R e k l a m a
Strona głównaWiadomościPajęcznoFundusz sołecki podzielił Radę

Fundusz sołecki podzielił Radę [WIDEO]

W przyszłorocznym budżecie gminy Pajęczno nie zostaną wydzielone środki na fundusz sołecki. Taką decyzję podjęła podczas ostatniej sesji Rada Miejska.

W gminie Pajęczno funkcjonuje 20 sołectw. Wysokość środków, jakie ratusz musiałaby wydzielić z budżetu na dane sołectwo, zależy między innymi od liczby jego mieszkańców. Do podziału pomiędzy poszczególne wsie i osiedla byłoby ponad 230 tysięcy złotych, które musiałyby zostać wydane na inwestycje zaproponowane przez mieszkańców. Według założeń ustawy mogą być to jedynie prace, które należą do zadań własnych gminy i przyczyniają się do jej rozwoju.

Za wydzieleniem w budżecie gminy środków na fundusz sołecki opowiadała się grupa radnych na czele z Robertem Sikorą. Podczas obrad przedłożył on Radzie Miejskiej petycję sołtysów, w której podsumowano korzyści płynące z funduszy sołeckich. Pod dokumentem podpisało się czternastu sołtysów i jeden przedstawiciel osiedla.

Pajęczno, 21.02.2016

Sołtysi Gminy Pajęczno

Przewodniczący Rady Miasta i Gminy

w Pajęcznie

Uprzejmie prosimy o wydzielenie funduszu sołeckiego na rok 2017 i kolejne lata.

Fundusz sołecki to nie tylko pieniądze, to wspólne podejmowanie decyzji, to aktywne uczestnictwo i integracja społeczności lokalnych. Fundusz sołecki jest dużą szansą dla podniesienia rangi wiejskich wspólnot i poczynienie kolejnego kroku w kierunku ich upodmiotowienia. Dzięki temu mieszkańcy krok po kroku będą się stawać bardziej gospodarzami miejsca w którym żyją. Po wydzieleniu takiego funduszu na wsi pojawiają się liderzy którzy będą najbardziej zaangażowani, pojawi się dyskusja na co przeznacza się pieniądze. W dalszym etapie może dojść do szukania  dodatkowych źródeł finansowania
u sponsorów czy w fundacjach. Powinno pojawić się planowanie co będzie robione za rok, dwa, pięć i stopniowe dochodzenie do celu. W dalszym etapie może powstać stowarzyszenie jako oddolna inicjatywa. Może dochodzić do współpracy również z innymi radami sołeckimi. Fundusz sołecki uruchamia bezcenne zasoby ludzkie jako kapitał społeczny. W takiej wsi ludzie będą się osiedlać, ktoś podejmie działalność indywidualną np. realizować usługi, coś sprzedawać, bo zaczyna się klimat do współpracy. Środki są nie wielkie, ale powiększone
o wkład własny i zaangażowanie będą procentować na całe dziesięciolecia. Ludzie uwierzą
w siebie, staną się gospodarzami, podejmować będą co raz trudniejsze działania o których wcześniej tylko marzyli. Na bazie dobrych przykładów można pobudzić innych. Bo każde działanie kreuje społeczeństwo obywatelskie.

Szczycimy się szanowni radni, że mamy Polskę obywatelską, a gmina Pajęczno daleko jest od obywatela. Drodzy radni jeżdżąc po kraju, widać gołym okiem gdzie fundusz został podjęty. Te mikro inwestycję powiększają się o wkład własny mieszkańców w postaci pracy angażując maszyny, ciągniki.

Gmina występuje również nie bez znaczenia o zwrot częściowo poniesionych kosztów
z budżetu państwa. Obecnie te progi zostały podniesione do 20%, 30% lub 40% w zależności od zamożności gminy.

Fundusz wzmacnia demokrację bezpośrednią czyli istotę zebrania wiejskiego. Jest to budżet partycypacyjny o którym tak głośno w ostatnim czasie w miastach.

Szanowni radni od Was zależy jak będzie wyglądać miasto i gmina Pajęczno za kilka lat, czy będzie się zwijać? Będą likwidowane kolejne szkoły? Czy ludzie będą się osiedlać? Czy wyjeżdżać bezpowrotnie?

Do wiadomości:

Radni Miasta i Rady Gminy

Mieszkańcy Miasta i Gminy

 

Odmienny pogląd na wydzielenie funduszu ma burmistrz Dariusz Tokarski oraz większość radnych.

Uważam, że jest to rozdrabnianie budżetu, dezorganizacja planów inwestycyjnych, bo w większości przypadków potrzeby finansowe są dużo większe, niż funduszu sołecki i my te zadania wykonujemy – mówił burmistrz Tokarski.

