R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaZa mało cynku? Najpowszechniejsze objawy niedoboru

Za mało cynku? Najpowszechniejsze objawy niedoboru

Cynk stanowi jeden z nieodłącznych elementów prawidłowo funkcjonującego organizmu. Jego zalecana dzienna dawka to zaledwie pięć mg, lecz mimo to u coraz większego grona osób badania medyczne wskazują na wyraźne niedobory opisywanego pierwiastka. Jak rozpoznać, że również u nas występują braki tego cennego minerału? Sprawdź poniżej.

Właściwości

Rola cynku w organizmie człowieka jest nieoceniona, co wynika w głównej mierze z faktu, że mikroelement o którym mowa wchodzi w skład przeszło dwustu różnorodnych enzymów. Nie trudno zatem wyobrazić sobie, co może zadziać się, gdy wyżej wspomniane procesy zostaną mocno spowolnione albo kompletnie zaburzone za sprawą niedoborów cynku. Jedna z najważniejszych ról omawianego pierwiastka to dbałość o zdrowy wygląd skóry oraz silne paznokcie i włosy. Dzięki regularnemu przyjmowaniu cynku czy to w formie  wartościowych produktów spożywczych, czy też jako wysokiej jakości suplementy diety producentów typu Swanson, możliwe jest uniknięcie kłopotów z nieestetycznym trądzikiem w okresie dojrzewania, ale także szybkie wyzbycie się tak zwanego trądziku dorosłego. Cynk skutecznie radzi sobie również z owrzodzeniami oraz odpowiada za normowanie właściwego stężenia witaminy A cennej dla wzroku. Analizy naukowe potwierdzają jego fenomenalne zastosowanie jako naturalnego wspomagacza procesu farmakologicznego leczenia reumatyzmu, gdyż jak żaden inny mikroelement znakomicie wpływa na wytrzymałość i strukturę kości. Dzięki stymulowaniu pracy trzustki jest odpowiedzialny za prawidłową produkcję insuliny. Napędza układ krążenia, stabilizując ciśnienie, a przez to w dalszej perspektywie zapobiega powstawaniu szpecących nogi żylaków i pajączków. Jest prawdziwym remedium na dolegliwości immunologiczne.

Główne symptomy

W przypadku znaczących braków cynku organizm automatycznie traci odporność. Widać to na co dzień, po częstszym niż zwykle przeziębianiu się, wypryskach na twarzy, czy niekomfortowych zajadach robiących się w kącikach ust. Co więcej, niedobory charakteryzowanego pierwiastka dają się we znaki także w postaci zmian o formie łuszczycowej oraz jako owrzodzenia, a nawet rozstępy. Rany słabo się goją, a skóra przedwcześnie starzeje. Płytka paznokcia ulega rozdwojeniu, mimo systematycznego stosowania solidnych preparatów wzmacniających czy kosmetycznych odżywek. Zaczynają intensywnie wypadać kosmyki i osłabiony zostaje porost nowych włosów. Pacjenci, u których zaleca się zwiększoną suplementację preparatami na bazie cynku, uskarżają się też na pogorszenie widzenia oraz słabszy węch. To wiąże się z powolniejszym metabolizmem witaminy A, co przy długotrwałych zaniedbaniach może prowadzić do kurzej ślepoty.

R e k l a m a