Spalony samochód a ubezpieczenie – co zrobić, kiedy twoje auto ulegnie zniszczeniu w pożarze? Czy w takim przypadku można domagać się wypłaty odszkodowania? Odpowiedzi na powyższe i inne pytania poznasz w naszym artykule!
Pożar samochodu – co należy zrobić, kiedy auto zostanie spalone?
W życiu kierowców zdarzają się różne sytuacje: niegroźne uszkodzenia auta, stłuczki oraz niekiedy poważniejsze wypadki – jednym z groźniejszych jest pożar pojazdu. Wiele osób błędnie uważa, że taka sytuacja ich nie dotyczy, jednak kiedy dojdzie do pożaru samochodu, zastanawiają się one, czy ich ubezpieczenie na pewno pokryje poniesione w wyniku tego zdarzenia straty.
Do pożaru może dojść na wiele sposobów. Może być on wynikiem wandalizmu, klęski żywiołowej czy groźnego wypadku na drodze. Auto może spłonąć również we własnym garażu, gdy dojdzie do pożaru posesji, jak również istnieje możliwość zapalenia się przegrzanego silnika lub wadliwego okablowania. Możliwości jest niestety wiele, dlatego też zawsze warto mieć na uwadze tą przykrą sytuację.
Jak należy zareagować, kiedy znajdziesz się w tak niebezpiecznej sytuacji? Przede wszystkim skup się na bezpieczeństwie swoim oraz swoich pasażerów. Jeżeli masz możliwość sięgnąć po gaśnicę, możesz spróbować powstrzymać rozprzestrzeniające się płomienie. W przypadku samozapłonu lub aktu wandalizmu niestety musisz przygotować się, że pojazdu nie da się uratować, jednak warto udokumentować sytuację przy pomocy filmu lub zdjęć.
Chociaż stanie z boku i robienie nagrania płonącego samochodu może wydawać ci się nie na miejscu, takie dowody mogą bardzo ci się przydać podczas składania wniosku o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia. Kiedy pożar zostanie opanowany i sytuacja zostanie wyjaśniona z niezbędnymi służbami porządkowymi i ratunkowymi, drugą najważniejszą kwestią jest bezzwłoczne zgłoszenie całego zdarzenia ubezpieczycielowi.
Spalony samochód a ubezpieczenie – jak uzyskać wypłatę odszkodowania?
W pierwszej kolejności musisz powiadomić firmę ubezpieczeniową o sytuacji, jaka się zdarzyła. Musisz wiedzieć, że nie należy z tym zwlekać – poskutkuje to między innymi opóźnieniem w zwrocie kosztów, co bywa dość problematyczne. Musisz dowiedzieć się także, czy posiadając OC pojazdu, przysługuje ci również rekompensata w przypadku pożaru z przyczyny, która cię dotknęła.
Jeżeli w trudnych sytuacjach nie jesteś zadowolony z usług dotychczasowego ubezpieczyciela lub potrzebujesz rozszerzyć swoje dotychczasowe ubezpieczenie, zawsze możesz porównać oferty innych firm, między innymi na stronie https://porownywarki-ubezpieczen.pl/, gdzie znajdziesz wiele propozycji dopasowanych do twoich indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań.
Pożar auta – kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?
Z pewnością zastanawiasz się, czy odszkodowanie zawsze ci się należy? Otóż warto wiedzieć, że nie każdy przypadek, w wyniku którego doszło do zapłonu, zobowiązuje firmę do wypłaty świadczenia – spalony samochód a ubezpieczenie i wypłata świadczenia z jego tytułu, to nie zawsze oczywista sprawa. Rekompensatę otrzymasz, kiedy posiadasz wyłącznie polisę OC, zaś twoje auto podpaliło się od innego pojazdu.
Samo ubezpieczenie OC nie daje ci jednak gwarancji wypłaty odszkodowania w przypadku pożaru, który wynikł z innych przyczyn. Nieco inaczej jednak działa ubezpieczenie Autocasco, w przypadku którego sytuacje upoważniające do otrzymania rekompensaty, jeżeli doszło do spalenia pojazdu, określone zostały przez wewnętrzne przepisy towarzystw ubezpieczeniowych.
Podsumowując: zdecydowanie warto być posiadaczem ubezpieczenia AC, które pozwoli na wypłatę odszkodowania w przypadku większej ilości zdarzeń. W przypadku wykupionej wyłącznie polisy OC może okazać się, że nie otrzymasz rekompensaty, gdyż nie obejmuje ona warunków ubezpieczenia. Jeżeli chodzi o pożar, może to być między innymi sytuacja, gdy dojdzie do samozapłonu pojazdu.