R e k l a m a
Strona głównaWiadomościPajęcznoOtwarcie ogródka dydaktycznego "Pajączek"

Otwarcie ogródka dydaktycznego „Pajączek” [ZDJĘCIA]

„Edukacja środowiskowa – pierwsza w planie, na cóż bowiem zda się liczenie, czytanie, gdy życia na Ziemi nie stanie.”  (I. Oksińska)

Tymi słowami Elżbieta Kapela dyrektor Publicznego Przedszkola nr 2 w Pajęcznie rozpoczęła uroczyste otwarcie ogródka dydaktycznego „Pajączek”. Na tę okoliczność dzieci recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki. Symbolicznego otwarcia wspólnie dokonali: Burmistrz Gminy i Miasta Pajęczno Dariusz Tokarski, projektant i wykonawca ogródka Joanna Słomian, Lenka Lechowska wychowanka przedszkola oraz Elżbieta Kapela dyrektor placówki. W uroczystości uczestniczyli również: Justyna Stochniałek – sekretarz gminy, przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Marchewka, Anna Stachera – inspektor do spraw oświaty UGiMP, Kierownik Referatu Planowania Przestrzennego i Inwestycji UGiMP Wanda Koperska, przedstawiciele Rady Rodziców; Emilia Hałaczkiewicz i Anna Szmajdzińska, a także dzieci, nauczyciele i pracownicy obsługi.

Ogródek dydaktyczny „Pajączek” to projekt współfinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Urzędu Gminy i Miasta Pajęczno, zrealizowany w ramach zadania z dziedziny edukacja ekologiczna pod nazwą „Utworzenie ogródków dydaktycznych przy szkołach i przedszkolach”.

   Ogródek dydaktyczny, który będzie spełniał funkcję edukacyjną i rekreacyjną, w naturalny sposób  wkomponował się w niezagospodarowaną przestrzeń placu zabaw. Zaprojektowana ścieżka żwirkowa, wprowadza dzieci poprzez pory roku w świat roślin. Wiosna powita je kępami sasanek, pierwiosnków, macierzanki, wrzosu, różanecznika, hortensji, azalii, pieris , czyli roślin kwaśnolubnych. Za nimi będą kwatery, na których mali przyrodnicy nasadzą rośliny cebulowe; krokusy  i tulipany.  Latem, idąc  w głąb ogródka, odpoczywając na ławeczkach bądź w altanie,  będą podziwiać kwitnące kwiaty, trawy ozdobne, krzewy liściaste i iglaste, między innymi; turzycę, miskanta, rozplenicę, krzewuszkę, modrzew, jaśminowiec, cyprysik, sosnę, wierzbę oraz śliwę. Kwatera ziół umieszczona za altaną, ucieszy widokiem   i zapachem mięty, melisy, majeranku, oregano. Jesień ukaże przebarwiające się liście  hortensji, tawuł, wierzby, śliwy i innych krzewów, a zima pozwoli małym przyrodnikom zaobserwować drzewa iglaste, umożliwi dokarmianie ptaków w karmnikach, rozstawionych wśród drzew. W ciągu całego roku dzieci będą mogły obserwować owady i ptaki,  dzięki zamontowanym poidełkom, karmnikom i budkom lęgowym – czytamy na stronie przedszkola.

Ogródek dydaktyczny  umożliwi efektywną realizację programu ekologicznego poprzez aktywne uczestnictwo dzieci w poznawaniu przyrody; obserwacje, badanie i eksperymentowanie, poszerzy wiedzę przyrodniczą i ekologiczną, a także ukształtuje postawy poszanowania przyrody oraz czerpania radości z obcowania z nią.

Całkowity koszt projektu to ok.46.000 zł, w 2/3został on pokryty z środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na podstawie złożonego przez Urząd Gminy i Miasta w Pajęcznie wniosku, a 1/3 pochodzi z budżetu gminy.

źródło: Publiczne Przedszkole nr 2
fot.: Krzysztof Kardas

 

 

 

R e k l a m a

6 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

6 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Kasztanka
Kasztanka
8 lat temu

Kawałek ziemi korą wysypali i wielkie halo. Nie to co konie 😉
A poza tym jak nie było pokropku to się nie liczy 😀

tenor
tenor
odpowiedział na komentarz  Kasztanka
8 lat temu

jak czytam takie wpisy ludzi którym wiecznie nic nie pasuje to zastanawiam się ,czy robią to z zawiści czy zwyczajnie ze zwykłej głupoty .

krytyczny
krytyczny
8 lat temu

bardziej obawiam się, kiedy okoliczni sarmaci oznaczą wszystko sprayem i zniszczą dzieciom ogródek.

tenor
tenor
odpowiedział na komentarz  krytyczny
8 lat temu

bardziej bym prosił o kamerkę żeby ci dla których „nima roboty dla ludzi z ich wykształceniem „nie obrzydzili nam wstępu !!!

Wolność
Wolność
odpowiedział na komentarz  tenor
8 lat temu

Brakuje ci państwa policyjnego?

tenor
tenor
odpowiedział na komentarz  Wolność
8 lat temu

brakuje kultury wśród bydła które nie potrafi uszanować cudzej własności