R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaO czym pamiętać, wypożyczając samochód?

O czym pamiętać, wypożyczając samochód?

Wynajem samochodów staje się coraz powszechniejszą praktyką. Z usług wypożyczalni aut osobowych i dostawczych chętnie korzystają osoby, które często podróżują po kraju, np. w ramach delegacji, a także rodziny podczas wakacyjnych wycieczek. Opcja tego typu w znaczący sposób podnosi poziom komfortu w trakcie podróży, a ponadto wcale nie jest szczególnie droga. Ceny wynajmu w segmencie A rozpoczynają się od zaledwie 75 złotych za dobę! Warto jednak pamiętać o kilku istotnych sprawach związanych z procesem wynajęcia pojazdu.

Podstawowe informacje

Osoby rozważające wynajem samochodów w Łodzi, powinny zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych kwestii. Wszystko oczywiście po to, aby uniknąć ewentualnych rozczarowań.

Najważniejsze jest to, żeby:

  • dokładnie sprawdzić cenę – pozwoli to wyeliminować możliwość poniesienia dodatkowych, ukrytych kosztów,
  • zorientować się, czy usługodawca przewiduje limit przejechanych kilometrów podczas wynajmu,
  • przeanalizować zasady, wedle których funkcjonuje dana wypożyczalnia,
  • sprawdzić ceny za dodatkowe usługi (np. podstawienie samochodu w wybrane miejsce),
  • dowiedzieć się, czy firma pobiera kaucje jako zabezpieczenie wynajmu.

Zapoznanie się ze sprawami wymienionymi powyżej stanowi podstawa korzystania z usług wypożyczalni samochodów.

Przeczytaj również: Wynajem samochodu w Łodzi – ile to kosztuje i na ile można wynająć samochód?

Kwestia bezpieczeństwa

Praktycznie każda wypożyczalnia aut oferuje swoim usługobiorcom różnego rodzaju ubezpieczenia, które są podstawową formą zabezpieczenia się na wypadek konieczności pokrycia kosztów za ewentualne szkody. Istotne jest również zadbanie o wykup OC i AC.

Choć ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe w Polsce, to warto pamiętać, iż z różnych powodów wymaga się posiadania go w wielu państwach europejskich. AC pokrywa szkody bez względu na to, czy uszkodzenia samochodu powstały w wyniku błędu popełnionego przez kierowcę pojazdu, czy też wręcz przeciwnie. Podpisując umowę z wypożyczalnią, należy doczytać, czy proponuje ona właśnie takie warunki.

Kolejną, ważną sprawą jest zorientowanie się, czy w ofercie danej wypożyczalni znajdują się także inne polisy, np. NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Co jeszcze jest istotne?

Wynajmując samochód w Łodzi lub innym, polskim mieście trzeba sprawdzić, gdzie ma nastąpić odbiór pojazdu. Niektóre firmy (np. Carfree) proponują podstawienie pojazdu w miejscu wskazanym przez usługobiorcę. Oczywiście warto pamiętać również o doczytaniu warunków zwrotu auta.

Odebranie samochodu powinno nastąpić dokładnie o ustalonej porze. Spóźnienie się może skutkować anulowaniem rezerwacji, którą złożyło się na przykład za pośrednictwem internetu. Nie zapominajmy, że skorzystanie z usług wypożyczalni jest możliwe tylko wtedy, gdy posiada się przy sobie aktualny dowód tożsamości ze zdjęciem oraz prawo jazdy. Niektóre przedsiębiorstwa wymagają okazania karty kredytowej, na której blokowana jest kwota na depozyt (zwraca się go po oddaniu samochodu).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a