R e k l a m a
Strona głównaWiadomościPajęcznoOdnawialne Źródła Energii dla mieszkańców gminy Pajęczno

Odnawialne Źródła Energii dla mieszkańców gminy Pajęczno

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się spotkania informacyjne dotyczące dopłat do instalacji odnawialnych źródeł energii – solarów, fotowoltaiki i kotłów na biomasę – łącznie przybyło niemal 400 osób.

Zebrania odbyły się we wtorek 29 sierpnia w pajęczańskim kinie „Świteź” oraz w Szkole Podstawowej w Makowiskach i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Sala kinowa z trudem pomieściła wszystkich zainteresowanych. Podczas spotkania pracownicy urzędu i przedstawiciele specjalistycznej firmy zaznajomili uczestników ze szczegółami projektu oraz odpowiadali na pytania.

W ramach programu mieszkańcy będą mogli uzyskać dofinansowanie do 85% netto kosztów poniesionych na fotowoltaikę, kolektory słoneczne oraz pieców na biomasę. Co ważne nie mam tutaj konieczności wyboru tylko jednego rodzaju instalacji, każde gospodarstwo domowe może skorzystać z wszystkich trzech proponowanych odnawialnych źródeł energii. Szczegółowe omówienie warunków eksploatacji i analizę kosztów przedstawiono w prezentacji przygotowanej przez firmę PHIN:

W celu montażu instalacji konieczne jest podpisanie umowy nieodpłatnego użyczenia części nieruchomości na czas realizacji projektu. Zamontowane instalacje przez 5 lat stanowić będą własność Gminy Pajęczno i przez ten czas zostaną użyczone do bezpłatnego użytkowania właścicielom posesji. Po tym okresie zostaną przekazane właścicielom posesji na własność. Dokładne informacje o szczegółach naboru można znaleźć w regulaminie zamieszczonym na stronie gminy.

Pierwszy wydatek, jaki poniosą osoby, które zadeklarują chęć skorzystania z dofinansowania to wykonanie przez firmę zewnętrzną analizy technicznej możliwości dla montażu instalacji. Dla jednego źródła energi jest to koszt 196,80 zł natomiast dla dwóch i więcej 270,60 zł.

Z dofinansowania mogą skorzystać tylko osoby, które zadeklarują wykorzystywanie instalacji odnawialnych źródeł energii wyłącznie na potrzeby gospodarstwa domowego, tzn. nie będą wykorzystywać jej do działalności, z której uzyskuje się przychody np. rolniczej czy gospodarczej. Z programu wykluczeni są również mieszkańcy, którzy posiadają zaległości finansowe wobec Gminy Pajęczno.

Dodatkowych informacji o projekcie udzielają pracownicy UGiM: Jacek Lewera (pok. 101) i Marzena Walasik (pok. 308). Osoby zainteresowane uzyskaniem dotacji muszą do dnia 8 września 2017 roku złożyć w sekretariacie Urzędu Gminy i Miasta w Pajęcznie deklarację oraz ankietę.

Należy jednak zaznaczyć, że złożenie wniosku nie gwarantuje otrzymania dotacji i realizacji inwestycji, ponieważ konkurs w którym planuje wziąć udział pajęczański magistrat nie został jeszcze ogłoszony. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego planuje rozpocząć projekt w IV kwartale bieżącego roku.

R e k l a m a

11 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

11 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
julka
julka
6 lat temu

hej

ddd
ddd
6 lat temu

ahoj Julka

Jan III Sobieski
Jan III Sobieski
6 lat temu

jeszcze problemu eternitu nie rozwiązali a już grzeją następny temat przed wyborczy.Pewnie nic nie wyjdzie tym bardziej że ten psełdo program jest szykowany „dla równych i równiejszych” Kto kocha obecną władze solary może się doczekać reszta po wyborach.

Wojtek
Wojtek
6 lat temu

Kolektory słoneczne w polsce to nie najlepszy wybór biorąc pod uwagę ilość dni słonecznych lepiej najpierw poczytać o tym czy aby na pewno warto tanie-ogrzewanie.pl/poradniki-abc/kolektory-sloneczne

Solarek
Solarek
6 lat temu

Pierwsze pytanie dlaczego analiza wykonywana przez firmę zewnętrzną jest już na etapie zanim dotacja została przyznana i do tego płatna, coś takiego ma sens ale w przypadku gdy Gmina wygra i otrzyma tą dotację a tak firma ktora sporządzi powyższą analizę nie daje żadnych gwarancji i łupi ludzi jak sie da, wystarczy policzyć aby było 400 gospodarstw a napewno będzie wiecej chętnych i zwrotu nie będzie, pytanie czy w sasiednich terminach na gdzie dotacje ludzie otrzymali tez były takie warunki, nie chce być prorokiem ale marne szanse co do umiejętności pozyskiwania dotacji przez urzędników gminnych z pajęczańskiego ratusza…..obym sie mylił

Nowa
Nowa
odpowiedział na komentarz  Solarek
6 lat temu

ratusz Pajęczański jest dobry ale w oddawaniu kasy…także nic tu nie oczekuje!

gzik
gzik
odpowiedział na komentarz  Solarek
6 lat temu

Niestety ale trzeba obronić tutaj ten pomiar. Jest to robione dlatego, aby było dokładnie wiadomo ilu jest chętnych i na jaką moc. Sam Kowalski nie określi dobrze czy potrzeba mu 2kw, 3kw, czy 5kw. Mocy instalacji nie da się określić wyłącznie na podstawie faktury – jest ona też uzależniona od pochyłu dachu, powierzchni dachu, skierowania dachu w konkretną stronę świata, itd. Przyjmowanie średniej spowodowałoby bardzo duże rozbieżności, a w dotacji unijnej takich nie może być wcale. Błędne określenie rodzajów instalacji na tym momencie doprowadziłoby później na 99% do zwrotu dotacji. Od tych mocy obliczane są również punkty, które decydują o… Więcej »

eloziom
eloziom
6 lat temu

Dotacji nie ma a już opłaty pobierają, ciekawe na co ? Czyżby gmina pajęczno bankrutuje przez konie i próbują załatać dziury w budżecie ? Naciągając ludzi ?

Pyza
Pyza
odpowiedział na komentarz  eloziom
6 lat temu

Placi sie ponoc firmie a nie gminie tylko kto wybral firme dlaczego nie bylo negocjacji cen inwentaryzacji …. Kto w tym ma interes…….. Kase wezma a projekt i tak nie bedzie zrealizowany

Bobrek
Bobrek
odpowiedział na komentarz  Pyza
6 lat temu

Żeby Cię sczyściło……….itp. itd……..

Kasia
Kasia
odpowiedział na komentarz  Pyza
6 lat temu

A w Strzelcach płacą 100 zł za inwentaryzacje……mozna…… mozna