R e k l a m a
Strona głównaWiadomościLaureaci konkursu literackiego nagrodzeni

Laureaci konkursu literackiego nagrodzeni

W czwartek 19 lutego w Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Pajęcznie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu literackiego im. Marcina Bielskiego. Zmagania „O laur Bielskiego” organizowane były już po raz 14, pomysłodawczynią i koordynatorką konkursu jest Bożena Szczerkowska, wicedyrektor ZS w Pajęcznie.

W  uroczystości  udział wzięli zaproszeni goście :  Dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego AJD w Częstochowie pani Agnieszka Czajkowska, Prodziekan tegoż Wydziału pan Przemysław Sznurkowski oraz starosta Powiatu Pajęczańskiego Jan Ryś i  Naczelnik Wydziału Edukacji Maria Straus. Gościliśmy dyrektorów  gimnazjum w Pajęcznie p. Danutę Skoczylas i p. Grażynę  Trzeciak oraz Gimnazjum w Nowej Brzeźnicy p. Jolantę Kozłowską.

Dzień podsumowania konkursu był wyjątkowo uroczystym dniem dla szkoły, gdyż podpisano wówczas umowę patronacką z uczelnią wyższą, która otworzy uczniom nowe drogi dostępu do nauk humanistycznych i rozwijania pasji literackich!

W tegorocznej edycji konkursu zaproponowano uczestnikom dwa tematy:

  1. Duchy, upiory… kosmici… Czy fantastyka jest do czegoś w życiu potrzebna?
  2. Nil desperandum (Nie rozpaczaj) Jak sobie radzić ze smutkiem? 

Organizatorzy podkreślili, ze temat  pracy powinien być inspiracją, a każdy uczestnik może nadać swej pracy  tytuł, który będzie korespondował z tematem. Przed komisją konkursową w składzie: Bożena Szczerkowska – przewodnicząca, Anita Skorupska-Bernaś, Monika Lewandowska, Andrzej Kuchciak, Ewelina Klimczak – Solecka (Regionalne Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki w Działoszynie), Wojciech Beśka ( MGOK w Pajęcznie), Maria Straus (Starostwo Powiatowe w Pajęcznie) pojawiło się trudne zadanie wyłonienia laureatów. Prace zostały wnikliwie przeczytane i po kilku roboczych spotkaniach, wielu dyskusjach, komisja podjęła decyzję.

 

W kategorii uczniowie szkół gimnazjalnych:

Dwa równorzędne pierwsze miejsca zajęły:

Alicja Szymczykowska , uczennica Publicznego Gimnazjum im.JP II w Nowej Brzeźnicy, autorka opowiadania „Wonderland”   -za ciekawą i trzymającą w napięciu akcję opowiadania i umiejętność twórczego wykorzystania konwencji horroru.

Katarzyna Klimczyk uczennica Publicznego Gimnazjum im.JP II w Nowej Brzeźnicy, autorka prozy poetyckiej pt. „Nil desperandum” – za udaną próbę opisania przy pomocy prozy poetyckiej  procesu emocjonalnego dojrzewania młodego człowieka i jego walki z uczuciem smutku.

II miejsce zajęła  Julia Surmicka, uczennica Publicznego Gimnazjum im.JP II w Nowej Brzeźnicy,  autorka opowiadania  „Piąte nie zabijaj” – za oryginalny pomysł połączenia literatury grozy z opowieścią o wojnie w opowiadaniu

III miejsce zajęła Martyna Zielińska uczennica Publicznego Gimnazjum im.JP II w Nowej Brzeźnicy,   autorka opowiadania „Fantazja miarą władzy” -za niekonwencjonalne wykorzystanie motywów baśniowych w opowiadaniu .

Wyróżniona została  Julia Ławniczek  uczennica Publicznego  Gimnazjum w Kiełczygłowie, autorka wiersza  „By żyć bez smutku” – Za udaną poetycką próbę zmierzenia się z tematem walki ze smutkiem w życiu człowieka .

 

W kategorii młodzież szkół ponadgimnazjalnych :

I miejsce  zajęła Aneta Maciejewska, uczennica klasy IB ZS w Pajęcznie, autorka opowiadania „Jeszcze się spotkamy”–  za pokazanie w prosty i przekonywujący sposób roli przyjaźni i literatury w pokonywaniu życiowych barier i problemów.

II miejsce zajęła Monika Klimczak,  uczennica klasy IB ZS w Pajęcznie, autorka eseju „Mój ulubiony gatunek literacki” –  za próbę opisania przy pomocy trudnej   formy eseju roli literatury fantastycznej w życiu młodego człowieka.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe oraz archiwalne fotografie Pajęczna od MGOKiS w Pajęcznie. Po części oficjalnej uczestnicy konkursu zostali zaproszeni wraz ze swymi nauczycielami i dyrektorami szkół na poczęstunek podczas którego mogli porozmawiać o literaturze, opowiadaniach, wierszach i życiu.

źródło: zspajeczno.pl
fot.: Krzysztof Kardas

 

 

R e k l a m a
Subscribe
Powiadamiaj o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments