R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaWózki narzędziowe - czym są i jakie wybrać?

Wózki narzędziowe – czym są i jakie wybrać?

Utrzymywanie porządku w miejscach napraw to zawsze ogromne wyzwanie, prawda? Z problemem znalezienia odpowiedniego narzędzia każdego dnia mierzą się wszyscy mechanicy oraz serwisanci. Niekończące się poszukiwanie odpowiedniego klucza, nasadki czy wkrętaka potrafi pochłaniać bardzo duże ilości czasu. Zamiast poświęcać go na obsługę kolejnych klientów i zarabianie pieniędzy jest marnowany na znajdowanie narzędzi. Aby uniknąć takich problemów dobrze jest pomyśleć o wózku warsztatowym, który staje się jednym z podstawowych elementów wyposażenia warsztatów mechanicznych, serwisów oponiarskich, a także coraz częściej przydomowych garaży pasjonatów motoryzacji czy ogólnego majsterkowania.

Stale rosnące zainteresowanie wózkami narzędziowymi to nie tylko wynik porządków w profesjonalnych serwisach i warsztatach. Coraz więcej prywatnych fanów napraw samochodowych w zaciszu własnego garażu, decyduje się na taki zakup.

Jak dobrać wózek narzędziowy do swoich potrzeb?

Żeby móc dobrze dobrać wózek do swoich wymagań warto zapoznać się z kilkoma kwestiami. Zacznijmy od tego, że na rynku możemy znaleźć wózki, które są w pełni wyposażone w narzędzia oraz puste, w których jest mnóstwo miejsca na przechowanie narzędzi, które mamy już w swoim warsztacie czy garażu. Można powiedzieć, że wózki wraz z wyposażeniem są dedykowane dla nowo powstających warsztatów lub takich, które przygotowują nowe stanowisko pracy i w związku z tym potrzebują dużej ilości narzędzi lub dla serwisów, w których duża część narzędzi wymaga już wymiany. Puste wózki są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy posiadają wiele narzędzi w warsztacie, ale chcą wprowadzić ład oraz porządek i przechowywać wszystkie elementy w jednym miejscu. Wózek warsztatowych na kółkach umożliwia także przewiezienie całego niezbędnego do pracy wyposażenia w inne miejsce co znacznie ułatwia pracę ponieważ nie ma potrzeby ciągłego chodzenia po warsztacie w celu szukania odpowiednich narzędzi. Niestety uzupełniając pusty wózek narzędziami, które są już w warsztacie nigdy nie będzie tak idealne jak kupienie pełnej szafki, ponieważ narzędzia nie będą miały specjalnie przeznaczonego miejsca. Wózek warsztatowy z narzędziami posiada odpowiednie miejsce dla każdego elementu zarówno grzechotki, młotka czy nawet małego bitu.

Czym wyróżniają się wózki warsztatowe z wyposażeniem?

Wózki warsztatowe z wyposażeniem różni przede wszystkim ilość narzędzi oraz liczba szuflad. Standardowo spotyka się wózki, które mają od 180 do 250 narzędzi oraz 6 do 8 szuflad. Oczywiście na rynku dostępne są także wózki, które mają 9 czy nawet 11 szuflad, ale należy zaznaczyć, że im więcej szuflad posiada wózek tym każda szuflada jest mniejsza co uniemożliwia przechowywania większych narzędzi jak klucze pneumatyczne, szlifierki czy wiertarki. Kolejna bardzo istotna kwestia to blat wózka, ponieważ może być on z tworzywa sztucznego, które jest mniej odporne na uderzenia i ciężar lub blat stalowy, który bardzo dobrze znosi trudności pracy w warsztacie. Ważne jest także aby wózek posiadał gumową osłonę na rantach by mieć pewność, że podczas przewożenia wózka w warsztacie nie uszkodzimy lakieru żadnego z pojazdów naszych klientów. Dodatkowym zabezpieczeniem przed nieporządnym ruchem wózka jest także hamulec blokujący koła, warto zwrócić uwagę czy wózek, który planujemy kupić na pewno takie posiada.

Najważniejsza sprawa w pełni wyposażonego wózka to rzecz jasna rodzaj narzędzi umieszczonych w każdej szufladzie oraz ich wytrzymałość. Podstawą każdego wózka są grzechotki zazwyczaj w 3 rozmiarach ½, 3/8, ¼  oraz nasadki. Kolejne ważne narzędzia to klucze płaskie, płasko-oczkowe, oczkowe gięte, wkrętaki płaskie oraz krzyżakowe, różnego rodzaju bity oraz młotki i szczypce.

Obecnie na rynku jest mnóstwo ofert z tanimi, lecz w pełni wyposażonymi wózkami, dlatego warto szczegółowo zapoznać się z produktem, który chcemy kupić, aby kupione narzędzia nie okazały się „jednorazowymi zabawkami”. Postawienie na sprawdzoną firmę, posiadająca doświadczenie w branży motoryzacyjnej powinno pozwolić uniknąć kupienia wózka i narzędzi o bardzo niskiej jakości i w konsekwencji nie wyrzucenia swoich pieniędzy w błoto.

R e k l a m a