Krokusy to jedne z najbardziej charakterystycznych wiosennych kwiatów, które pojawiają się już w lutym i marcu. Najpiękniej wyglądają posadzone w grupach na trawniku. Jak je uprawiać, aby wiosną były ozdobą naszego ogrodu?
Kiedy i jak sadzić krokusy?
Jeśli chcemy, aby krokusy pojawiły się w naszym ogrodzie wiosną, należy posadzić je jesienią, w okresie od września do października. Zdrowe i duże cebule znajdziesz np. tutaj: https://sklep-nasiona.pl/cebulki-krokusow/ Do ich uprawy najlepiej wybrać stanowisko słoneczne o próchniczej, lekko wilgotnej, łatwo nagrzewającej się glebie. Cebule umieszczamy na głębokości 7-10 cm, w zależności od ich wielkości. Sadząc krokusy w grupach, nie można zapominać o zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi roślinami. Powinna ona wynosić 10-15 cm. Jeśli chcemy, aby krokusy zdobiły nasz trawnik, wybierając miejsce do ich posadzenia, należy pamiętać o tym, że wiosną będziemy mogli skosić ten fragment trawy dopiero wtedy, kiedy ich liście same zaschną. Krokusy niezbyt dobrze znoszą deptanie, dlatego do ich uprawy najlepiej wybrać rzadko uczęszczane przez użytkowników ogrodu stanowisko. Po posadzeniu bulw należy je obficie podlać. Możemy także zastosować ściółkę z kory kub torfu, która sprawi, że wiosną zakwitną wcześniej.
Wybór odpowiedniego stanowiska i przygotowanie podłoża
Krokusy najlepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych, gdzie gleba łatwo się nagrzewa. Dla powodzenia ich uprawy bardzo duże znaczenie ma odpowiednia gleba. Kwiaty te najlepiej rosną w żyznej, próchniczej ziemi, dobrze przepuszczającej wodę. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o lokalizacji grup krokusów w swoim trawniku, powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że ten fragment trawnika będziemy mogli skosić dopiero końcem maja. Nie będzie możliwe także przeprowadzenie innych zabiegów, od których zależy kondycja trawy w naszym ogrodzie, jak np. wertykulacja, aby nie uszkodzić bulw krokusów znajdujących się pod ziemią.
Jak właściwie pielęgnować krokusy?
Krokusy należą do roślin, których pielęgnacja nie jest zbyt kłopotliwa. Wymagają jedynie podlewania wiosną w okresie wzrostu i kwitnienia. Nawadnianie zaczynamy, kiedy zauważymy ich pierwsze pędy wyrastające z ziemi, oczywiście tylko wówczas, gdy opady deszczu nie są wystarczające. Ważne jest także regularne dostarczanie składników pokarmowych. Krokusy nawozimy preparatem z przewagą fosforu i potasu, mniej więcej 2-3 tygodnie po posadzeniu cebul. Kolejnym momentem, w którym należy zadbać o ich odżywienie, jest okres intensywnego wzrostu. Wówczas stosujemy nawozy azotowe. Pierwszy raz zaraz po pojawieniu się pędów kolejny, kiedy przekwitną.
Kiedy wykopywać i jak przechowywać bulwy krokusów?
Krokusy nie wymagają corocznego wykopywania. Na tym samym stanowisku mogą rosnąć 3-4 lat. Odpowiednio pielęgnowane, utworzą w tym czasie duże kępy. Po tym czasie jednak należy je wykopać i rozdzielić. Bulwy krokusów wyjmujemy z gruntu w czerwcu, kiedy ich liście zaschną. Cebule oczyszczamy i dzielimy, usuwając przy tym uszkodzone i chore. Lekko przesuszone przechowujemy w chodnym i przewiewnym miejscu do jesieni.