Zdaniem włodarza należy zrezygnować z funduszu, ponieważ rozdrobnienie budżetu utrudnia wykonywanie w poszczególnych sołectwach większych zadań oraz pozyskiwanie na nie środków unijnych. W wielu miejscowościach wykonano inwestycje kilkukrotnie przewyższające środki z funduszu sołeckiego. Burmistrz zaapelował do sołtysów, aby zgłaszali kolejne wnioski, a gmina sukcesywnie będzie je realizować.

Ostatecznie Rada Miejska nie wyraziła zgody na wyodrębnienie środków na fundusz sołecki w budżecie na rok 2017. Przeciw funduszowi opowiedziało się dziesięciu radnych, pięciu było za.

R e k l a m a

25 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

25 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
epaj
epaj
8 lat temu

Radny R.Sikora probuje cos zrobic i dzialac ale przewaga radnych zwolennikow burmistrza niestety mu uniemozliwia.Na 20 solectw jesli laczny fundusz to ok 230 tys i jesli przeznaczc na 2 solectwa w roku po ok 100 tys -to zebe kazde cos z 20 dostalo to potrzeba 10 lat! Swietne podejscie :))) Tym sposobem zawsze bedziemy w tyle i nic nie bedzie sie zmieniac na lepsze w naszych miejscowosciach. Coz, glosowali mieszkanscy gminy na tych samych ludzi co nic nie robia tylko po kase ida wiec skoro taka wola wyborcow to teraz nie mozna miec pretensji ze jakies zmiany czy remonty za… Więcej »

Rozsądny
Rozsądny
odpowiedział na komentarz  epaj
8 lat temu

Chyba nie rozumiesz do końca. Właśnie dzięki rezygnacji z funduszu można przeznaczyć więcej na jednorazowe inwestycje. Sołtysi nadal mogą zgłaszać wnioski.
Problem jest moim zdaniem właśnie z sołtysami, którzy nadają się chyba tylko do zbierania podatku. Przynajmniej u mnie.

adan
adan
odpowiedział na komentarz  Rozsądny
8 lat temu

jeżeli nie mają środków to co mogą robić więcej niż tylko zbierać podatki.
A wnioski zgłaszają i w Lipinie jak drogi za torami nie było tak niema.

Władek
Władek
8 lat temu

Co taki Sikorka zrobi stolice , w swojej wsi za ten fundusz .Tyle lat był rozdawane i co i g…o z tego było.

Pitong
Pitong
odpowiedział na komentarz  Władek
7 lat temu

Podjedz na Czerkiesy i zerknij na boisko, które wlasnie Robert Sikora utworzył własnym rękoma oraz rękoma mieszkańców tamtejszej wsi!!! Kiedyś tam rosły leszczyny, krzewy i akacje oraz inne leśne atrakcje 🙂
Człowiek jest ambitny, ale niestety taka ambicja nie jest wspierana, bo dla niektórych to „niepotrzebne marnotrawstwo”. A szkoda…

Pajęcok
Pajęcok
odpowiedział na komentarz  Pitong
7 lat temu

A ja tam widziałem pracowników Gminy i MZK pracujących przy karczowaniu i pracach przy boisku.

epaj
epaj
8 lat temu

Stolicy nawet z pajeczna sie nie da zrobic.Fundusze byly tele lat rozdawane ale jak soltysi i radni nie maja pomyslu i nie chca dzialac to faktycznie g..no z tego. Jednak sa miejsowosci-solectwa w ktorych fundusze soleckie zostaly fajnie zagospodarowane, chca ludzie cos zrobic dalej a tu brak kasy bo decyduje rada z burmistrzem co i gdzie bedzie robione. Jesli sa solectwa ze nie chca kasy bo im nie potrzeba- ok , ale skoro 14 na 20 solectw chce miec mozliwosc decydowania i zrobienia czegos to dlaczego im sie blokuje-bo ok 10 radnych chce sie przypodobac burmistrzowi.Radni zostani wybrani przez ludzi… Więcej »

Emil
Emil
8 lat temu

Wtopił Burmistrz w gimnazium 430 tys to musi szukać kasy w sołectwach,taki mądry to by u siebie w domu poszukał

Pajęcok
Pajęcok
odpowiedział na komentarz  Emil
8 lat temu

Sołtysi wymyślają głupoty, wydają pieniądze, ale nie swoje, źeby się przypodobać mieszkańcom. A niktórzy są sołtysami i radnymi(min. Sikora, Janeczek, Krysztofek) przecież za to im płacą. Miesięcznie radny pobiera ponad 800 zł za te kilka godzin „cięźkiej” pracy. I jako sołtys druga dieta. I to jest ta społeczna praca.

Jan
Jan
odpowiedział na komentarz  Pajęcok
8 lat temu

I wszystko dla dobra mieszkańców ☺

kowal
kowal
odpowiedział na komentarz  Emil
8 lat temu

Skoro to takie łatwe pieniądze wystartuj w następnych wyborach i będziesz radnym. A bym zapomniał tylko przenieś się na wieś abyś miał dwie diety. A jeszcze jedno pamiętaj kto Ci za to wszystko płaci.
Na pewno nie Tokarski

Tomee
Tomee
8 lat temu

Lepiej by zrobił tą droge od torów w Siedlcach.Ludzie tam niszczą zawieszenia, opony i felgi.
TRAGEDIA! wstyd!

geo
geo
odpowiedział na komentarz  Tomee
8 lat temu

Drogi nie będzie bo kasa na dokumentacje pójdzie do zwrotu za wtopę w gimnazjum, Tokarski bredzi o tym w filmie dotyczącym owego zwrotu. Taki to prężny włodarz :/ Ciekawe czy do swojej stadniny taką drogę by zostawił? Krew człowieka zalewa.

Jan
Jan
odpowiedział na komentarz  geo
8 lat temu

Droga o której piszesz jest drogą powiatów, to starosta nią zarządza.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
8 lat temu

Musi być zmiana burmistrza i tyle już za wiele pieniędzy zmarnowali… Teraz na nic nie ma pieniędzy tylko na ich wypłaty

Rozsądny
Rozsądny
odpowiedział na komentarz  Mieszkaniec
8 lat temu

Na kogo?
Myślisz, że jak przyjdzie nowy to weźmie mniej. To jest ich praca i pieniądze się należą.
Tokarski może idealny nie jest ale rządzi dobrze, porównaj sobie Pajęczno do Działoszyna.

Jerzy
Jerzy
odpowiedział na komentarz  Rozsądny
8 lat temu

Porównanie całkiem chybione, gdyby w Pajęcznie było tak jak w Działoszynie – całowalibyśmy Tokarskiego po rękach.

Jan
Jan
odpowiedział na komentarz  Jerzy
8 lat temu

To ma być gorzej. Nie przesadzaj.

pajeczanka
pajeczanka
8 lat temu

Chcieli mieszkancy Burmistrza, to go maja!Szczegol ze pol pajeczna to rodzina a reszta pracuje pod nim albo w instytucji podlegajacej gminie:)))A teraz w jego 3 kadencji mamy dlugi i na kolejne lata dlugi. O rozwoju nie ma mowy bo trzeba najpierw samemu wylozyc kase, a wszystko co mozna bylo sprzedac wartosciowego,zostalo wyprzedane(m.in nieruchomosci)
Szalu nie bedzie!

Jurek
Jurek
8 lat temu

Brawo Panie Sikora – rozsądna i rzeczowa argumentacja. Widać, źe Panu się jeszcze chce coś w tej gminie zmienić na lepsze.

janek
janek
odpowiedział na komentarz  Jurek
8 lat temu

Szukać pieniędzy w CEMENTOWNI WARTA NA DROGI, oni budują drogi dla Warszawy z surowców wydobytych na terenie naszej Gminy, dla Pajęczna wstawiają, ciemnotę…. władze powinny ku temu coś poczynić (kolesie nic nie zrobią) a mieszkańcy gminy dalej nie będą mieć porządnej drogi, chodnika ulicy, Pewne działania można odczuć, że są celowe, nie prawda, że chce się poprawić infrastrukturę całej gminy. Oceńcie sami (mam na myśli całą gmine a szczególnie wsie na których nie ma w ogóle utwardzenia, chodzi się jak po polu) ŻENADA

ilona
ilona
odpowiedział na komentarz  janek
8 lat temu

A niby czemu Cementowania miałaby dawać Pajęcznu na drogi? Przecież ten zakład funkcjonuje na ternie gminy Działoszyn a nie Pajęczno.

pajeczanka
pajeczanka
8 lat temu

Cemetownia posunela sie z kolejna odkrywka (za pajecznem w kierunku niwisk) Dzialajac na terenie gminy pajeczno, zaklad placi duze podatki za wydobywanie kruszywa. Oczywiscie pelne uruchomienie tej odkrywki dopiero przed nami.Tak wogole to moze uda sie jakiemus dziennikarzowi upublicznic jekiego rzedu sa to kwoty, bo burmistrz w zasadzie kreci i nigdy nie podal wprost jakie sa to profity dla Pajeczna.

adan
adan
odpowiedział na komentarz  pajeczanka
8 lat temu

ta kwota to ok. 800 tyś.zł rocznie

kowal
kowal
8 lat temu

123