Upadłość konsumencka to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się zadłużenia. Korzystają z niej osoby, które stały się niewypłacalne i nie są w stanie spłacić zaciągniętych długów i pożyczek. W dzisiejszych czasach popandemicznych, kiedy inflacja stale rośnie, upadłość konsumencka stała się coraz częściej stosowanym rozwiązaniem. Procedura ogłaszania upadłości konsumenckiej jest jednak dość skomplikowana, dlatego warto w tym przypadku poprosić o pomoc w upadłości konsumenckiej profesjonalisty. Jak wygląda ogłaszanie upadłości konsumenckiej?
Proces ogłaszania upadłości konsumenckiej – jak to wygląda?
Upadłość konsumencka to procedura sądowa, która ma na celu pomoc zadłużonym w spłacie zobowiązań finansowych. Z tego sposobu mogą jednak skorzystać jedynie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Aby rozpocząć proces należy złożyć wniosek o upadłość Warszawa do sądu lub w innym mieście, w którym przebywa dłużnik. Można to zrobić samodzielnie lub za pośrednictwem wierzyciela. Po zapoznaniu się z dokumentami sąd podejmuje decyzje – bardzo ważne jest jednak, by do wniosku dołączyć dowody świadczące o niewypłacalności. W większości przypadków, aby mieć pewność, że wszystko zostało wykonane prawidłowo, warto więc poprosić o pomoc w upadłości konsumenckiej Warszawa, w Krakowie lub innym mieście w Polsce. Rozpatrywanie wniosku trwa zazwyczaj około 2 miesięcy, a postępowanie odbywa się jawnie lub bez udziału dłużnika.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej – co dalej?
Pozytywne rozpatrzenie wniosku rozpoczyna całą procedurę spłaty zobowiązań finansowych. Warto przy tym jednak zaznaczyć, że jeśli wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie, nie można ogłosić upadłości konsumenckiej przez następne 10 lat. Dlatego właśnie tak ważne jest, by skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy prowadzą upadłość kancelaria Warszawa i oferują doradztwo w ogłaszaniu upadłości w stolicy lub innym mieście w Polsce. W dalszej części procesu dużą rolę odgrywa syndyk wyznaczony przez sąd do zarządzania majątkiem wierzyciela i jego podziału w celu spłaty zadłużenia. W przeciwieństwie do postępowania komorniczego w tym przypadku syndyk nie konfiskuje całego majątku i nie pozostawia dłużnika całkowicie bez środków do życia. Ogromną zaletą ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest fakt, że pozwala wyjść z zadłużenia i uniknąć egzekucji komorniczych i naliczania karnych odsetek. Ponadto, w tym procesie wielkość zobowiązania i czas zwłoki ze spłatą nie mają większego znaczenia.