Zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku

1

15 sierpnia podczas Parafialno-Gminnych Dożynek, a następnie 25 i 26 sierpnia w Pajęcznie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi i szpiku – dla Roberta Nocunia i innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele Roberta liczą na zaangażowanie całej społeczności powiatu pajęczańskiego.

– Moim marzeniem jest, aby Robert znalazł swojego Dawcę. Być może to Ty będziesz mógł pomóc mojemu mężowi. Zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku! – apeluje żona Roberta, Magda.

Dla Roberta zaczęła się walka o każdy dzień życia. Dziś już wiadomo, że jego jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 1.500.000 potencjalnych dawców i ponad 30 milionów w bazach na całym świecie – nie ma aktualnie dawcy, który byłby zgodny genetycznie z Robertem.

– Pajęczno to miasto, które od zawsze jest w moim sercu –  opowiada Magda.
Tu się wychowałam, chodziłam do szkoły, poznałam wielu przyjaciół. Robert jest miłością mojego życia i postanowiłam podążyć za nim do Mstowa, gdzie mieliśmy wspólnie żyć i wychowywać naszych synów, 7-letniego Alanka i 3-miesięcznego Kubusia. Gdy 3 miesiące temu nasz drugi syn przyszedł na świat nie mieliśmy tego szczęścia, aby wspólnie cieszyć się z narodzin kolejnego dziecka. Robert usłyszał diagnozę, która przyćmiła ten radosny czas: ostra białaczka szpikowa.

Żona Magda, mieszkanka Pajęczna, i przyjaciele nie potrafią czekać bezczynnie – sami zainicjowali poszukiwania jego bliźniaka genetycznego. Przygotowania do akcji rejestracji Dawców pod hasłem „Robert i Inni potrzebują Twojej pomocy!” ruszyły pełną parą – wszystko po to, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o możliwości rejestracji jako potencjalny Dawca. 

Wszystko zaczęło się dość niewinnie.
Męża zaczęły boleć plecy, ból z czasem się nasilił i stał się nie do zniesienia. Wyniki wnikliwych badań były dla nas szokiem – mówi Magda.
Robert aktualnie  przyjmuje trzecią chemię, jednak lekarze nie mają wątpliwości, że będzie potrzebny przeszczep szpiku bądź komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Chciałabym Was prosić o poświęcenie kilku minut i zarejestrowanie się w bazie Fundacji DKMS jako potencjalni Dawcy szpiku. Marzeniem Roberta jest wrócić do zdrowia,  móc wychować synów i spędzać z nimi czas na rybach. Moim marzeniem jest, aby Robert znalazł swojego Dawcę. Być może to Ty będziesz mógł pomóc mojemu mężowi. Zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku!

Rejestracja podczas tej akcji będzie prowadzona za pomocą pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Proces rejestracji (wypełnienie formularza rejestracyjnego oraz pobranie wymazu) trwa około 10 minut. Apelujemy do każdego o rejestrację, być to może to ktoś z nas będzie mógł uratować życie Robertowi  lub Innym Pacjentom.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w następujących lokalizacjach:

15 sierpnia 2018

  • Rzymskokatolicka Parafia p.w. Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie, 10:00 – 16:00, Ogrodowa 91, 98-330 Pajęczno
  • Park pod Ratuszem w Pajęcznie, 10:00 – 16:00
  • Parafia św. Józefa Oblubieńca NMP w Makowiskach, 08:00 – 14:00, Radomszczańska 56/ 62, 98-330 Makowiska

25 sierpnia 2018

  • Intermarche w Pajęcznie, 09:00 – 15:00, Kościuszki 78, 98-330 Pajęczno
  • Park pod Ratuszem w Pajęcznie,, 16:00 – 21:00, 

26 sierpnia 2018

  • Parafia Wniebowzięcia NMP w Pajęcznie, 08:00 – 14:00, plac Dworcowy 2, 98-330 Pajęczno

Aby Robert mógł wyzdrowieć musi mieć wykonaną transplantację komórek macierzystych do czego konieczne jest znalezienie zgodnego, niespokrewnionego dawcy. A to wcale nie jest takie proste! W najlepszym przypadku szanse na znalezienie dwóch osób o tych samych cechach tkankowych (czyli „bliźniaków genetycznych”) wynoszą 1: 20 000. Im więcej osób będzie zarejestrowanych, tym wyższa jest szansa na znalezienie zgodnego dawcy dla Roberta. 

Dawcą szpiku i komórek macierzystych może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek, w wieku 18-55 lat, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi. Zarejestrować się można przez internet, na stronie: www.dkms.pl. Na wskazany przez rejestrującego się adres, Fundacja DKMS prześle pakiet rejestracyjny, trzeba go tylko wypełnić i odesłać na adres Fundacji. Mieszkańcy Pajęczna i okolic będą mogli to zrobić na jednej z akcji rejestracyjnych, które rodzina i przyjaciele Roberta wraz z Fundacją DKMS organizują w najbliższe dni.

źródło: info prasowe

guest
1 Komentarz
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Nazwa
Nazwa
2 lat temu

Pamiętajmy że DKMS to prywatny biznes jakiegoś helmuta!