap pracuje przez dłuższy czas, należy na pewien czas otworzyć okna, aby wyrównać ciśnienie. . Drugim rozwiązaniem jest montaż tzw. pochłaniacza kuchennego, który filtruje powietrze za pomocą filtra przeciwtłuszczowego oraz przeciwzapachowego, bez wyprowadzania go na zewnątrz.

Nie należy łączyć okapu kuchennego z systemem wentylacyjnym ze względu na ryzyko zabrudzenia kanałów.

Zakup systemu warto przeprowadzić w sklepie, który nie tylko zajmuje się dystrybucją ale posiada również doświdaczenie w montażu, dlatego polecamy sklep internetowy Remont.Biz.pl

R e k l a m a
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments