R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaUważaj na domenowych naciągaczy

Uważaj na domenowych naciągaczy

Nie słabnie proceder naciągania przedsiębiorców na zakup domen internetowych. Telemarketerzy wykorzystując niewiedzę właścicieli firmowych stron sprzedają zbędne produkty za kilkaset złotych.

W dzisiejszych czasach firmowa strona internetowa to już niemal obowiązek każdego przedsiebiorcy, który chce dotrzeć ze swoją ofertą do jak najszerszego grona klientów. Do funkcjonowania takiego serwisu niezbędny jest domena i serwer. Domena internetowa to wielkim skrócie adres strony, który wpisujemy w przeglądarkę internetową. Zazwyczaj posiadacz takiego adresu opłaca roczny abonament za utrzymanie domeny w kwocie około 100zł.

Niestety wraz ze wzrostem ilości stron internetowych na rynku pojawiło się wiele nieuczciwych firm, które wykorzystując niewiedzę przedsiębiorców próbują naciągać na dodatkowe domeny internetowe. Zazwyczaj proceder odbywa się drogą telefoniczną, jednak spotkana jest również forma komunikacji przez e-mail.

Naciągacz kontaktuje się z właścicielem adresu np. moja-firma.pl i informuje, że konkurencyjna firma chce wykupić domeny pokrewne takie jak moja-firma.com.pl lub moja-firma.com. Oszust informuje jednak, że jako właściciele domeny moja-firma.pl mamy pierwszeństwo zakupu, co uchroni nasz biznes przed konsekwencjami przejęcia domeny przez konkurencję. Najczęściej są to kwoty w przedziale od 200 zł do nawet 500 zł netto za jedną domenę, co mnożąc przez liczbę oferowanych domen daje kwotę od kilkuset do nawet 2000zł.

Jak informuje Krzysztof Kardas z firmy CyfroweJutro.pl zajmującej się tworzeniem i obsługą stron internetowych w takich przypadkach zalecana jest rezygnacja z telefonicznej oferty i kontakt z administratorem naszego serwisu.

Do naszych klientów często dzwonią podejrzane firmy z ofertami sprzedaży domen. W zdecydowanej większości przypadków są to zwykłe próby oszustwa tzw. Domain name selling scam. Naciągacze nalegają na jak najszybszą sprzedaż, strasząc że konkurencja już praktycznie podkupiła nasze domeny i jest to ostatnia chwila. Oczywiście odradzamy taki zakup i kontakt z naszą firmą. Warto dodać, że jeśli klient zdecydowałby się w przyszłości kupić proponowane przez naciągaczy domeny to zazwyczaj najpóźniej po 14 dniach od telefonu naciągaczy domeny są ponownie dostępne i można je nabyć za znacznie niższą stawkę – informuje Krzysztof Kardas z CyfroweJutro.pl

R e k l a m a
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments