Soczewki umieszczane bezpośrednio na powierzchni oka to sposób korekcji wielu wad wzroku. Mogą ich używać osoby z krótkowzrocznością (miopią), nadwzrocznością (hyperopią), jak i astygmatyzmem (niezbornością). Soczewki stosuje się także w celu zniwelowania trudności z widzeniem z bliska u osób starszych (czyli przy tzw. prezbiopii). Szkła kontaktowe wybierane są przede wszystkim z uwagi na komfort i wygodę użytkowania. To idealne rozwiązanie dla osób prowadzących aktywny tryb życia, ponieważ pozwala na zdecydowanie większą swobodę ruchu niż tradycyjne oprawki okularowe. Jeśli dopiero zaczynasz swą przygodę z soczewkami zapewne zastanawiasz się, jak należy o nie dbać w prawidłowy sposób. Zapraszamy do lektury artykułu, z którego dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze.
Jakie rodzaje soczewek wyróżniamy?
Istnieje wiele kryteriów, według których można klasyfikować szkła kontaktowe. Z punktu widzenia użytkownika ważne jest zarówno dopasowanie ich do wady, jak i do stylu życia oraz preferencji konkretnej osoby. Do korekcji krótko- i nadwzroczności służą modele sferyczne. W przypadku astygmatyzmu stosuje się szkła toryczne z cylindrem. Natomiast z myślą o osobach z prezbiopią powstały soczewki progresywne (multifokalne). Przy wyborze soczewek znaczenie może mieć też materiał, z którego wykonano szkła. Obecnie najpopularniejsze i najczęściej spotykane na rynku są soczewki hydrożelowe oraz silikonowo-hydrożelowe. Za najzdrowsze i najbardziej komfortowe w noszeniu uznawane są modele silikonowo-hydrożelowe (znajdziesz je np. tutaj: https://www.bezokularow.pl/soczewki-kontaktowe), które doskonale łączą w sobie najlepsze cechy obydwu materiałów, m.in. bardzo dużą elastyczność z wysoką tlenoprzepuszczalnością.
Soczewki jednodniowe vs wielokrotnego użytku
Soczewki kontaktowe można podzielić również ze względu na czas, przez jaki mogą być noszone. Wyróżniamy szkła jednodniowe oraz wielokrotnego użytku, spośród których najpopularniejsze to miesięczne. Noszenie soczewek jednodniowych nie wymaga od nas praktycznie żadnej pielęgnacji. Zakłada się je rano i zdejmuje wieczorem, a następnie wyrzuca. Kolejnego dnia wyjmujemy z blistra nową, sterylną parę. Nie znaczy to oczywiście, że możemy zapomnieć o higienie oczu, czyli chociażby dokładnym umyciu rąk mydłem (najlepiej antybakteryjnym, nieperfumowanym mydłem w płynie) przed dotykaniem szkieł. Soczewki jednodniowe nie wymagają czyszczenia ani przechowywania w specjalnym opakowaniu z płynem pielęgnacyjnym, dlatego ich użytkowanie jest maksymalnie uproszczone. Inaczej wygląda sprawa w przypadku szkieł wielokrotnego użytku. Takie produkty wymagają restrykcyjnej pielęgnacji i przestrzegania odpowiednich zasad noszenia.
Czyszczenie i dezynfekcja soczewek
Jeśli zdecydujemy się na szkła kontaktowe wielokrotnego użytku musimy pamiętać o ich codziennej pielęgnacji. Nieodłączną częścią użytkowania takich produktów jest czyszczenie i dezynfekcja. Wbrew pozorom czynności te wcale nie są skomplikowane i nie zajmują dużo czasu, pomagają za to usunąć z soczewek mikroorganizmy, czy zanieczyszczenia i zachować zdrowie oczu. Z czasem, na powierzchni szkieł mogą gromadzić się białka występujące we łzach, stanowiące znakomitą pożywkę dla bakterii. Czynnik ten zwiększa ryzyko podrażnień, infekcji i dyskomfortu, dlatego czyszczenie szkieł za pomocą dostępnych środków to nie fanaberia, a konieczność. Zaraz po zdjęciu soczewki należy przemyć i włożyć do specjalnego, umytego wcześniej pojemnika wypełnionego płynem. Pojemnik także należy raz na jakiś czas wyczyścić. Po upływie okresu przydatności soczewek należy je wyrzucić. Uwaga! Termin używalności szkieł nie wydłuża się, gdy były one zakładane sporadycznie, nawet wtedy, gdy mieliśmy je na oczach jedynie 2-3 razy. W przypadku np. modeli miesięcznych po upływie 30 dni należy je bezwzględnie wymienić na nowe.
Jaki płyn do soczewek wybrać?
Do czyszczenia soczewek nie należy używać wody z kranu, roztworu soli fizjologicznej ani żadnych innych substancji, które nie są do tego celu przeznaczone. Szkła kontaktowe płuczemy i dezynfekujemy wyłącznie za pomocą dedykowanego płynu do soczewek. Wśród profesjonalnych preparatów, które często są polecane przez specjalistów, wymienić można na przykład płyny Alcon (https://www.bezokularow.pl/soczewki-i-plyny-alcon) oraz płyny firmy Bausch&Lomb (https://www.bezokularow.pl/soczewki-i-plyny-bausch-lomb). Produkty tych marek wyróżniają się wysoką jakością i bardzo dobrymi parametrami w przystępnej cenie.