R e k l a m a
Strona głównaWiadomościPajęcznoUroczyste otwarcie wystawy Rzeczpospolita Ubezpieczonych

Uroczyste otwarcie wystawy Rzeczpospolita Ubezpieczonych

We wtorek 25 czerwca o godz. 10:00, przed budynkiem Biura Terenowego ZUS w Pajęcznie, Krzysztof Jędrzejewski – dyrektor II Oddziału ZUS w Łodzi w towarzystwie zaproszonych gości otworzył wystawę o historii ubezpieczeń społecznych  oraz samego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wystawa będzie eksponowana od 25 czerwca do 4 lipca  br.

W 1918 roku twórcy państwa polskiego uznali ubezpieczenia społeczne za istotny element budowania państwowości. Wystawa ukazuje najważniejsze etapy rozwoju systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce oraz historię ZUS na tle dziejów państwa i społeczeństwa polskiego. Narrację wzbogacają zdjęcia, plakaty oraz cytaty z prasy, publikacji naukowych i wspomnień pracowników.

Nie zabrakło też dokumentów dotyczących czasów okupacji, świadczących o bohaterstwie pracowników ZUS, ofiarnie wykonujących swoje obowiązki  oraz wspierających osoby represjonowane przez okupanta, mimo że za brak lojalności wobec niemieckiej administracji groziła pracownikom kara śmierci.

Kilka oddzielnych tablic wystawy poświęconych zostało okresowi powojennemu i różnorodnym przekształceniom, którym poddawano system ubezpieczeń społecznych. 

Oglądając wystawę możemy zauważyć, że w 1955 roku nastąpiła całkowita likwidacja
ZUS-u, jego obowiązki przejęły związki zawodowe i Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej. Nowe zadania okazały się jednak zbyt trudne dla związkowców i po pięciu latach w 1960 roku, ZUS został reaktywowany.

Dziś ZUS jest jedną z najnowocześniejszych instytucji państwowych, docenianych na arenie międzynarodowej. Ciągłości trwania powszechnego systemu zabezpieczenia społecznego nie przerwały nawet zawirowania II wojny światowej. – podkreśla Krzysztof Jędrzejewski, dyrektor II Oddziału ZUS w Łodzi

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z historią Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
i  samego systemu zabezpieczenia  społecznego w Polsce.

Monika Kiełczyńska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS
woj. łódzkiego
R e k l a m a
Subscribe
Powiadamiaj o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments