R e k l a m a
Strona głównaWiadomościPowiatGAUDE MATER w Nowej Brzeźnicy Koncert Podhalańskie nuty - muzyka górami...

GAUDE MATER w Nowej Brzeźnicy Koncert Podhalańskie nuty – muzyka górami natchniona

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich wydarzeń muzycznych jest organizowany od 1991 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. W bieżącym roku koncert pt. Podhalańskie nuty- koncert muzyki górami natchnionej zorganizowała Parafia w Nowej Brzeźnicy, Stowarzyszenia Przyjaciół GAUDE MATER, Gminy Nowa Brzeźnica oraz Gimnazjum w Nowej Brzeźnicy, a uroczystość odbyła się 1 maja w Kościele Św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy.

Społeczność ziemi brzeźnickiej wyraziła pragnienie aby Festiwal Gaude Mater (tak jak w ubiegłym roku) na stałe zagościł na mapie muzycznej tej ziemi, dlatego w 2017 roku już po raz drugi odbył się koncert w Nowej Brzeźnicy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater 2017. Ziemia, z której wywodzi się jeden z największych dziejopisarzy Jan Długosz zasługuje na tej rangi wydarzenie muzyczne.
Wykonawcami koncertu byli: Krzysztof Najbor – recytacje, Chór Dziewczęcy „Turliki” z Zakopanego, Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna (Katarzyna Lassak – skrzypce, Błażej Michna – altówka), Świętojańska Kapela Klimatyczna( Jan Karpiel-Bułecka – prym, wokal, dudy podhalańskie, Katarzyna Lassak – prym, wokal, Katarzyna Pawlikowska – sekund, wokal, Zofia Ziach – sekund, Tomasz Lassak – basy) oraz dyrygent – Agnieszka Kreiner. Zaprezentowano publiczności dwóch artystów związanych z twórczością nawiązującą do tatrzańskich gór a mianowicie muzykę Karola Szymanowskiego oraz poezję Jana Kasprowicza.

Chcąc zorganizować koncert w Nowej Brzeźnicy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” Parafia dostała wsparcie finansowe z Gminy Nowa Brzeźnica, Starostwa Pajęczańskiego oraz Darczyńców (Firma Kamieniarz z Kielc, Novertis, Banku Spółdzielczego w Pajęcznie, oraz osób prywatnych i duchowieństwa). Dr Jolanta Kozłowska podziękował podczas koncertu Darczyńcom słowami JP II „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”.

W imieniu organizatorów koncertu (Parafii w Nowej Brzeźnicy, Stowarzyszenia Przyjaciół GAUDE MATER, Gminy Nowa Brzeźnica oraz Gimnazjum w Nowej Brzeźnicy) serdecznie dziękujemy za tak liczną obecność na koncercie i wyrażamy pragnienie, że Nowa Brzeźnica na stałe zagości na mapie polskiej kultury i będzie stałym elementem oddziaływania kulturotwórczego poprzez propagowanie, szczególnie wśród młodych mieszkańców nadwarciańskich ziem, zarówno ambitnego jak i edukacyjnego repertuaru współczesnych moderatorów muzyki sakralnej.

C. Kozłowski
R e k l a m a

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

1 Komentarz
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
jack
jack
6 lat temu

To jedyny taki festiwal w powiecie, niestety notable nie dotarli.
Przyjechali ludzie z całego powiatu, widać disco polo nie zawsze musi kojarzyć się z kulturą na wsi.