R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaSprawdź, kto do Ciebie dzwonił

Sprawdź, kto do Ciebie dzwonił

Niemal każdy jest obecnie posiadaczem telefonu. Często na wyświetlaczu naszego urządzenia widzimy numer, którego nie mamy na naszej liście kontaktów. U większości z nas wiąże się to z poczuciem niepokoju – być może ktoś niechciany próbuje się z nami skontaktować. Utrapieniem są także namolni telemarketerzy, którzy dzwonią z kolejnym niezastąpionym i niezbędnym produktem. W większości przypadków jest to jednak zwyczajna pomyłka. Jak sprawdzić, kto próbował się z nami skontaktować?

Dlaczego sprawdzać numery?

Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie słuchawki. W obecnych czasach nie jest specjalnie trudno trafić na paskudnego oszusta, który chce ukraść nasze pieniądze albo dane wrażliwe. Dużo mówi się o tym w przestrzeni publicznej, ale wychodzi na to, że wciąż za mało, ponieważ ludzie nieustannie odbierają nieznane numery, tracąc nawet dobytki swojego życia. Obecnie oszuści często podają się za ludzi budzących zaufanie np. policjantów lub pracowników banku. Przekonują swoich rozmówców, że pieniądze na ich koncie nie są bezpieczne, proponując alternatywne konto do wpłaty środków. Ludzie wierzą w te zapewnienia, przelewają pieniądze i tracą je. Oszusta bowiem ciężko namierzyć. Ich telefony są niejednokrotnie zarejestrowane za granicą, co sprawia, że szanse na odnalezienie osoby odpowiedzialnej za kradzież jest praktycznie niemożliwe. Odzyskanie środków również… A wystarczy tylko sprawdzić kto dzwonił.

 

Gdzie sprawdzić numer telefonu?

Opcji mamy co najmniej kilka. W pierwszej kolejności warto zapytać bliskich i znajomych o numer, który próbował się do nas dodzwonić. Być może to właśnie ktoś z nich zmienił swój numer lub próbował się dodzwonić z innego aparatu. Klasycznym scenariuszem jest w tym przypadku rozładowany telefon osoby, która potrzebuje naszej pomocy lub chce udzielić nam informacji. Być może już na tym etapie wyjaśni się, kto jest właścicielem telefonu. Odważni mogą po prostu oddzwonić – głos po drugiej stronie słuchawki powinien wówczas rozwiać wszelkie wątpliwości. Numer możemy sprawdzić także samodzielnie – wówczas skorzystać możemy z papierowych książek telefonicznych lub wyszukiwarki Google. Jeśli próbował się z nami skontaktować telemarketer lub przedstawiciel handlowy, prawdopodobnie znajdziemy jego numer na stronie firmy, którą reprezentuje. W pozostałych przypadkach pomóc może nam Internet.

 

Jak działa sprawdzanie numeru w Internecie?

Sprawdzić numer telefonu możemy za pośrednictwem serwisów internetowych, które proponują taką usługę. Jednym z nich jest Pinbook, gdzie za darmo sprawdzisz kto dzwonił. Jak to działa? Serwis zbiera wszelkie dostępne informacje na temat wskazanego numeru w sieci i przedstawia je w zbiorczym raporcie. Dzięki niemu mamy szansę na poznanie właściciela numeru, który próbował się z nami skontaktować. Jeśli numer nie znajduje się w bazie, niektóre serwisy pozwalają na zapytanie o niego innych internautów – być może to oni wyciągną do nas pomocną dłoń i udzielą pomocnych informacji.

 

Kiedy nie można sprawdzić, kto jest właścicielem telefonu?

W niektórych sytuacjach sprawdzenie, kto próbował się z nami skontaktować jest niemożliwe. Zazwyczaj dotyczy to przypadków, w których właściciel numeru zastrzega jego widoczność. Nie jesteśmy wówczas w stanie sprawdzić, kim jest taka osoba. Może się również zdarzyć, że poszukiwanego numeru nie znajdziemy w bazie – są to jednak rzadkie przypadki, szczególnie w przypadku telemarketerów czy firm, które kontaktują się ze swoimi potencjalnymi klientami. Czy warto korzystać z tego rodzaju serwisów i aplikacji? Jeśli czujemy, że musimy poznać tożsamość dzwoniącego, być może warto spróbować. Poszukiwania na własną rękę nie zawsze są skuteczne – opłata za tego rodzaju usługę i krótka weryfikacja mogą rozwiać nasze wątpliwości i lęki.

R e k l a m a