R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaPraca zdalna lub hybrydowa — kiedy warto się na nią zdecydować?

Praca zdalna lub hybrydowa — kiedy warto się na nią zdecydować?

Pracownicy z wielu branż bardzo cenią model pracy zdalnej. Wydaje się, że najzdrowsza dla psychiki pracowników jest jednak praca w systemie hybrydowym. Podpowiadamy, komu szczególnie opłaca się dziś szukać pracy zdalnej lub hybrydowej.

W pracy zdalnej odnajdą się osoby lubiące elastyczność

Przed pandemią nowego korona wirusa praca zdalna była co najwyżej benefitem spotykanym w niektórych branżach. Cieszyli się nią także cyfrowi nomadzi i freelancerzy, którzy sami, świadomie wybrali właśnie taką ścieżkę kariery. W 2020 roku home office zagościł w domach wielu Polaków z konieczności, ale okres przymusowego przyzwyczajania się do pracy z własnego mieszkania ujawnił, że pracownicy polubili pracę zdalną i najchętniej by przy niej zostali. 

Firmy musiały odpowiedzieć na taką potrzebę i home office już na dobre zagościło w modelu pracy wielu branż. Praca zdalna nie zawsze jest jednak dobra. Liczne badania pokazują, że większość pracowników ją lubi, potrafi się w niej odnaleźć, a ich produktywność i zadowolenie z życia zawodowego wzrastają. To jednak nie wszyscy. Praca zdalna nie jest dla każdego. 

Badania wskazują także, że niesie ona ze sobą różne zagrożenia i każdy, nawet osoba, która ceni pracę zdalną, musi być ich świadoma i im przeciwdziałać, aby nie zaszkodzić sobie tym stylem działania. Kto może wybrać pracę zdalną? Na pewno osoba, która ceni sobie elastyczność — której nie przeszkadza, że w przerwie od obowiązków zawodowych na przykład nastawi pranie. 

Mowa o pracowniku, który nie ma problemu z pomieszaniem dwóch sfer fizycznej przestrzeni — własnego mieszkania i biura. Są osoby, które pracują wyłącznie w siedzibie firmy i gdy z niej wychodzą, nie przenoszą sfery zawodowej do domu. Tylko tak potrafią efektywnie odpoczywać, są produktywne i zachowują równowagę. Praca zdalna jest dla tych, którym nie przeszkadza domowe biuro w salonie czy okazyjna praca z własnej kanapy — które, pomimo pomieszania dwóch sfer, czują komfort psychiczny. 

Praca zdalna lub hybrydowa furtką do lepszych zarobków i rozwoju

Pracę zdalną lub hybrydową powinny rozważyć szczególnie osoby zamieszkujące mniejsze miejscowości, położone w niedalekim sąsiedztwie dużych ośrodków, a tym samym bardzo atrakcyjnych rynków pracy. Mniejsze miasta często oznaczają mniejsze możliwości zawodowe. 

Ciekawych ofert jest znacznie mniej, panuje duża konkurencja, a zarobki też nie są powalające. Jeśli wykonujemy zawód, który można z powodzeniem realizować w zdalnym modelu, to warto poszukać ofert pracy zdalnej lub hybrydowej publikowanych przez firmy z największych ośrodków. 

Przykładowo: specjalista mieszkający w małym miasteczku w województwie śląskim z powodzeniem może znaleźć pracę zdalną w firmie, której główną siedzibą są takie miasta jak Katowice, Wrocław, Poznań, Kraków czy Warszawa. Pracownik otrzyma lepsze zarobki, dostosowane do płac z dużych miast. Firma pozwoli mu się rozwijać, a jednocześnie nie będzie zmuszony do przeprowadzki. 

Praca hybrydowa — kompromis przy długich dojazdach do biura

Dziś na ogólnopolskim rynku pracy obserwujemy trend o nazwie “back to office”. Pracodawcy wolą oferować współpracę w modelu hybrydowym, niż w pełni zdalnym. Nie oznacza to jednak, że zniknęły już wszelkie oferty w pełni zdalnej pracy. Wciąż jest ich wiele. Niemniej, jeśli mieszkamy w miejscowości oddalonej na przykład godzinę drogi od większego ośrodka, to praca stacjonarna w większym mieście może być dla nas nieosiągalna. 

Nikt nie chce przecież przeznaczać aż tyle czasu na dojazdy, tracić środków i energii. Jednak w takiej sytuacji warta rozważenia okazuje się praca hybrydowa. Jeśli pracownik będzie musiał dojechać do większego miasta jedynie raz lub dwa razy w tygodniu lub na przykład raz na miesiąc, a do tego otrzyma znacznie lepszą wypłatę, więcej innych benefitów, satysfakcjonujące stanowisko i możliwości rozwoju, to same dojazdy nie będą już aż tak uciążliwe. 

W takiej perspektywie specjalista mieszkający na przykład w Pajęcznie, zdecydowanie nie może przegapić ofert pracy hybrydowej z Częstochowy. Najlepsze ogłoszenia znajdzie tutaj: https://www.gowork.pl/praca/czestochowa;l. 

R e k l a m a
Subscribe
Powiadamiaj o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments