Gmina Pajęczno wyemituje obligacje?

13

Gmina Pajęczno planuje w najbliższych kilku latach przeprowadzić kolejne inwestycje. Skąd ratusz weźmie pieniądze na ich realizacje? Planowana jest emisja obligacji.

Obligacje komunalne w ogólnym założeniu spełniają funkcję kredytu, jednak są dla gminy o wiele korzystniejsze niż tradycyjny kredyt bankowy. Nie obciążają one płynności budżetu tak, jak kredyt i dzięki nim mają większą kontrolę nad limitami zadłużenia.

Według danych z serwisu naszakasa.org.pl zadłużenie gminy Pajęczno w stosunku do dochodów z roku na rok maleje. W okresie ostatnich pięciu lat wskaźnik spadł z 43% do wartości 36% w roku ubiegłym. Zapytaliśmy burmistrza Dariusza Tokarskiego skąd zatem decyzja o emisji obligacji przez gminę? Zdaniem włodarza pieniądze zostaną wykorzystane na kolejne inwestycje w gminie.

– Chcemy zwiększyć możliwości inwestycyjne gminy Pajęczno. W związku z tym, że obligacje są korzystniejsze od kredytu, planujemy również spłacić nimi część zadłużenia, co przełoży się na oszczędności dla gminy. Pozyskane środki chcemy przeznaczyć m.in. na przebudowę ulicy 22-go Lipca, projekt został już przesłany do Urzędu Marszałkowskiego, jest to duża i kosztowna inwestycja. Złożyliśmy również wniosek do Ministerstwa w sprawie budowy mieszkań socjalnych. Dokumentację mamy już gotową, teraz czekamy na pozytywną decyzję. Planujemy także inwestycje na terenie gminy m.in. modernizację dróg. Obligacje pozwolą nam znacznie poszerzyć nasze możliwości inwestycyjne przy zachowaniu podatków na niezmienionym poziomie i bez konieczności sięgania głębiej do kieszeni podatników. Gmina chce otworzyć się na nową perspektywę finansową, dzięki czemu łatwiej będzie nam pozyskać środki zewnętrzne – argumentuje burmistrz Dariusz Tokarski.

W naszym regionie obligacje komunalne wyemitował już powiat pajęczański oraz gminy Strzelce Wielkie i Kiełczygłów. Czy gmina Pajęczno również wypuści obligacje? Najprawdopodobniej decyzję w tej sprawie Rada Miejska podejmie już na najbliższej sesji. Dokładne szczegóły na temat emisji obligacji poznamy już za kilka dni, podczas obrad Komisji Budżetu i Finansów.

Poprzedni artykułŻyczenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej od Burmistrza Gminy i Miasta Pajęczno
Następny artykułRząśnia i Sulmierzyce mogą stracić miliony złotych
Subscribe
Powiadamiaj o
guest

13 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
adan
adan
7 lat temu

kolejne dożynanie gminy pajęczno

adan
adan
7 lat temu

mam propozycje zabawmy się co jeszcze można sprzedać w pajęcznie lub gminie a może :
ratusz?

inwestohr
inwestohr
odpowiedział na komentarz  adan
7 lat temu

Debil :/ Gdzie będzie centrum dowodzenia? Na targowicy?

10warta
10warta
odpowiedział na komentarz  adan
7 lat temu

Można wynająć choć jedno pomieszczenie na izolatkę psychiatryczną dla ciebie, bo przydałaby się jak widzę 🙂

e-milka
e-milka
7 lat temu

Jak można zwiększyć 'zerowe’ możliwości inwestycyjne! zero to zero.

10warta
10warta
odpowiedział na komentarz  e-milka
7 lat temu

Mimo dość dowcipnego tonu nie masz racji. Zero plus np. dziesięć da właśnie dziesięć. To dodawanie, a nie mnożenie 🙂

Emigrant
Emigrant
7 lat temu

Tokarski zadluzy gmine, kupi glosy wyborcow asfaltowaniem uliczek, a spłacać dlugi beda nasze dzieci…

Marek
Marek
odpowiedział na komentarz  Emigrant
7 lat temu

Nie kupi, przecież nie jest Pisiorkiem. A Pajęczno pięknieje☺☺☺

PPP
PPP
7 lat temu

Nie wiem na ile milionów te obligacje ale pasowałoby za nie zrobić:
22-go lipca
amfiteatr
wyremontować kino lub osrodek kultury
moze jakaś atrakcja nad jeziorkiem

Moro
Moro
odpowiedział na komentarz  PPP
7 lat temu

Mądre propozycje ☺

inwestohr
inwestohr
odpowiedział na komentarz  PPP
7 lat temu

Spadaj dziadu! Coś dla koni trzeba zrobić! Może jakiś hipodrom albo co…

10warta
10warta
odpowiedział na komentarz  inwestohr
7 lat temu

Filię stadniny z Janowa!! I okazja będzie żeby obecnie rządzącym sprawić radość i prezesa od nich w niej zatrudnić. Wszak doświadczenie już jest.

Kamil
Kamil
7 lat temu

To,że akurat w tym momencie Tokarski chce wyemitować obligacje to bardzo dobra decyzja. Banki spokojnie je wykupią. Wyemitowanie obligacji to na dziś dzień dużo lepsza forma zapewnienia środków na inwestycje niż kredyt.Patrząc na dłuższą metę przydałoby się uzbroić kilka działek pod działalność przedsiębiorczą dla jakichś większych firm.Uzbroić tzn.: zbudować dojazd do działki, sieć wodno-kanalizacyjną,przyłącze energetyczne itp.Dziś to już mało komu się chce zaczynać inwestycje od zielonej trawki(nie mylić wiecie z czym).Będzie więcej miejsc pracy,ludzie zaczną więcej zarabiać to i wyższe podatki będą odprowadzać a to z punktu widzenia gminy jest OK.Z tego co czytam kasa pójdzie na bieżące potrzeby.To już… Więcej »